Trwa ładowanie...

Tasiemiec – objawy i drogi zarażenia bąblownicą, tasiemcem uzbrojonym i nieuzbrojonym

Za przyczynę pogorszenia stanu zdrowia lekarz rzadko podejrzewa objawy tasiemca. Początkowo objawy te przypominają zapalenie nerek. Chorobą można się zarazić jedząc między innymi tatara, krwisty stek, niedopieczone mięso, borówki, a nawet maliny. W skrajnych sytuacjach schorzenie wymaga operacji chirurgicznej. A jakie objawy daje tasiemiec?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Objawy i drogi zarażenia bąblownicą

W Polsce najczęściej zarażamy się tak zwanym tasiemcem bąblowcem, którego objawy są niespecyficzne. Choroba wywołana tym gatunkiem tasiemca nosi miano bąblownicy jednojamowej i wielojamowej. Dlaczego akurat ten rodzaj tasiemca? Według Katedry i Zakładu Biologii i Parazytologii Lekarskiej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wzrost zachorowalności związany jest ze wzrostem populacji lisów. To właśnie te zwierzęta roznoszę tę odmianę tasiemca. Dane pokazują, iż od 1995 roku populacja lisów wzrosła trzykrotnie. Z racji tego, że lisy nie mają praktycznie żadnych wrogów w środowisku naturalnym coraz częściej podchodzą, a nawet osiedlają się przy siedzibach ludzkich.

Tasiemiec i objawy, które związane są z atakiem tasiemca bąblowcowego są szczególnie niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Jego jaja bardzo łatwo mogą dostać się do organizmu ludzkiego. Na dodatek tasiemiec zostawia larwy, które trudno usunąć. Leczenie bąblownicy może trwać od kilku do kilkunastu lat. Ponadto larwy tasiemca bąblowcowego mogą wywoływać torbiele na wątrobie. W zarażonym organizmie larwa przekształca się w torbiel, czyli „bąbel”. Jeśli chodzi o tasiemca bąblowcowego jednojamowego żywicielem ostatecznym jest pies (dla tego rodzaju pasożyta człowiek jest tylko żywicielem pośrednim). W organizmie ludzkim wylęgają się larwy, które przekraczają barierę jelita grubego i trafiają następnie do ukrwionych organów (nawet do mózgu i kości). Objawy tasiemca to torbiel, która powstaje w zarażonym narządzie.

Pierwsze objawy tasiemca mogą pojawić się po kilku lub nawet kilkunastu dniach. W większości przypadków objawy tasiemca w postaci torbieli wykrywane są podczas rutynowego badania USG.

Objawy tasiemca to głównie dolegliwości ze strony układu pokarmowego wywołane przez larwy
Objawy tasiemca to głównie dolegliwości ze strony układu pokarmowego wywołane przez larwy

Tasiemiec – objawy bąblownicy jednojamowej to przede wszystkim ból wywołany przez powiększenie zakażonego narządu. Powstała torbiel wywołuje ucisk. Bąblownica wielojamowa to przede wszystkim zmiana patologiczna o charakterze nacieku. Tasiemiec wytwarza wielotorbielowaty twór, który zbudowany jest z dużej liczby niewielkich pęcherzyków.

Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele
Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele [5 zdjęć]

Zakażenie organizmu pasożytami jest szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ takie drobnoustroje...

zobacz galerię

2. Objawy i drogi zarażenia tasiemcem uzbrojonym i nieuzbrojonym

Inne pasożyty, jakimi można się zarazić to tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony. Tasiemcem nieuzbrojonym można zarazić się pałaszując niedogotowane lub surowe mięso. Do organizmu dostają się larwy, czyli wągry. Tasiemiec uzbrojony dostaje się do organizmu głównie z mięsem wieprzowym. Po upływie około dwóch miesięcy lawa przekształca się w jelicie cienkim w dojrzałego tasiemca. Uzbrojony tasiemiec osiąga długość od 2-4 metrów, natomiast nieuzbrojony jest znacznie dłuższy – może posiadać od 4 do 10 metrów. Tasiemiec – objawy uzbrojonego i nieuzbrojonego pasożyta to głównie zaburzenia ze strony układu pokarmowego, nudności, brak apetytu, utrata wagi oraz bóle głowy.

To też warto wiedzieć

Objawy tasiemca i nazwa choroby to tasiemczyca. Na objawy tasiemca i w celu jego usunięcia z organizmu stosuje się przede wszystkim leczenie farmakologiczne. Tak, jak powyżej zaznaczono – niekiedy wymagana jest interwencja chirurgiczna.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.