Trwa ładowanie...

Tulip lek – wskazania, przeciwwskazania, skład i dawkowanie

Tulip to lek zmniejszający stężenie lipidów we krwi. Substancją czynną preparatu jest atorwastatyna, która należy do grupy statyn. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania leku? Jaki jest skład i standardowe dawkowanie preparatu? Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

spis treści

1. Czym jest lek Tulip?

Tulip jest lekiem stosowanym w celu obniżenia stężenia lipidów (głównie cholesterolu) we krwi. Substancją czynną preparatu jest atorwastatyna, lek należący do grupy statyn.

Zobacz film: "Badania krwi - cholesterol"

Statyny są stosowane w leczeniu hipercholesterolemii, ale i włączane są profilaktycznie u osób z czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Ich działanie zmniejsza ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych, takich jak udar mózgu, zawał serca, zgon związany z chorobą niedokrwienną serca.

Warto pamiętać, że za niepokojące uznaje się stężenie cholesterolu LDL większe lub równe 3 mmol/l (115 mg/dl). Zwiększone stężenie cholesterolu LDL we krwi określane jest jako hipercholesterolemia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Wskazania do stosowania preparatu

Lek Tulip stosuje się przy hipocholesterolemii (nadmiar cholesterolu) oraz hiperlipidemii (nadmiar tłuszczów) we krwi, jeżeli inne metody, czyli zmiana diety, ćwiczenia fizyczne, a także zmniejszenie masy ciała nie przyniosły pożądanych rezultatów.

Preparat jest wskazany do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci po 10. roku życia w celu zmniejszenia zwiększonego stężenia cholesterolu całkowitego, frakcji LDL cholesterolu, apolipoproteiny B i triglicerydów w leczeniu hipercholesterolemii pierwotnej, rodzinnej hipercholesterolemii heterozygotycznej lub hiperlipidemii mieszanej.

Tulip stosuje się również u dorosłych w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu całkowitego i frakcji LDL cholesterolu w leczeniu rodzinnej hipercholesterolemii homozygotycznej.
Lek wdraża się również w celu zapobiegania zdarzeniom ze strony układu sercowo-naczyniowego u dorosłych, u których takie ryzyko istnieje. Rozwiązanie jest traktowane jako uzupełnienie leczenia. Ważne, by lek włączać z zachowaniem diety, gdy zmiana sposobu żywienia i inne metody leczenia niefarmakologicznego okazały się niewystarczające lub są niedostępne.

3. Skład i dawkowanie preparatu Tulip

Jedna tabletka Tulip zawiera 20 mg atorwastatyny (Atorvastatinum) w postaci 20,68 mg atorwastatyny wapniowej. Substancje pomocnicze to laktoza jednowodna. Jedna tabletka powlekana zawiera 33,06 mg laktozy. Istnieją również zamienniki leku.

Dawkowanie ustala się indywidualnie. Jest ono zależne od początkowych stężeń LDL-C, a także celu terapeutycznego i odpowiedzi pacjenta na działanie substancji czynnej. Zwykle stosowana dawka początkowa wynosi 10 mg raz na dobę. Warto pamiętać, że dostosowuje się ją co 4-tygodnie. Dawka maksymalna wynosi 80 mg raz na dobę.

4. Jak stosować preparat?

Tulip ma postać tabletek powlekanych przeznaczonych do stosowania doustnego. Każdą dawkę dobową podaje się jednorazowo. Można ją zażyć o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłków.

O czym pamiętać stosując Tulip? Bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem leczenia włączyć standardową dietę zmniejszającą stężenie cholesterolu i pozostawać na niej także w trakcie leczenia. W okresie leczenia należy wdrożyć odpowiednią aktywność fizyczną.

5. Przeciwwskazania do stosowania leku Tulip

Leku Tulip nie można stosować zawsze. Przeciwwskazaniem jest uczulenie na atorwastatynę bądź którykolwiek składnik produktu, a także czynna choroba wątroby lub utrzymujące się zwiększenie aktywności aminotransferaz wątrobowych o nieustalonej przyczynie.

Leku nie stosuje się u kobiet w wieku rozrodczym, które nie zabezpieczają się przed ciążą, są w ciąży bądź karmią piersią. Zawsze należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, nawet tych pozornie bezpiecznych, dostępnych bez recepty.

6. Skutki uboczne działania atorwastatyny

Tulip, jak każdy lek, może wywołać działania niepożądane. Najczęściej obserwowano problemy w obrębie układu pokarmowego, takie jak zaparcia, wzdęcia, nudności, niestrawność, biegunka czy bóle brzucha. Zdarzają się bóle głowy i mięśni, a także bezsenność i osłabienie.

Czasami obserwuje się zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych – aminotransferaz, co ma zwykle charakter przemijający i nie wymaga przerwania leczenia. Rzadko pojawia się zapalenie wątroby czy zapalenie mięśni szkieletowych i uszkodzenie tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej (rabdomioliza).

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Tulip jest lekiem stosowanym w celu obniżenia stężenia lipidów (głównie cholesterolu) we krwi.
Tulip jest lekiem stosowanym w celu obniżenia stężenia lipidów (głównie cholesterolu) we krwi. (Gettyimages)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza