Przejdź na WP

W jaki sposób nadmiar żelaza przyczynia się do parkinsona?

Zbyt duże nagromadzenie żelaza w mózgu jest powiązane z chorobą Parkinsona, a także innymi chorobami neurodegeneracyjnymi.

Zobacz film: "Niedobór żelaza u mężczyzn"

Badacze z Instytutu Badań nad Starzeniem (Buck Institute for Research on Aging) postanowili dokładniej przeanalizować, dlaczego żelazo sprzyja rozwojowi tej choroby.

Okazało się, że nadmiar pierwiastka niszczy neurony, a dochodzi do tego, kiedy osłabiona zostaje funkcja lizosomów – struktur komórkowych, które są odpowiedzialne za trawienie i naprawę uszkodzonego białka.

Choroba Parkinsona to schorzenie neurodegeneracyjne, które atakuje centralny układ nerwowy, wywołując niesprawność ruchową oraz drżenie spoczynkowe.

Wiele czynników powodujących chorobę jest wciąż słabo poznana. Naukowcy sugerują, że kluczowe znaczenie ma obciążenie genetyczne oraz czynniki środowiskowe.

Jednak najnowsze badania wykazały, że także nadmiar żelaza w organizmie może przyczyniać się do rozwoju choroby.

Produkty bogate w żelazo
Produkty bogate w żelazo [10 zdjęć]

Suszony tymianek to źródło błonnika oraz witamin A i C. W 100 gramach tymianku znajdziemy 123,6 mg żelaza....

zobacz galerię

Lizosomy biorą udział w procesie zwanym autofagią. Polega on na trawieniu przez komórkę uszkodzonego białka oraz jego odbudowie. Z wiekiem lizosomy zaczynają spowalniać swoją pracę i tym samym osłabia się proces odnowy materiału organicznego.

Uszkodzone białko może nabudowywać się w komórkach i w efekcie pozwolić, aby żelazo dotarło do komórek nerwowych i wywołało toksyczny stres oksydacyjny.

"Odkryliśmy, że jedną z najważniejszych funkcji lizosomów jest utrzymywanie żelaza w komórkach, w miejscu, które uniemożliwia udział pierwiastka w reakcjach wywołujących stres oksydacyjny" – wyjaśnia Julie Andersen, autorka badań i starszy naukowiec z Buck Institute.

"Udowodniliśmy, że zaburzenie funkcji lizosomów w genach wywołuje uwalnianie toksycznego żelaza do komórek, co kończy się śmiercią komórki nerwowej.

Osłabianie funkcji lizosomów w wyniku starzenia się wpływa negatywnie na skuteczność neuronów w utrzymywaniu zdrowego poziomu żelaza, co okazało się być jednym z podstawowych czynników rozwoju choroby Parkinsona" – dodaje Andersen.

W jaki sposób nadmiar żelaza przyczynia się do parkinsona?
W jaki sposób nadmiar żelaza przyczynia się do parkinsona? (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)

Najbogatsze źródła żelaza to: mięso, podroby, szpinak, tłuste ryby i żółtka jaj. Jeśli tych produktów nie brakuje w twojej diecie, nie musisz suplementować tego cennego pierwiastka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Następny artykuł: Nieprawidłowość leżącą u podstaw choroby Parkinsona

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy