Trwa ładowanie...

Trąd wraca do Europy

 Ewa Rycerz
19.07.2021 16:12
Trąd wraca do Europy
Trąd wraca do Europy

Trąd wraca do Europy. Najnowsze dane, choć pochodzą z 2015 roku, są jednoznaczne. Chorobę tą zanotowano w Hiszpanii, Anglii, w Niemczech i Portugalii. Jak jest w Polsce?

spis treści

1. Trąd w Europie

Europa od wielu lat była wolna od trądu. Najnowsze dane Światowej Organizacji Zdrowia z 2015 roku pokazują jednak, że choroba wraca. 8 przypadków zakażenia Mycobacteruim leprae zanotowano w Hiszpanii, 4 – w Anglii, po 2 w Portugalii i w Niemczech. W Polsce takiego zagrożenia nie ma. Od kilku lat nie odnotowano żadnego przypadku trądu.

Przeczytaj koniecznie

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Co jest przyczyną powrotu trądu do Europy. Specjaliści twierdzą, że ma to związek z napływem uchodźców z Azji do państw europejskich.

2. Co to jest trąd?

Trąd wywoływany jest bakterią Mycobacteruim leprae. Patogen atakuje układ nerwowy. Niszczy strukturę ciała i je okalecza.

Choroba znana jest od tysięcy lat. Dziś już wiadomo, że można ją leczyć farmakologicznie. Warunkiem jest jednak szybkie wykrycie, zdiagnozowanie i wdrożenie terapii.

Najwięcej przypadków trądu odnotowuje się w Azji. Najczęściej chorują mieszkańcy Indii, Indonezji i Chin. W tym ostatni kraju służby medyczne szacują, że dochodzi nawet do 140 tys. zachorowań rocznie. Na całym świecie rocznie notuje się 200 tys. nowych przypadków każdego roku.

Czy żółtaczka jest zakaźna?
Czy żółtaczka jest zakaźna?

Żółtaczka to poważna choroba, której stan zapalny może być przyczyną nieodwracalnych uszkodzeń tkanki

zobacz galerię

Jak dochodzi do zakażenia bakterią? Tego do końca nie wiedzą nawet sami specjaliści. Wiadomo, że patogen przenosi się drogą kropelkową, podobnie jak wirusy grypy czy gruźlicy. Nie znany jest jednak sposób, w jaki się to dzieje. Eksperci twierdzą, że trudności wynikają z niezwykle długiego czasu wylęgania trądu. Trwa to od 3 do 5 lat. W efekcie wiele osób nie pamięta, gdzie i kiedy mogło mieć kontakt z bakterią, wyklucza się bowiem zakażenie wynikające z kontaktu z chorą osobą.

Bakteria rozwija się najczęściej w warunkach niehigienicznych, o obniżonym poziomie sanitarnym. Wywołuje ślepotę, deformację ciała, na skórze pojawiają się owrzodzenia i blizny.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze