Wspiera i regeneruje mięśnie. Dwie witaminy "receptą na zanik mięśni"
Najnowsze wyniki badania opublikowanego na łamach "The Journal of Clinical Investigation" wskazują, że suplementacja nikotynamidu i pirydoksyny może wpływać na kondycję mięśni. Pod tymi nazwami kryją się dwie powszechne witaminy.
1. Witaminy z grupy B chronią mięśnie
Na łamach serwisu X dr Bartosz Fiałek, specjalista reumatologii i popularyzator wiedzy medycznej opublikował wpis na temat właściwości nikotynamidu i pirydoksyny. Odwołał się do najnowszych wyników badań, które pojawiły się w "The Journal of Clinical Investigation".
"Interwencja żywieniowa polegająca na suplementacji witaminy B3 oraz B6 stymuluje rezydentne komórki macierzyste mięśni, przez co poprawia regenerację mięśni i łagodzi związany z wiekiem zanik mięśni" - pisze dr Fiałek.
To naturalne w procesie starzenia zjawisko to sarkopenia, czyli postępująca od 50. roku życia utrata masy i siły mięśniowej. Szacuje się, że w każdym kolejnym roku życia człowiek traci 0,5-1 proc. mięśni. Proces ten przebiega szybciej u osób z chorobami współistniejącymi.
2. Nie tylko seniorzy narażeni na niedobór witamin
Witaminy z grupy B, nie tylko nikotynamid i pirydoksyna, odgrywają niezwykle istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Każda z nich, w tym witaminy B1, B6 czy B12, pełni specyficzne funkcje, wspierając metabolizm, układ nerwowy, a także zdrowie skóry i włosów.
2 witaminy z grupy B receptą na zanik mięśni?
— Bartosz Fiałek (@bfialek) December 18, 2024
Na łamach „The Journal of Clinical Investigation” opublikowano świetną analizę dotyczącą związku pomiędzy suplementacją nikotynamidu (witamina B3) oraz pirydoksyny (witamina B6) a kondycją mięśni u osób starszych.
Wniosek:… pic.twitter.com/ArkzD8CW0v
Witaminy z grupy B są przede wszystkim niezbędne do prawidłowego metabolizmu energetycznego. Pomagają przekształcać spożywane węglowodany, białka i tłuszcze w energię, co jest istotne dla utrzymania witalności.
Bardzo istotnym aspektem jest również wpływ witamin z grupy B na układ nerwowy. Witaminy B1, B6 i B12 odgrywają kluczową rolę w ochronie neuronów oraz wspierają produkcję neuroprzekaźników, takich jak serotonina czy dopamina, które wpływają na nastrój. Niedobór witaminy B12 może prowadzić do poważnych problemów, takich jak neuropatia obwodowa czy zaburzenia pamięci. Dla seniorów, u których ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, takich jak demencja czy choroba Alzheimera, jest podwyższone, suplementacja witaminy B12 może być nieodzowna.
Kwas foliowy (B9) oraz witamina B12 mają także znaczenie dla zdrowia układu krążenia. Regulują poziom homocysteiny we krwi – podwyższony jej poziom może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Regularna suplementacja może zatem wspierać zdrowie serca i naczyń krwionośnych.
Nie można również zapomnieć o wpływie witamin z grupy B na układ odpornościowy i zdrowie skóry, włosów oraz paznokci. Biotyna (B7) i kwas pantotenowy (B5) są często nazywane witaminami "urody", gdyż wzmacniają strukturę włosów i paznokci, a także wspierają regenerację skóry.
Seniorzy są szczególnie narażeni na niedobory witamin z grupy B z powodu zmniejszonej zdolności wchłaniania tych substancji przez przewód pokarmowy, a także ograniczonego zróżnicowania diety.
Inne osoby, które powinny rozważyć suplementację, to:
- osoby narażone na przewlekły stres,
- osoby stosujące restrykcyjne diety,
- chorzy na cukrzycę stosujący metforminę,
- kobiety zażywające doustne tabletki antykoncepcyjne.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.