Trwa ładowanie...

Vigantoletten - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
28.12.2022 13:11
Vigantoletten występuje w postaci tabletek
Vigantoletten występuje w postaci tabletek (123rf.com)

Vigantoletten to lek dostępny w aptekach bez recepty, który zawiera witaminę D3. Stosowany jest głównie u osób z niedoborem tej witaminy. W aptece możemy dostać opakowanie vigantolettenu z 30 lub 90 tabletkami.

spis treści

1. Skład i działanie leku Vigantoletten

Vigantoletten zawiera witaminę D3, która dostarczana jest do organizmu pod wpływem promieniowania słonecznego. Przyjmowanie witaminy D3 ma za zadanie uzupełnić jej niedobory. Witamina D3 przyjmowana doustnie to nieaktywna postać witaminy. Dopiero po zażyciu i dostaniu sie do przewodu pokarmowego przekształca się do aktywnej postaci. Przekształcanie witaminy do aktywnej postaci odbywa się w wątrobie oraz w nerkach.

Witamina D3 wykazuje w naszym organizmie wielorakie działanie, np: reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową, zwiększa wchłanianie wapnia i fosforanów w jelitach, wpływa na proces mineralizacji kości i jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania mięśni oraz układu odpornościowego.

2. Wskazania do stosowania

Zobacz film: "Nie patrz krzywo na witaminę D3. Jej niedobór grozi nie tylko osteoporozą"

Główne wskazania do stosowania leku vigantoletten to:

  • zapobieganie rozwojowi krzywicy,
  • zapobieganie chorobom, które wynikają z niedoboru witaminy D3,
  • zapobieganie niedoborom witaminy.

Lek vigantoletten stosowany jest także jako leczenie wspomagające u osób z osteoporozą.

3. Przeciwwskazania do stosowania

Nawet jeśli lekarz zleci stosowanie leku vigantoletten, to nie każdy będzie mógł go zażywać. Vigantolettenu nie mogą stosować osoby z ciężką niewydolnością nerek, rzekomą niedoczynnością przytarczyc oraz osoby z kamicą nerkową. Przeciwwskazaniem do stosowania leku vigantoletten jest także hiperkalcemia i/lub hiperkalciuria, a także nadwrażliwość lub uczulenie na jakikolwiek ze składników leku.

4. Jak bezpiecznie dawkować lek Vigantoletten?

Vigantoletten występuje w postaci tabletek, które przeznaczone są do stosowania doustnego. Stosowanie viagntolettenu ściśle zleca lekarz. Dorośli oraz dzieci powinny przyjmować 500 j.m. (12,5 µg) na dobę. U noworodków oraz niemowląt podawanie leku musi ściśle kontrolować lekarz.

Zobacz także:

Dawkowanie vigantolettenu przy leczeniu wspomagającym osteoporozy to u dorosłych: 1000 j.m. (25 µg) na dobę. Vigantoletten należy połykać i popijać dużą ilością wody. U noworodków oraz niemowląt można rozpuścić na łyżeczce w wodzie i podać bezpośrednio do ust lub podawać bezpośrednio z posiłkiem.

5. Skutki uboczne stosowania leku

Lek vigantoletten może spowodować występowanie działań niepożądanych. Występują one rzadko i zalicza się do nich: zaparcia, wzdęcia, nudności, bóle brzucha i biegunka. Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości takie jak: świąd, wysypka i pokrzywka. W przypadku długotrwałego stosowania dużych dawek może wystąpić zwiększenie stężenia wapnia we krwi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze