Trwa ładowanie...

Węglowodany w diecie odchudzającej. Które z nich warto jeść w trosce o szczupłą sylwetkę?

Avatar placeholder
27.04.2021 14:31
Płatna współpraca z marką Organizator kampanii Dobre zboże wiele może. #CzerpZeZboża: Stowarzyszenie Producentów Produktów Zbożowych
Węglowodany w diecie odchudzającej. Które z nich warto jeść w trosce o szczupłą sylwetkę?
Węglowodany w diecie odchudzającej. Które z nich warto jeść w trosce o szczupłą sylwetkę?

Moda na diety białkowe spowodowała, że wiele osób zaczęło uważać węglowodany za wrogów pięknej figury. Czy słusznie? Nie do końca. Pod hasłem "węglowodany" kryje się wiele produktów – niektóre z nich nie tylko nie utrudniają procesu odchudzania, ale mogą jeszcze pomóc szybciej zgubić zbędne kilogramy. Do tej grupy zaliczamy m.in. kasze – niezbędne źródło cennych witamin, minerałów i błonnika. Zobacz, dlaczego jeszcze warto je spożywać.

W zdrowym, odpowiednio zbilansowanym jadłospisie nie może zabraknąć makroskładników, czyli białka, tłuszczy i węglowodanów. Te ostatnie (zwane potocznie cukrami) powinny dostarczać od 45 proc. do 75 proc. codziennej energii. Wbrew obiegowym opiniom, węglowodany to niezbędny element zdrowej diety odchudzającej. Podczas komponowania posiłków odchudzających warto jednak pamiętać, że cukry nie są jednorodną grupą – zaliczamy do nich monosacharydy, czyli węglowodany proste oraz polisacharydy, nazywane też węglowodanami złożonymi.

Cukry cukrom nierówne

Węglowodany to organiczne związki chemiczne, złożone z atomów węgla, wodoru i tlenu. Obok tłuszczy stanowią główne źródło energii niezbędnej do utrzymania wszystkich funkcji życiowych. Cukry są dla organizmu paliwem, które umożliwia aktywność ruchową, dba o prawidłową temperaturę ciała i reguluje procesy zachodzące wewnątrz naszego organizmu. Cukry proste (przyswajalne) to niezbędny pokarm dla mózgu, mięśni i erytrocytów. Ich rolą jest także dostarczanie glukozy do krwi. Węglowodany złożone, dzięki zawartości błonnika, dbają o prawidłową pracę przewodu pokarmowego, poprawiają perystaltykę jelit i regulują poziom glukozy, insuliny i cholesterolu we krwi, a także zapewniają uczucie sytości na długi czas.

Które węglowodany warto jeść w trosce o szczupłą sylwetkę?

Źródłem węglowodanów prostych są m.in. oczyszczone produkty zbożowe (biała mąka, ryż i jasne pieczywo), soki, owoce i przetwory owocowe oraz słodycze. Patrząc na ogromną rolę cukrów prostych w organizmie, trudno uznać je za złe i szkodliwe, jednak faktem jest, że nadmiar węglowodanów przyswajalnych może powodować nadwagę i problemy ze zdrowiem, dlatego warto jeść je z umiarem i z zachowaniem bilansu energetycznego – dostarczać tylko tyle, ile jest nam niezbędne do codziennego funkcjonowania.

Ta zasada nie dotyczy jednak węglowodanów złożonych, które są prawdziwym sojusznikiem w walce o smukłą figurę. Znajdziemy je np. w roślinach strączkowych (fasola, groch, bób, ciecierzyca, soczewica i soja), ciemnym pieczywie, grubych kaszach, płatkach owsianych, otrębach, ciemnym ryżu oraz w makaronie razowym. Każdy z tych produktów jest polecany nie tylko osobom dbającym o linię, ale także każdemu, kto chce zadbać o zdrowy jadłospis.

Na przełomie lat miejsce węglowodanów złożonych w piramidzie żywieniowej zmieniało się wielokrotnie. Obecnie produkty pełnoziarniste znajdują się na trzecim miejscu – zaraz po niezbędnej dawce codziennego ruchu oraz warzywach i owocach, które dietetycy zalecają spożywać każdego dnia w proporcjach 3:2. Mimo tych modyfikacji rola węglowodanów w diecie nie zmieniła się – wciąż są uważane za niezbędny element diety i podstawowy składnik energetyczny, który powinien stanowić 50 proc. codziennej diety. Stosując diety ubogie w węglowodany, pozbawiamy orgazm paliwa, narażając się na poważne problemy ze zdrowiem. Zbyt mała ilość cukrów w diecie powoduje problemy z koncentracją, permanentne uczucie zmęczenia, apatię, drżenie rąk, a nawet omdlenia. Zamiast zupełnie eliminować węglowodany z diety, lepiej ograniczyć jasny chleb, bułki oraz wyroby cukiernicze i zastąpić je pełnoziarnistymi odpowiednikami, które nie tylko przysłużą się naszemu zdrowiu, ale także figurze.

Dla zdrowia i szczupłej sylwetki. Poznaj zalety jedzenia kasz

Kasze to niewątpliwie jedne z najzdrowszych produktów bogatych w cukry złożone, a do tego cenne źródło witamin, minerałów i błonnika. Ponadto na tle innych produktów węglowodanowych wyróżniają się niskim indeksem glikemicznym, więc są doskonałe dla diabetyków i osób na diecie odchudzającej. Po zjedzeniu posiłku na bazie kaszy nie występują gwałtowne wyrzuty glukozy do krwi. Dzięki spożywaniu kasz czujemy się syci i nie mamy pokusy sięgnięcia po niezdrowe przekąski. Są też doskonałym źródłem witamin z grupy B oraz cennych pierwiastków: żelaza, magnezu, potasu, manganu, selenu, miedzi, cynku i krzemu.

Częste spożywanie kasz nie tylko pozwoli nam zachować idealną sylwetkę, ale także poprawi wygląd włosów, skóry i paznokci, wzmocni serce i układ krwionośny, ochroni przed anemią, a także zapobiegnie depresji i bezsenności. W obliczu tylu korzyści trudno odmówić sobie pysznej jaglanki albo aromatycznego kaszotto z kaszy gryczanej i warzyw!

Osobom dbającym o szczupłą sylwetkę najbardziej poleca się kasze grube, które nie zostały poddane procesowi oczyszczania i rozdrabniania. Jakie rodzaje kasz warto wybrać na diecie redukcyjnej?

Kasza gryczana. Powstaje z nasion gryki i jest obecnie jedną z najczęściej wybieranych kasz. Charakteryzuje się intensywnym, lekko orzechowym smakiem. Na rynku mamy do wyboru kaszę paloną i niepaloną. Kasza gryczana jest naturalnie bezglutenowa, dzięki czemu może stanowić urozmaicenie diety osób z celiakią i alergią na zboża. Doskonale komponuje się z sosami mięsnymi i warzywnymi, może być też wykorzystywana jako farsz do krokietów lub pierogów, a nawet na słodko – jako element ciast czy chociażby w formie granoli z orzechami.

Kasza jaglana. Ma najdelikatniejszy smak ze wszystkich kasz, dzięki czemu świetnie sprawdza się zarówno w potrawach słonych, jak i słodkich. Jest wytwarzana z prosa, więc nie zawiera glutenu. Ten rodzaj kaszy wyróżnia się wysoką zawartością krzemu i żelaza. Doskonała na śniadanie, z dodatkiem mleka, świeżych owoców, pestek i orzechów albo jako element zdrowych dań obiadowych.

Kasza jęczmienna. Pod tym hasłem kryją się trzy odmiany kasz: perłowa, pęczak i wiejska – najbardziej oczyszczona, przez co najmniej polecana osobom dbającym o zdrowie i piękną sylwetkę. Na diecie odchudzającej warto sięgać po gruboziarnisty pęczak. Kasza jęczmienna zawiera dużo błonnika i korzystnie wpływa na błonę śluzową jelit. Doskonale smakuje z sezonowymi warzywami i lekkimi sosami. Niepolecana osobom z celiakią i alergią na zboża, ponieważ zawiera gluten.

Osoby walczące z nadprogramowymi kilogramami powinny unikać kaszy manny, która niestety sprzyja tyciu.

Zdrowo i smacznie

Jeżeli nadal masz wątpliwości, czy warto sięgać po kasze, mamy jeszcze jeden argument, który przemawia na ich korzyść. Z dodatkiem kaszy gryczanej, jęczmiennej i perłowej przygotujesz wiele smacznych i zdrowych posiłków, a co najważniejsze, zajmie ci to tylko chwilę. Kasze są doskonałą bazą wielu dań mięsnych i warzywnych. To świetna opcja dla zabieganych, bo wystarczy dodać kilka składników i szybki obiad gotowy. Gołąbki gryczane, pierogi z gryczanym farszem, różne kolorowe warianty kaszotto, śniadaniowe jaglanki z wieloma smacznymi dodatkami – istnieje niezliczenie wiele możliwości wykorzystywania kasz w kuchni. To sprawdzony i zdrowy sposób na piękną figurę, dobre samopoczucie i dużo zdrowej energii. Nie ma wątpliwości, że kto raz spróbuje kulinarnych eksperymentów z wykorzystaniem kasz, ten nie będzie chciał wracać do poprzednich nawyków żywieniowych.

Płatna współpraca z marką Organizator kampanii Dobre zboże wiele może. #CzerpZeZboża: Stowarzyszenie Producentów Produktów Zbożowych
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze