Trwa ładowanie...

Jak wygląda wizyta on-line u psychologa, i jak się do niej przygotować?

 Paula Jakubasik
04.01.2023 12:40
Wizyta u psychologa on-line jest tak samo skuteczna, jak ta odbywająca się w gabinecie.
Wizyta u psychologa on-line jest tak samo skuteczna, jak ta odbywająca się w gabinecie. (123rf)

Obecnie coraz więcej usług przenosi się do internetu, podobnie stało się z wizytami u lekarzy. Z większością specjalistów możemy porozmawiać za pomocą telefonu lub kamery i mikrofonu. Szerzej dostępne stały się również wizyty u psychologów on-line. Czy terapia na odległość jest tak samo skuteczna, jak ta twarzą w twarz? Jak wyglądają wizyty on-line u psychologa?

spis treści

1. Rodzaje wizyt u psychologa on-line

Wizyta on-line odbywa się przez internet, ale wbrew pozorom może przybierać różne formy:

  • forma synchroniczna - kontakt z psychologiem w czasie rzeczywistym, poprzez wideorozmowę lub chat,
  • forma asynchroniczna - odpowiedź od psychologa następuje z opóźnieniem, na przykład wymiana wiadomości e-mail.
Zobacz film: "Dzieci i młodzież w czasie koronawirusa. Jak im pomóc?"

Wiele osób zastanawia się, który rodzaj wizyty jest lepszy. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, niektórzy są w stanie całkowicie się otworzyć i odpowiadać szczerze, dopiero kiedy nikt ich nie widzi. W takiej sytuacji zdecydowanie bardziej rozsądnym wyborem będzie forma asynchroniczna wizyty lub rozmowa poprzez chat.

2. Zalety usług psychologicznych on-line

Największą zaletą wizyt u psychologa on-line jest taka sama skuteczność, jak w przypadku spotkań w gabinecie. Forma spotkania nie ma żadnego znaczenia dla powodzenia terapii.

U większości osób rozmowa z psychologiem wywołuje wiele emocji, które często utrudniają szczerą rozmowę i przedstawienie problemu. W takiej sytuacji terapia online zwiększa komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa.

Zdarzają się sytuacje, kiedy regularne pojawianie się u psychologa jest niemożliwe:

  • niepełnosprawność - wizyty on-line redukują problem z transportem czy dostaniem się do gabinetu w budynku bez windy,
  • wstyd przed chodzeniem na psychoterapię - wciąż wiele osób boi się przyznać, że rozmawia z psychologiem i miewa obawy, że ktoś zobaczy je przed gabinetem,
  • częste podróże - przebywanie w różnych miejscach zaprzecza ciągłości terapii u jednego psychologa, w przypadku sesji online wystarczy połączenie z internetem,
  • mieszkanie na wsi lub w małej miejscowości - wybór specjalistów w takich miejscach jest ograniczony, natomiast w przypadku usług on-line odległość nie ma żadnego znaczenia,
  • przebywanie za granicą - wiele osób o problemach natury psychicznej woli rozmawiać w ojczystym języku, poza granicami kraju jest to trudne.

Zdarza się również, że wizyty on-line są nieco mniej kosztowne. Spotkania w takiej formie pozwalają także na zaoszczędzenie czasu, który pacjent musiałby poświęcić na dojazd.

Niewątpliwą zaletą usług psychologicznych on-line jest możliwość rejestracji w łatwy sposób, również bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie można znaleźć wiele platform, pozwalających na wybór spośród kilkuset specjalistów i zapisanie się na dogodny dla siebie termin. Jednym z takich serwisów jest Znajdź lekarza.abczdrowie, gdzie poza sprawdzeniem cenników, można umówić się do psychologa zaledwie w kilka chwil.

3. Kiedy psycholog on-line może pomóc?

Psychoterapia online jest skuteczna w większości przypadków, takich jak:

  • depresja,
  • zaburzenia lękowe,
  • nałogi,
  • złe samopoczucie,
  • radzenie sobie ze stratą.

Zobacz także:

4. Jak przygotować się do sesji on-line?

Przygotowanie się do sesji on-line jest bardzo ważne, ponieważ dopiero w odpowiednich warunkach jesteśmy w stanie swobodnie rozmawiać. Przede wszystkim powinniśmy być sami, w cichym pokoju, żeby nic nas nie rozpraszało.

W pobliżu nie powinno być nikogo, nawet najbliższej osoby, ponieważ rozmowa ta powinna być poufna. Pacjent powinien czuć się bezpiecznie.

Chwilę przed spotkaniem ze specjalistą warto wyciszyć telefon, wyłączyć telewizor i wszystkie powiadomienia na komputerze, tak by móc się maksymalnie skupić.

5. Jak wygląda wizyta on-line u psychologa?

Przebieg wizyty on-line u psychologa jest zależny od jej formy. W przypadku wymiany wiadomości pacjent po prostu powinien mieć możliwość swobodnego pisania. Często jest to po prostu rozmowa telefoniczna, jeśli taką formę preferuje pacjent.

Spotkanie z użyciem mikrofonu i kamery moze być równie komfortowe, choć na początku trzeba przełamać barierę. Psychologa widzimy jedynie przez ekran komputera, jest to jednak kwestia przyzwyczajenia. Warto zadbać, by dobrze słyszeć, co mówi do nas specjalista, a także by mikrofon znajdował się blisko twarzy. Oprócz tego, sesja wygląda niemal identycznie, jak ta odbywająca się twarzą w twarz.

Pierwszym krokiem jest połączenie się o wcześniej ustalonej porze. Niektórzy specjaliści zapraszają pacjentów na własne strony internetowe, inni korzystają z ogólnodostępnychprogramów, takich jak Skype, Zoom, Microsoft Teams.

Pierwsza wizyta on-line to czas na poznanie się. Specjalista powinien nieco o sobie powiedzieć i wstępnie zarysować przebieg kolejnych spotkań. Psycholog będzie zadawał wiele pytań, by określić rodzaj problemu i dostosować do niego terapię.

Terapeuta będzie się starał dowiedzieć, czy w ostatnim czasie u pacjenta miały miejsce jakieś zmiany, takie jak przeprowadzka, śmierć kogoś bliskiego, utrata pracy lub rozpoczęcie nowej itd.

Specjalista może również zapytać o to, czy samopoczucie ma wpływ na wykonywanie pracy lub kontakty z innymi ludźmi. Ważne jest także określenie obecnej sytuacji, czyli miejsca zamieszkania, wysokości dochodu, stanu cywilnego, a nawet relacji z rodziną lub partnerem.

Psycholog powinien być również poinformowany o wcześniejszym leczeniu psychiatrycznym, jeżeli miało ono miejsce. Kluczowe jest przedstawienie wypisów od lekarza, diagnozy lub spisu przyjmowanych leków.

Warto zaznaczyć, że poprawa stanu zdrowia psychicznego wymaga czasu, zaangażowania i chęci współpracy, jednak efekty potrafią zaskoczyć.

Umów wizytę od ręki na znajdzlekarza.abczdrowie.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze