Trwa ładowanie...

Uchyłek Zenkera – przyczyny, objawy i leczenie

Avatar placeholder
09.06.2022 16:20
Uchyłki przełyku to ograniczone uwypuklenia jego ściany
Uchyłki przełyku to ograniczone uwypuklenia jego ściany (Adobe Stock)

Uchyłek Zenkera to ograniczone uwypuklenie zlokalizowane na granicy gardła dolnego i przełyku. Pojawia się w wyniku osłabienia mięśni tworzących tylną ścianę gardła i przełyku. Jego obecności nie zawsze towarzyszą dolegliwości i specyficzne objawy. Często jest wykrywany przypadkowo. W leczeniu metodą z wyboru jest postępowanie chirurgiczne. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest uchyłek Zenkera?

Uchyłek Zenkera (ang. Zenker's diverticulum), nazywany również uchyłkiem gardłowo-przełykowym, występuje na granicy gardła dolnego oraz górnej części przełyku. Powstaje na ścianie tylnej w tak zwanym trójkącie Killiana.

Uchyłki przełyku to ograniczone uwypuklenia jego ściany, które prowadzą do wytworzenia się przestrzeni połączonych ze światłem przełyku. Zagłębienie prowadzi do poszerzenia światła narządu.

Zobacz film: "4 objawów raka przełyku. Zobacz, czy znasz"

Uchyłki mogą mieć różną wielkość i średnicę (od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów). Niektóre wywołują nieprzyjemne bądź dokuczliwe dolegliwości, innym nie towarzyszą niepokojące objawy (wówczas są wykrywane przypadkowo podczas wykonywania zdjęcia RTG z kontrastem lub badania endoskopowego).

Zmiany są traktowane jako zaburzenie rozwojowe (uchyłki wrodzone) lub konsekwencja procesu chorobowego, który odpowiada za odcinkowe osłabienie ściany narządu i jej uwypuklenie (uchyłki nabyte).

Ten najczęściej występujący rodzaj patologii tego typu w przełyku po raz pierwszy został opisany przez niemieckiego patologa Friedricha Alberta von Zenkera w 1877 roku. Dziś wiadomo, że tego typu uchyłki stanowią do 95% wszystkich uchyłków przełyku.

2. Przyczyny powstania uchyłku Zenkera

Uchyłek gardłowo-przełykowy powstaje w wyniku osłabienia mięśni tworzących tylną ścianę gardła i przełyku (głównie mięśnia pierścienno-gardłowego). Zwiększony opór górnego zwieracza przełyku prowadzi do zwiększonego ciśnienia podczas przełykania i wypychania błony śluzowej oraz podśluzowej przez błonę mięśniową do przestrzeni pozagardłowej.

Uchyłek gardłowo-przełykowy należy do tak zwanych pseudouchyłków, to znaczy tworów, które nie posiadają ściany zbudowanej ze wszystkich warstw przewodu pokarmowego. Tworzą je wyłącznie błona śluzowa i błona podśluzowa.

3. Objawy uchyłku Zenkera

Objawy uchyłku Zenkera są zwykle niespecyficzne. Generalnie zależą od jego rozmiarów, stąd wszelkie symptomy pojawiają się częściej w przypadku uchyłków dużych niż małych. Zwykle obserwuje się:

  • trudności w połykaniu (dysfagia) pokarmów zarówno stałych, jak i płynnych,
  • nieprzyjemny zapach z ust (halitoza) związany z zaleganiem w obrębie uchyłku treści pokarmowej, która z czasem zaczyna fermentować,
  • odbijanie,
  • chrypkę i kaszel,
  • uczucie ucisku. O ile przy niewielkim uchyłku może występować uczucie przeszkody w gardle, uchyłek znacznych rozmiarów może powodować niedrożność przełyku,
  • uczucie bulgotania pojawiające się podczas przyjmowania pokarmów, głośne szmery w okolicy szyi w czasie jedzenia,
  • cofanie się pokarmu (regurgitacje), co grozi rozwojem zachłystowego zapalenia płuc (tzw. zespół Mendelsona), zwracanie pokarmów,
  • zachłystywanie się (aspiracja treści pokarmowej do dróg oddechowych),
  • miękki twór wyczuwalny po lewej stronie szyi, na wysokości krtani,
  • nieznaczne uwypuklenie szyi w przypadku zmian bardzo dużych,
  • stany zapalne w obrębie uchyłku, do może prowadzić do perforacji z powikłaniem w postaci zapalenia śródpiersia.

Uchyłki przełyku mogą być pojedyncze lub mnogie. Przy większej ich liczbie mówi się o uchyłkowatości danego odcinka przewodu pokarmowego. Najgroźniejszym powikłaniem uchyłku Zenkera jest rozwój raka przełyku (płaskonabłonkowego).

4. Diagnostyka i leczenie

By potwierdzić obecność uchyłku Zenkera, wykonuje się badanie RTG z doustnym podaniem kontrastu w dwóch projekcjach: z przodu i z boku. Następnie przeprowadza się badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego. Uchyłek gardłowo-przełykowy można również wykryć podczas tomografii komputerowej tej okolicy ciała.

W przypadku uchyłku Zenkera stosuje się leczenie chirurgiczne. Metodą z wyboru jest podszycie pseudouchyłka dnem do góry od strony zewnętrznej i przecięcie mięśnia (diwertikuloplastyka z miotomią) lub usunięcie uchyłka i przecięcie mięśnia pierścienno-gardłowego (diwertikulotomia z miotomią).

Gdy przeprowadzenie operacji nie jest możliwe, włącza się preparaty farmakologiczne (blokery kanałów wapniowych i nitraty) oraz toksynę botulinową, która jest wstrzykiwana w okolice górnego zwieracza przełyku w celu zmniejszenia jego napięcia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze