Trwa ładowanie...

Testy skórne z alergenami wziewnymi i pokarmowymi

Skórne testy alergiczne wykonuje się celem sprawdzenia, na jaki alergen bądź alergeny jest uczulony pacjent, w przypadku kiedy istnieje uzasadnione podejrzenie alergii (na podstawie dolegliwości, objawów i wyników innych badań). Dzięki takim testom osoba badana uzyskuje wiedzę na temat tego, jakich alergenów powinna w miarę możliwości unikać (zwłaszcza jeśli chodzi o alergeny pokarmowe) oraz w jakich sytuacjach lub w jakim okresie w ciągu roku objawy mogą się zaostrzyć (dotyczy to głównie alergenów wziewnych). Pozwala to również na rozważenie, czy w danym przypadku wskazane byłoby przeprowadzenie tzw. odczulania. Wykonuje się dwa rodzaje testów: test punktowy oraz test śródskórny.

Test punktowy polega na umieszczeniu roztworu zawierającego alergen na skórze (najczęściej w obrębie przedramienia), a następnie delikatnym nakłuciu skóry w tym miejscu. W ten sposób można dokonać oceny nawet kilkudziesięciu alergenów jednocześnie. Drugi rodzaj testu wykonuje się zwykle w przypadku ujemnego wyniku testu punktowego, a polega on na wstrzyknięciu śródskórnym roztworu alergenu o dużo mniejszym stężeniu niż w testach punktowych. Następnie w obydwu przypadkach po upływie około 15-20 minut od wykonanych nakłuć mierzy się linijką średnicę powstałego bąbla i w zależności od jego wielkości dokonuje się oceny reakcji na dany alergen. Należy pamiętać, aby co najmniej 10 dni przed przystąpieniem do takiej diagnostyki bezwzględnie odstawić leki hamujące reakcje alergiczne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Magdalena Pikul
Następny artykuł: Testy z krwi badające alergię na jady owadów
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza