Trwa ładowanie...

Ten narząd choruje po cichu. Jedyny sygnał może pojawić się na szyi

 Karolina Rozmus
19.09.2022 14:34
Chora wątroba długo nie daje żadnych objawów
Chora wątroba długo nie daje żadnych objawów (Getty Images)

Choroba tego narządu długo nie daje żadnych objawów. To dlatego, że wątroba nie jest unerwiona, więc nie powoduje bólu. Tymczasem liczba osób chorych na jedno ze schorzeń organu systematycznie rośnie, co jest konsekwencją współczesnego stylu życia, w tym nieprawidłowego modelu żywienia. Jak rozpoznać, że wątroba szwankuje? Warto przyjrzeć się swojej szyi w lustrze.

spis treści

1. Czym są pajączki wątrobowe?

Zmiany wskazujące na proces chorobowy toczący się w wątrobie objawiają się czasem pod postacią tzw. pajączków wątrobowych. To trwale poszerzone naczynia krwionośne z wyglądu przypominające początkowo czerwone nitki, a z czasem, gdy pojawia się ich coraz więcej – czerwoną pajęczą sieć. Mogą osiągać rozmiary od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Ich cechą charakterystyczną jest to, że bledną na kilka chwil pod wpływem siły nacisku.

Można je zaobserwować na twarzy czy przedramionach oraz w obrębie klatki piersiowej i szyi. Są objawem poważnej choroby, która staje się coraz bardziej powszechną przypadłością Polaków – NAFLD, czyli niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (ang. non-alcoholic fatty liver disease). To skutek rosnącej choroby otyłościowej i nadwagi – z tymi problemami zmaga się nawet 60 proc. dorosłych w naszym kraju. Tymczasem według badań - NAFLD występuje wśród od 25 do aż 93 proc. pacjentów z otyłością. Jakie są konsekwencje tego stanu?

Zobacz film: "Problemy z wątrobą to nie tylko alkohol. 3 najczęstsze choroby wątroby"
Choroby wątroby stają się coraz bardziej powszechne
Choroby wątroby stają się coraz bardziej powszechne (Getty Images)

Stłuszczenie wątroby z biegiem lat prowadzi do stanów zapalnych, uszkodzeń oksydacyjnych, pojawiania się zbliznowaceń na tkance wątroby. Ostatnim etapem choroby jest utrata wydolności, czyli marskość wątroby.

2. Objawy chorej wątroby

Co jeszcze może wskazywać na to, że wątroba nie pracuje właściwie? Szczególną uwagę powinny zachować nie tylko osoby często sięgające po wysokoprzetworzoną żywność i unikające aktywności fizycznej, ale też zażywające leki oraz narażone na przewlekły stres.

Te dolegliwości mogą być alarmujące:

  • nieuzasadnione, przeciągające się zmęczenie oraz osłabienie,
  • ból czy ucisk w nadbrzuszu i/lub dyskomfort pod prawym łukiem żebrowym,
  • żółtawy odcień skóry i/lub żółte zabarwienie białek oczu,
  • hepatomegalia, czyli powiększenie wątroby (czasem towarzyszy mu powiększenie śledziony),
  • nieuzasadniona utrata masy ciała,
  • duża skłonność do tworzenia się siniaków na skórze,
  • obrzęki.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze