USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych – przygotowanie, przebieg, wskazania
USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych jest wykonywane w celach diagnostycznych. Zadaniem USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych jest oszacowanie stopnia zwężenia tętnic, co może być czynnikiem ryzyka udaru mózgu. Za zwężenie tętnic jest odpowiedzialne odkładanie się płytki miażdżycowej w tętnicach. Dzięki USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych możliwe jest wczesne stwierdzenie tego procesu. W ten sposób lekarz jest w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie, które zapobiegnie udarowi mózgu poprzez poszerzenie tętnic i zwiększenie przepływu krwi.
1. USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych - przygotowanie
USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych nie wymaga specjalnego przygotowania. Udając się na USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych, należy jedynie pamiętać, aby nie zakładać ubrań z wysokim kołnierzem lub golfem, które utrudnią wykonanie badania oraz naszyjników. Pacjent powinien również przynieść na USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych całą dotychczasową dokumentacją medyczną.
2. USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych - przebieg
USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych jest wykonywane, gdy pacjent leży na plecach. Lekarz wykonujący USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych często prosi pacjenta o odchylenie głowy do tyłu, co daje łatwiejszy dostęp do tętnic szyjnych i kręgowych. USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych jest przeprowadzane przy użyciu małej głowicy, którą lekarz pokrywa żelem. Lekarz wykonuje USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych po obu stronach szyi, tam, gdzie przebiegają tętnice.
Obraz USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych jest na bieżąco widoczny na ekranie aparatu USG, dzięki czemu lekarz na bieżąco może komentować to, co widzi i może udzielać wyjaśnień.
USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych można wykonywać tak często, jak to jest konieczne. Badanie jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla pacjenta, który nie odczuwa w jego czasie, ani po jego zakończeniu żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli jednak coś go niepokoi, zawsze należy poinformować o tym lekarza.
3. USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych - wskazania
USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych jest wykonywane, gdy:
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Co na poprawę libido po udarze mózgu? - odpowiada lek. Jerzy Więznowski
- Jakie mogą być przyczyny tego stanu po udarze mózgu? - odpowiada lek. Jerzy Bajko
- Jakie są pierwsze objawy udaru mózgu? - odpowiada lek. Jerzy Bajko
- w wywiadzie pacjent zgłaszał przebyty udar mózgu lub atak niedokrwienny;
- z wywiadu zebranego od pacjenta wynika, że w jego rodzinie zdarzały się przypadki udaru mózgu lub zawału serca;
- u pacjenta stwierdzono objawy neurologiczne charakterystyczne dla niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego;
- pacjent cierpi z powodu miażdżycy;
- pacjent ma nadciśnienie;
- pacjent choruje na cukrzycę;
- pacjent ma wysoki cholesterol;
- pacjentowi dokuczają częste bóle i zawroty głowy;
- pacjent doświadczył urazu szyi;
- u pacjenta stwierdzono szmery nad tętnicami szyjnymi;
- lekarz chce ocenić stan i pracę tętnic szyjnych po usunięciu płytek miażdżycowych lub założeniu stentu.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.