Ten popularny kwiat jest niebezpieczny. Może powodować zatrucie
Gwiazda betlejemska to nazwa zwyczajowa dla wilczomleczu nadobnego. To roślina, którą możemy kojarzyć z domu naszych rodziców, a nawet dziadków. Jest od dziesięcioleci popularna, zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, że podobnie jak wszystkie wilczomlecze, tak i poinsecja zawiera substancje trujące, które mogą stanowić szczególne zagrożenie dla dzieci.
1. Ładna, ale groźna roślina doniczkowa
Wilczomlecz piękny, poinsecja lub gwiazda betlejemska to bardzo popularna roślina o zielonych i czerwonych liściach. W sklepie można ją nabyć już za kilkanaście złotych. To czyni z niej dość budżetowe i miłe dla oka rozwiązanie, gdy mowa o świątecznym wystroju wnętrz.
Jednak to, co przykuwa oko, jest w gwieździe betlejemskiej także cechą, która zwiększa jej potencjalną szkodliwość. Jeśli już zdecydujemy się na gwiazdę betlejemską w naszym domu, warto umieścić ją w miejscu niedostępnym dla dzieci oraz domowych czworonogów. Liście tej rośliny są trujące.
Dla dorosłego człowieka nie jest to toksyczność będąca istotnym zagrożeniem, jednak dla małych dzieci i zwierząt - już tak.
2. Jak truje gwiazda betlejemska?
Każda część tej rośliny jest trująca, ponieważ w naczyniach rośliny płynie biały, oleisty sok, zwany potocznie mleczkiem. Powoduje ono podrażnienia błon śluzowych i skóry (możliwe wystąpienie pęcherzy), może prowadzić także do zatrucia pokarmowego z jednoczesnym podrażnieniem błony śluzowej przewodu pokarmowego. Roślina ma bardzo specyficzny, nieprzyjemny i ostry smak. Ponadto może uczulać alergików, szczególnie tych uczulonych na lateks.
Trujące oprócz części nadziemnych są także nasiona wilczomleczu. Ich toksyczność na gram suchej masy jest większa niż chociażby liści. Głównymi toksynami są euforbina, kwas euforbonowy i związki cyjanogenne.
A działanie tychże jest przerażające, ponieważ zatruwają organizm poprzez blokowanie przemian tlenowych w komórkach. Można w dużym uproszczeniu powiedzieć, że cyjanki starają się "udusić" zatrutą osobę na poziomie komórkowym.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.