Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Testy skórne z alergenami wziewnymi i pokarmowymi

Avatar placeholder
04.04.2019 13:24
Testy skórne z alergenami wziewnymi i pokarmowymi
Testy skórne z alergenami wziewnymi i pokarmowymi (iStock)

Skórne testy alergiczne wykonuje się celem sprawdzenia, na jaki alergen bądź alergeny jest uczulony pacjent, w przypadku kiedy istnieje uzasadnione podejrzenie alergii (na podstawie dolegliwości, objawów i wyników innych badań). Dzięki takim testom osoba badana uzyskuje wiedzę na temat tego, jakich alergenów powinna w miarę możliwości unikać (zwłaszcza jeśli chodzi o alergeny pokarmowe) oraz w jakich sytuacjach lub w jakim okresie w ciągu roku objawy mogą się zaostrzyć (dotyczy to głównie alergenów wziewnych). Pozwala to również na rozważenie, czy w danym przypadku wskazane byłoby przeprowadzenie tzw. odczulania. Wykonuje się dwa rodzaje testów: test punktowy oraz test śródskórny.

Test punktowy polega na umieszczeniu roztworu zawierającego alergen na skórze (najczęściej w obrębie przedramienia), a następnie delikatnym nakłuciu skóry w tym miejscu. W ten sposób można dokonać oceny nawet kilkudziesięciu alergenów jednocześnie. Drugi rodzaj testu wykonuje się zwykle w przypadku ujemnego wyniku testu punktowego, a polega on na wstrzyknięciu śródskórnym roztworu alergenu o dużo mniejszym stężeniu niż w testach punktowych. Następnie w obydwu przypadkach po upływie około 15-20 minut od wykonanych nakłuć mierzy się linijką średnicę powstałego bąbla i w zależności od jego wielkości dokonuje się oceny reakcji na dany alergen. Należy pamiętać, aby co najmniej 10 dni przed przystąpieniem do takiej diagnostyki bezwzględnie odstawić leki hamujące reakcje alergiczne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Testy z krwi badające alergię na jady owadów
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze