Trwa ładowanie...

Ważny Temat - Pęcherz? Zatrzymaj problem na żądanie!

Zapalenie pęcherza należy do bardzo nieprzyjemnych i utrudniających codzienne funkcjonowanie dolegliwości. Nie tylko odczuwa się zwiększone parcie na pęcherz i potrzebę częstszych wizyt w toalecie, ale dodatkowo występuje ból i pieczenie w czasie oddawania moczu, podwyższona temperatura oraz osłabienie i ogólnie złe samopoczucie, a czasami nawet pojawia się krew w moczu. Najczęściej za zapalenie pęcherza odpowiada bakteria Escherichia coli.

Na problemy z pęcherzem zdecydowanie częściej narażone są kobiety - prawie 90 proc. przypadków. Dzieje się tak z powodu ich anatomii. Cewka moczowa u płci pięknej jest nie tylko krótsza, ale i szersza niż u mężczyzn, więc zdecydowanie łatwiej bakteriom dostać się do jej wnętrza. Tam drobnoustroje namnażają się i przemieszczają do pęcherza, gdzie wywołują stan zapalny.

Zlekceważone zapalenie pęcherza może doprowadzić nawet do problemów z nerkami, gdyż niczym nie zatrzymane bakterie wędrują dalej w układzie moczowym i dostają się właśnie do nerek.

Antykoncepcja dopochwowa, menopauza oraz rozpoczęcie życia seksualnego (tzw. syndrom miesiąca miodowego) są również przyczynami, dla których to kobiety częściej mają problemy z pęcherzem. Jeśli zapalenie pojawi się u mężczyzn, może sygnalizować problemy z prostatą.

W celu potwierdzenia zapalenia, poza wywiadem lekarskim, wykonywane jest ogólne badanie moczu, które z pewnością wykaże nieprawidłowość.