Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Toczeń Rumieniowaty Układowy (TRU)

Toczeń rumieniowaty układowy (SLE – systemic lupus erythematosus), inaczej toczeń trzewny, jest to przewlekła choroba autoimmunologiczna. Rozwija się w wyniku patologii dotyczącej układu odpornościowego, prowadzącej do przewlekłego stanu zapalnego w organizmie. Częstość występowania tocznia w społeczeństwie szacuje się na 40-50 osób na każde 100 000. Co charakterystyczne, kobiety chorują 10-krotnie częściej niż mężczyźni, a ponad połowę zachorowań występuje w stosunkowo młodym wieku, to znaczy między 16. a 55. rokiem życia. Toczeń dotyka skóry, stawów, nerek oraz innych narządów.

1. Przyczyny tocznia rumieniowatego układowego

Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoagresyjną, co oznacza, że układ immunologiczny nie jest w stanie rozróżnić substancji szkodliwej od zdrowej i w konsekwencji atakuje zdrowe komórki i tkanki, co prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego. Przyczyny autoagresji, leżącej u podstaw tocznia, nie są do końca poznane. Pod uwagę bierze się:

 • czynnik genetyczny,
 • czynnik hormonalny (świadczy o tym przewaga zachorowań wśród kobiet, w okresie rozrodczym),
 • czynniki środowiskowe, jak np. przewlekłe zakażenia wirusami Epstaina Barr, czy retrowirusami, specyficzne warunki pracy, itp.,
 • złożone zaburzenia immunologiczne np. obecność autoreaktywnych limfocytów T.

Dodatkowo, zaostrzenie objawów chorobowych jest wywoływane przez ekspozycje na światło słoneczne. Toczeń może rozwinąć się również na skutek stosowania niektórych farmaceutyków. Jest to tzw. toczeń polekowy.

2. Objawy tocznia rumieniowatego układowego

U poszczególnych osób objawy tocznia rumieniowatego mogą być różne, w zależności od organu lub układu, jaki zajęła choroba. Do podstawowych objawów, występujących prawie u wszystkich chorych należą: osłabienie i łatwa męczliwość, stany podgorączkowe lub gorączka, a także utrata masy ciała. Symptomy te są jednak wysoce niespecyficzne, co oznacza, że nie są charakterystyczne wyłącznie dla tocznia. U około 60% chorych dochodzi do zmian skórnych (zwłaszcza po ekspozycji na promieniowanie słoneczne) w postaci rumienia na twarzy w kształcie zbliżonym do motyla. Zaczerwienienie takie, może także pojawić się na innych, odsłoniętych częściach ciała. Dodatkowo, może wystąpić łysienie oraz ścieńczenie włosów. Powszechnymi symptomami tocznia są również: ból stawów i opuchlizna. U niektórych może się również rozwinąć zapalenie stawów. Najczęściej zajmowanymi stawami są stawy w palcach, dłoniach, nadgarstki i kolana.

U około połowy dotkniętych toczniem występuje tak zwany objaw Raynauda. Polega on na napadowym skurczu tętnic dystalnych części dłoni, palców i w konsekwencji ich zblednięcia i oziębienia. Może to nastąpić na skutek niskiej temperatury otoczenia, pod wpływem emocji czy nawet bez uchwytnej przyczyny.

Inne częste objawy tocznia rumieniowatego układowego to:

 • ból w klatce piersiowej podczas głębokiego wdechu,
 • zmęczenie,
 • gorączka,
 • złe samopoczucie, nerwowość,
 • ranki w jamie ustnej,
 • wrażliwość na światło,
 • powiększone węzły chłonne.

Objawy związane z częścią ciała zajętą przez chorobę:

 • mózg i układ nerwowy - bóle głowy, lekkie upośledzenie umysłowe, drętwienie, mrowienie i ból rąk i nóg, zmiany osobowościowe, psychoza, ryzyko udaru, drgawki, zaburzenia wzroku,
 • przewód pokarmowy - ból brzucha, nudności, wymioty,
 • serce - arytmia,
 • nerki - krwiomocz,
 • płuca - wydzielina wykrztuśna podbarwiona krwią, problemy z oddychaniem,
 • skóra - zmiana kolorytu skóry.

U osób cierpiących na tę chorobę może dojść do odkładania się przeciwciał w kłębuszkach nerkowych, co prowadzi do nefropatii toczniowej, w wyniku której dochodzi do niewydolności nerek, a wtedy pacjent wymaga stałych dializ lub przeszczepu nerki.

2.1. Toczeń krążkowy

Przy wymienianiu objawów skórnych, należy wspomnieć o toczniu krążkowym, czyli odmianie ograniczonej do skóry, która sporadycznie może przejść w postać uogólnioną. Zmiany w układzie ruchu dotyczą ponad 90 proc. chorych. Objawia się to głównie wędrującym bólem, dotyczącym głównie stawów kolanowych i rąk. Z reguły, nie dochodzi to destrukcji wspomnianych struktur (może dochodzić do zmian w kościach pod postacią osteoporozy jako powikłania stosowanych w toczniu leków – glikokortykosteroidów).

U 50 proc. chorych dochodzi do zajęcia nerek, co w konsekwencji może prowadzić do ich niewydolności. U części chorych dochodzi do zajęcia układu oddechowego. Może to nastąpić pod postacią zapaleń opłucnej, śródmiąższowych zapaleń płuc, włóknienia płuc, czy nadciśnienia płucnego. Toczeń układowy zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy i choroby wieńcowej. Ryzyko to może być nawet 50-krotnie większe u kobiet w okolicach 40. i 50. roku życia. Dodatkowo z układu naczyniowego może dochodzić do zapaleń mięśnia sercowego, zapaleń osierdzia czy zmian w zastawkach serca.

2.2. Toczeń neuropsychiatryczny

Jeżeli dojdzie do zajęcia układu nerwowego, a dzieję się tak nawet w 80%, to mówimy wówczas o toczniu neuropsychiatrycznym. Może to się objawiać w bardzo różny sposób, od bólów głowy, poprzez drgawki po objawy psychotyczne czy stany depresyjno maniakalne. Rzadziej występują objawy ze strony układu pokarmowego, pod postacią bólów brzucha, nudności, wymiotów, powiększenia wątroby oraz dotyczące powiększenia węzłów chłonnych czy śledziony, czyli hematologicznych.

3. Diagnostyka tocznia rumieniowatego układowego

W rozpoznawaniu tocznia rumieniowatego układowego, jak w każdej chorobie reumatologicznej, pomocne mogą być analizy laboratoryjne. Mowa tu o ogólnych wykładnikach zapalenia w postaci wzrostu OB (odczyn Biernackiego) czy CRP (C reactive protein). Dodatkowo może wystąpić także niedokrwistość, czyli niedobór czerwonych krwinek oraz związanej z nimi hemoglobiny przenoszącej tlen z płuc do tkanek).

W diagnostyce chorób autoimmunologicznych niezwykle ważne jest także wykrywanie autoprzeciwciał – czyli przeciwciał (cząsteczki, tworzone do walki z wszelkiego rodzaju patogenami czy substancjami obcymi dla organizmu) skierowanych przeciwko własnym tkankom. W przypadku tocznia, są to tak zwane przeciwciała antyfosfolipidowe (APLA) i przeciwjądrowe (ANA), w tym szczególnie ważne anty- ds DNA i anty- Sm. Wspomniane dwa ostatnie przeciwciała są szczególnie ważne, gdyż są one wysoce swoiste, czyli mówiąc inaczej typowe głównie dla tej choroby. Obecnie powszechnie rozpoznanie tocznia rumieniowatego układowego stawia się na podstawie kryteriów opracowanych przez ACR (American College of Rheumatology) w 1997 roku. Gdy spełnione są przynajmniej cztery punkty z jedenastu wymienionych, można mówić o pewnym rozpoznaniu tocznia. Są to:

 • rumień na twarzy, policzkach, grzbiecie nosa,
 • rumień krążkowy,
 • nadwrażliwość na światło słoneczne,
 • owrzodzenia w jamie ustnej lub gardle,
 • zapalenie stawów, przynajmniej dwóch, charakteryzujące się bolesnością oraz obrzękiem,
 • zapalenie opłucnej lub osierdzia,
 • zmiany w nerkach,
 • zmiany w układzie nerwowym (drgawki, zaburzenia psychiczne, po wykluczeniu innych przyczyn),
 • zaburzenia hematologiczne (niedokrwistość, zaburzenia liczby leukocytów - białych krwinek - czy płytek krwi biorących udział w zatrzymywaniu krwawień),
 • zaburzenia immunologiczne (występowanie m.in. omawianych wyżej przeciwciał, z wyjątkiem przeciwjądrowych tworzących następne kryterium),
 • obecność przeciwciał przeciwjądrowych.

4. Leczenie tocznia rumieniowatego układowego

Nie istnieje leczenie przyczynowe tocznia rumieniowatego układowego. Dostępne metody leczenia dotyczą jedynie objawów tej choroby. W terapii zapalenia stawów stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, wysypkę leczy się kortykosteroidami, natomiast lek przeciwmalaryczny przepisywany jest na objawy skórne i stawowe.

Leczenie tocznia uzależnione jest od stopnia jego zaawansowania oraz od zajętych narządów. Najczęściej stosowanymi lekami są glikokortykosteroidy, stosowane zarówno w postaci do stosowania zewnętrznego w zmianach skórnych, po duże dawki stosowane w ciężkich zaostrzeniach. W przypadku nieskuteczności wyżej wymienionych, w sytuacjach zagrożenia życia, czy zaawansowanych zmianach w nerkach stosuje się leki cytotoksyczne, takie jak cyklofosfamid, azatiopryna czy mykofenolan. W leczeniu objawowym bólów stawów i mięśni swoje miejsce zajmują także niesterydowe leki przeciwzapalne. W przypadku zmian skórnych należy także pamiętać o unikaniu zbytniej ekspozycji na światło słoneczne oraz kremach z filtrem UV.

U wielu chorych toczeń rumieniowaty układowy ma łagodny przebieg, a kobiety na niego cierpiące często są w stanie donosić ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Współczynnik przeżycia 10 lat wynosi ponad 85%, jednakże zajęcie przez chorobę mózgu, płuc, serca lub nerek znacznie pogarsza rokowania.

Partnerem sekcji edukacyjnej "Toczeń" jest firma GlaxoSmithKline.

Bibliografia

 • Brzosko M. Reumatologia kliniczna, Pomorska Akademia Medyczna, Szczecin 2010, ISBN 978-83-89318-33-7
 • Puszczewicz M. Wielka interna - reumatologia, Medical Tribune Polska, Warszawa 2010, ISBN 978-83-62597-06-2
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
 • Kokot F. (red.), Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3368-3
Anna Świeboda, Lekarz Łukasz Galus,
Komentarze (12)
~krystynka
~krystynka

@~Magda: ćwicz tai chi i chódź z kijkami i różnego rodzaju ćwiczenia

Odpowiedz
~TERESA
~TERESA

WITAM MAM 32 LATA I MAM ZWAPNIENIE KOŚCI,OSTEOPATIĘ , objaw Raynauda MAM TEŻ ból w klatce piersiowej podczas głębokiego wdechu, zmęczenie, gorączka, WYPADANIE WŁOSÓW złe samopoczucie, nerwowość, wrażliwość na światło,bóle głowy, drętwienie, mrowienie i ból rąk i nóg, zaburzenia wzroku, NO I FINAŁ.... ALE MA PANI DOPIERO 32-LATA I CÓŻ MOŻE PANI BYĆ??????? NO NIC !!!! TYLKO ŻE PRACOWAŁAM OD JEDENASTEGO ROKU ŻYCIA NA GOSPODARSTWIE ROLNYM CZY W LESIE WYRABIAJĄC DREWNO. OBECNIE JESTEM OPERATOREM WTRYSKARKI, KAM PIANISTĄ I PAKOWACZEM PRODUKCYJNYM ...... HA HA NIECH ŻYJE POLSKA KRAJ MURZYNÓW

Odpowiedz
~Elżbieta
~Elżbieta

@~TERESA: A kleszcz Cię kiedyś ugryzł w tym lesie? Może to borelioza? Kup sobie krople Dr Jonasa czy jakoś tak. Po tym powinno minąć. No chyba, że masz silikonowe piersi, bo one też powodują toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, wrażliwość na światło, zaniki pamięci etc

Odpowiedz
~Luszka
~Luszka

@~TERESA: Tereso, brzmi to znajomo :/ Gdy mówię konowałom o swoich dolegliwościach - odpowiedzi zawsze takie same: "Symuluje pani", "Przesadza pani", "Ma pani za mało ruchu", a na widok zmian skórnych słyszę "To od makijażu", "To od tego, że ciągle się tam drapiesz"... I weź się tu człowieku lecz :/ Polskie Akademie Medycne to fabryki bezmózgich konowałów a nie lekarzy... No przepraszam, zdarzają się lekarze, ale oni wyjeżdżają z tego porąbanego kraju...

Odpowiedz
~tomala
~tomala

@~Magda: cześć ja tez mam to ale leczę sie w Szwecji i bardzo dobrze sie czuje w Polsce było tragedia

Odpowiedz
~roma
~roma

@~tomala: Ja tez mieszkam w szwecji (od niedawna) i mam rozpoznanie choroby. i nie wiem co mnie czeka...

Odpowiedz
~Teri
~Teri

Niestety zgadzam się w 100%. Nic nie wiedzą, trzeba samemu się diagnozować, być swoim lekarzem;/ Bo jeśli nie ma stanu krytycznego to się nie interesują(nie jest tu mowa o państwowej służbie zdrowia,ale już prywatnej profesorskiej nawet). Ale gdy już jest za późno to wtedy łatwo jest im mówić...że już się nie da nic zrobić. A wszelkie wcześniejsze symptomy,chodzenie na wizyty traktują prawie jak rozrywkę. IGNORANCJA ZUPEŁNA!

Odpowiedz
~Teri
~Teri

@~Teri: A POTEM DZIWIĄ SIĘ doktorki, DLACZEGO ZAUFANIE DO LEKARZY JEST NA NISKIM POZIOMIE.

Odpowiedz
efisu
efisu

@~tomala: 10 letnia córeczka mojej przyjaciółki też jest chora. Zdiagnozowano ją 2 lata temu. Nie wiem czy to wynik zlego leczenia czy w jej przypadku choroba ta przybiera tak ostrą postać, ale ciągle atakuje kolejne narządy. Jestem przerażona kiedy czytam, że "aż 95% chorych żyje z chorobą nawet 15 lat" A co z resztą? Może leczenie poza granicami naszego kraju to dla niej jedyny ratunek.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Toczeń Rumieniowaty Układowy (TRU) - najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

bóle..

sylka31 • ostatni post 51 minut temu

11
Artykuły Toczeń Rumieniowaty Układowy (TRU)
Toczeń Rumieniowaty Układowy (TRU)

Rozpoznanie i leczenie tocznia

Czy pacjent może sam rozpoznać chorobę? Nie, ale jeśli ma objawy sugerujące chorobę powinien o niej wiedzieć jak najwięcej. Nie wszystkie objawy wydają się poważne, nie wszystkie występują jednocześnie, takie same objawy występować mogą w wielu innych...

Toczeń Rumieniowaty Układowy (TRU)

Reumatyzm palindromiczny

Reumatyzm palindromiczny, znany także jako syndrom Hench-Rosenberga, to rodzaj choroby autoimmunologicznej, która polega na niszczeniu zdrowych tkanek przez układ odpornościowy. Reumatyzm palindromiczny wziął swoją nazwę od palindromu, czyli słowa, które...

Toczeń Rumieniowaty Układowy (TRU)

Na co uważać, kiedy planujesz dziecko?

Na co uważać, kiedy planujesz dziecko?

Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą autoimmunologiczną (kolagenozą), występującą bardzo rzadko, ale dotykającą głównie młode kobiety (90% zachorowań). Przed laty uważano, że choroba ta jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę, ponieważ może ona...

Toczeń Rumieniowaty Układowy (TRU)

Toczeń rumieniowaty układowy. Choroby współistniejące i powikłania

Toczeń rumieniowaty układowy jest jedną z częściej występujących chorób tkanki łącznej (kolagenoz) o bardzo bogatym obrazie klinicznym. Objawy, które pojawiają się w trakcie choroby mogą być bardzo błahe, lecz czasami prowadzą do poważnych chorób,...

Toczeń Rumieniowaty Układowy (TRU)

Bolą stawy. Czy mogę mieć toczeń?

Przeżyć życie bez bólu stawów? Czy to możliwe? Niewiele osób ma to szczęście. Bóle stawów mogą dotyczyć każdego. Podobnie jak ból w szerszym znaczeniu, może być banalnym, przemijającym objawem, ale częściej jest sygnałem poważniejszej choroby. Bóle stawów...

Toczeń Rumieniowaty Układowy (TRU)

Gdzie leczyć tocznia?

Oto lista placówek, w których specjaliści zajmują się leczeniem chorób reumatycznych, chorób tkanki łącznej oraz tocznia rumieniowatego układowego: Warszawa Instytut Reumatologii, Klinika i Poliklinika Układowych Chorób Tkanki Łącznejul. Spartańska 1,...

Toczeń Rumieniowaty Układowy (TRU)

Nowoczesne leczenie tocznia

Toczeń rumieniowaty układowy - choroba znana od kilkudziesięciu lat - co sprawiło, że tak bardzo zmieniły się rokowania w toczniu, zmienił się przebieg choroby? Wczesne rozpoznanie tocznia a leczenie Składa się na to wiele elementów, przede wszystkim:...

Toczeń Rumieniowaty Układowy (TRU)

Kolagenozy - bać się czy nie bać?

Kolagenozy. Brzmi groźnie, szczególnie jeśli są to słowa wypowiadane przez lekarza, a może jeszcze gorzej, jeśli jakieś objawy sprowokowały nas do „grzebania” w Internecie i tam… dopiero można się naczytać. Strach ma wielkie oczy.

Toczeń Rumieniowaty Układowy (TRU)

Sposoby na reumatyzm

Reumatyzm – tym mianem w języku potocznym określamy zespół około dwustu schorzeń kości i stawów. W całej Europie na reumatyzm cierpi około 100 milionów ludzi, w Polsce – 9 milionów. Schorzenia reumatyczne różnią się objawami i przebiegiem.