Trwa ładowanie...

Szpital Praski jako placówka covidowa funkcjonował pięć dni. To wystarczyło, by został osiągnięty "poziom krytyczny"

 Karolina Rozmus
09.11.2021 11:11
Warszawski szpital jako placówka covidowa funkcjonował pięć dni. To wystarczyło, by został osiągnięty "poziom krytyczny"
Warszawski szpital jako placówka covidowa funkcjonował pięć dni. To wystarczyło, by został osiągnięty "poziom krytyczny" (East News)

Wiceprezydent miasta stołecznego, Renata Kaznowska, poinformowała w poniedziałek, że Szpital Praski wstrzymał przyjęcia. Obecnie przebywa tam 128 pacjentów, a instalacja potrzebna do ratowania pacjentów osiągnęła poziom krytyczny.

spis treści

1. "Instalacja tlenowa osiągnęła poziom krytyczny"

"Szacowaliśmy liczbę pacjentów COVID+ na 80-100" – napisała w mediach społecznościowych Kaznowska.

W Radiu dla Ciebie wytłumaczyła, że przy 128 pacjentach instalacja stosowana do tlenoterapii "odmówiła dalszej współpracy".

Zobacz film: "Prof. Simon o zakażeniach wśród niezaszczepionych"

"W Szpitalu Praskim w Warszawie przebywa dziś 128 pacjentów COVID+. Po pięciu dniach jego funkcjonowania jako szpitala covidowego instalacja tlenowa osiągnęła poziom krytyczny. Szpital wstrzymał dalsze przyjęcia" – informuje za pośrednictwem Facebooka Renata Kaznowska.

W poście wiceprezydent Warszawa informuje także, że władze miasta odwołały się od decyzji MZ, nakazującej stworzenie szpitala covidowego. Tymczasem władze Warszawy chciały, by Praski Szpital był placówką covidową wielospecjalistyczną, jak podaje Kaznowska.

2. Brak zgody na decyzję MZ

Już kilka dni temu Kaznowska pisała w mediach społecznościowych, że nie ma zgody ze strony miasta na to, by szpital był wyłącznie placówką tymczasową.

Argumentem jest tutaj nie tylko grożące sprzętowi do tlenoterapii przeciążenie. "(...) ortopedzi, położnicy czy urolodzy nie są ekspertami od niewydolności oddechowej spowodowanej COVID-19" - napisała w piątek na Facebooku wiceprezydent.

"Domagaliśmy się przekształcenia szpitala dla pacjentów COVID+ ale jako szpitala wielospecjalistycznego, aby odciążyć inne szpitale, gdzie przybywa pacjentów COVID dodatnich z chorobami współistniejącymi, a które nie mają oddziałów covidowych. Decyzję zaskarżyliśmy w zakresie terminu oraz w zakresie łóżek" – pisała wówczas i dodała, że zdaniem rzecznika prasowego MZ szpital dla pacjentów z dodatnim wynikiem COVID z chorobami współistniejącymi nie jest potrzebny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze