Trwa ładowanie...

Upławy – 3 rzeczy, które musisz o nich wiedzieć.

Avatar placeholder
28.09.2021 17:30
Upławy – 3 rzeczy, które musisz o nich wiedzieć.
Upławy – 3 rzeczy, które musisz o nich wiedzieć.

Naturalna wydzielina z pochwy jest zupełnie normalnym zjawiskiem u każdej zdrowej kobiety. Zmienia się ona w zależności od tego, w jakim momencie cyklu się znajdujemy i nie powinna w żaden sposób niepokoić. Odpowiednia higiena, przewiewna bawełniana bielizna i wkładki zupełnie wystarczają, by sobie z nią radzić. Jeśli jednak wydzieliny robi się więcej niż zwykle, a także zmienia ona kolor, konsystencję i zapach, mamy do czynienia z upławami.

spis treści

Partnerem treści jest producent leku Gynoxin®

1. Najczęściej występujące przyczyny upławów

Upławy mogą pojawiać się w wyniku różnych nieprawidłowości lub zmian chorobotwórczych zachodzących w kobiecym organizmie. Zawsze świadczą o tym, że dzieje się w nim coś złego. Do najczęstszych przyczyn występowania upławów należą:

• grzybica pochwy (kandydoza),

• bakteryjne zakażenie pochwy (waginoza),

• rzęsistkowica,

• alergia (np. na środki piorące, chlor w wodzie, barwniki, lateks, środki plemnikobójcze),

• obecność ciała obcego w pochwie,

• zanikowe zapalenie pochwy,

• długotrwała antybiotykoterapia.

2. O czym może świadczyć kolor upławów?

Prawidłowa wydzielina z pochwy jest przezroczysta lub ma białawy odcień w zależności od tego, na jakim etapie cyklu znajduje się kobieta. Jeśli pojawiają się upławy, koniecznie zwróćmy uwagę na ich kolor. Może on wiele powiedzieć na temat przyczyny ich wystąpienia.

Biała, gęsta wydzielina o konsystencji rzadkiego twarożku najczęściej oznacza grzybicę. Zazwyczaj towarzyszy jej świąd. Jeśli zauważyliśmy takie objawy, najlepiej od razu podjąć leczenie siebie i partnera – nawet jeśli on nie odczuwa żadnych symptomów. W aptece można bez recepty zakupić leki przeciw grzybiczym lub mieszanym zakażeniom, które działają szybko i skutecznie, np. Gynoxin® UNO1 w postaci kapsułki dopochwowej dla pań oraz Gynoxin® krem dopochwowy2 do stosowania przez kobiety i przez mężczyzn.

Szara lub biaława wydzielina o nieprzyjemnej rybiej woni świadczy o zakażeniu bakteryjnym (waginozie). W tym przypadku najlepiej udać się do lekarza, który przepisze leki do stosowania miejscowego i doustnego.

Wydzielina o intensywnym nieprzyjemnym zapachu i zielonym lub żółtym zabarwieniu oraz pienistej konsystencji z reguły oznacza rzęsistkowicę. Tylko szybka reakcja pozwoli na skuteczne wyleczenie.

Upławy brązowe, ropne i śluzowate świadczą o zakażeniu chlamydiozą. W tym przypadku mogą pojawić się również: krwawienie po stosunku seksualnym, krwawienie między miesiączkami, a także pieczenie w czasie oddawania moczu.

3. Leczenie upławów

Upławy powodują uczucie dyskomfortu, ograniczają swobodę ruchów, źle wpływają na libido. Jednocześnie mogą świadczyć też o poważnych schorzeniach, takich jak nowotwory zlokalizowane w drogach rodnych kobiety. Właśnie dlatego nigdy nie można ich lekceważyć. W przypadku zauważenia nieprawidłowej wydzieliny, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

W zależności od koloru, konsystencji i zapachu upławów ginekolog ustali przyczynę ich występowania oraz wdroży odpowiednie leki. Przede wszystkim będą to środki działające na infekcje intymne – grzybicze, bakteryjne czy też mieszane. Czasami lekarz może zalecić suplementację dietetyczną lub stosowanie preparatów probiotycznych. Bardzo przydatne mogą okazać się specjalistyczne środki do higieny intymnej.

W walce z upławami ogromne znaczenie ma bielizna i odzież, jaką nosimy. Za ciasne ubrania i nieprzewiewne materiały skutecznie utrudnią nam leczenie, a nawet mogą stać się przyczyną zaostrzenia objawów. Warto też stosować wkładki higieniczne, które nie tylko ochronią naszą bieliznę przed nadmierną wydzieliną, ale też poprawią komfort codziennego funkcjonowania.

Profilaktyka upławów opiera się przede wszystkim na dbaniu o zdrowie intymne. Prawidłowa higiena, unikanie przygodnych stosunków seksualnych, noszenie przewiewnej bielizny, dbałość o odporność organizmu mają tu ogromne znaczenie. Pamiętajmy, że łatwiej jest zapobiegać niż później leczyć nieprzyjemne dolegliwości.

Partnerem treści jest producent leku Gynoxin®

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

1.Produkt leczniczy Gynoxin Uno, 600 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. 1 kapsułka dopochwowa, miękka zawiera 600 mg azotanu fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Wskazanie: Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Leczenie zakażeń mieszanych pochwy. Gynoxin Uno przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat. U kobiet w wieku powyżej 60 lat, Gynoxin Uno można stosować po konsultacji z lekarzem. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A., Via Civitali 1, 20148 Mediolan, Włochy.

2.Produkt leczniczy Gynoxin, 20 mg/g (2%), krem dopochwowy. 100 g kremu dopochwowego zawiera 2 g azotanu fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Wskazanie: Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Leczenie zakażeń mieszanych pochwy. Gynoxin przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat. U kobiet w wieku powyżej 60 lat, Gynoxin można stosować po konsultacji z lekarzem. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A., Via Civitali 1, 20148 Mediolan, Włochy.

GYN/2020-05/61

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze