Wszystko o kamicy nerkowej
Nerki w organizmie człowieka pełnią ważną funkcję filtrującą. Oddzielają substancje szkodliwe od tych potrzebnych, by można je było wydalić wraz z moczem.
Jeśli jednak praca nerek jest zaburzona, nie spełniają one swojego zadania. Przez to zbędne produkty nie są usuwane z organizmu, ale odkładają się w nerkach w postaci tzw. piasku nerkowego. Z reguły nie powoduje on żadnych objawów, gdyż jest na tyle drobny, że można go wydalić razem z moczem.
Niestety, czasami piasek zbija się w większe skupiska, czyli kamienie nerkowe. Właśnie z tego powodu, w przypadku stwierdzenia skłonności do pojawiania się złogów w nerkach oraz przy wykryciu piasku w wyniku ogólnego badania moczu, należy zgłosić się do lekarza. Specjalista potwierdzi diagnozę oraz wskaże dalsze kroki.
Objawy kamicy nerkowej:
- Parcie na mocz
- Częste oddawanie moczu
- Kolka nerkowa
- Wymioty
- Nudności
- Spadek ciśnienia tętniczego
- Bladość skóry
- Krwio- i krwinkomocz
Najbardziej bolesnym symptomem jest kolka nerkowa, czyli bardzo silny ból pojawiający się w okolicy lędźwiowej wskutek przesuwania się złogu (kamienia nerkowego) w kierunku pęcherza celem jego wydalenia z organizmu. Ból ten jest porównywany z bólami porodowymi.
Kamica nerkowa dotyka dwa razy częściej mężczyzn niż kobiety i – niestety – bardzo często wraca pomimo leczenia. W 15 proc. przypadków, kiedy to nie pacjent nie podejmie odpowiedniej profilaktyki, ponownie pojawia się już w ciągu pierwszego roku, w 40 proc. – w ciągu trzech lat, w 50 proc. – w ciągu 10 lat.