Trwa ładowanie...

Wymiotowanie krwią – przyczyny, objawy towarzyszące, diagnostyka, leczenie

Wymiotowanie krwią to bardzo poważny objaw, którego nigdy nie wolno lekceważyć.
Wymiotowanie krwią to bardzo poważny objaw, którego nigdy nie wolno lekceważyć. (123RF)

Wymiotowanie krwią to bardzo poważny objaw, którego nigdy nie wolno lekceważyć. I choć nie musi wiązać się z poważną chorobą, w każdej sytuacji wymaga pilnego kontaktu z lekarzem. Co może sugerować wymiotowanie krwią? Co robić, gdy pacjent wymiotuje krwią po alkoholu?

spis treści

1. Najczęstsze przyczyny wymiotów

Wymioty zawsze w pewnym stopniu są niepokojący objawem, który wymaga zachowania czujności. Mogą być związane m.in. z:

2. Wymiotowanie krwią – co może je wywołać?

Zobacz film: "5 typów bólu brzucha, których nie można lekceważyć"

Wymioty z krwią oznaczają obecność świeżej krwi bądź skrzepów w treści wymiocin. U niektórych pacjentów dolegliwość ta oznaczać obecność brązowych wymiotów lub fusowatych, czarnych wymiocin.

Krew w wymiotach może być powiązana z wieloma czynnikami. Niekiedy, pojawia się ona na skutek niegroźnego podrażnienia błony śluzowej żołądka, a czasami spowodowana jest pękniętym żylakiem przełyku.

Ta ostatnia sytuacja jest niezwykle niebezpieczna dla zdrowia i życia pacjenta. Jeśli krwawienie pochodzi z przełyku, krew w niezmienionej postaci jest łatwa do zaobserwowania w treści pokarmowej. Może ona przybierać postać połyskujących skrzepów koloru ciemnowiśniowego.

Czerwony bądź brunatny kolor wymiocin czasem pojawia się na skutek intensywnego krwawienia z nosa. Ślina zabarwiona krwią może być spowodowana refluksem żołądkowo-przełykowym. Niekiedy niewielkie krwawienie pochodzi z jamy ustnej, gardła lub krtani.

3. Wymioty z krwią - objawy towarzyszące

Wymioty krwią najczęściej poprzedzone są nudnościami. Ponadto, krwawym wymiotom mogą towarzyszyć takie objawy jak: bladość skóry, nadmierna potliwość, dreszcze, przyśpieszone bicie serca.

Zależnie od przyczyny, mogą im towarzyszyć: gorączka, migrena, ból brzucha.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Najczęściej sami podejrzewamy, co mogło wywołać dolegliwość. Czujność powinny jednak wzbudzić nawracające wymioty, pojawiające się rano lub bez uchwytnej przyczyny.

Wymiotowanie żółcią też stanowi powód do niepokoju. W takich sytuacjach konsultacja z lekarzem jest niezbędna.

4. Wymiotowanie krwią – przyczyny

Wyróżnia się krwiste wymioty i fusowate wymioty. Jeśli w wymiocinach znajduje się duża ilość świeżej krwi lub jej skrzepy, wówczas mówi się o krwistych wymiotach. Ich przyczyną może być pękniecie żylaków przełyku, np. w przebiegu marskości wątroby.

Są też typowe dla zespołu Mallory'ego-Weissa, który powstaje, gdy dochodzi do nawracających i długotrwałych wymiotów, mogących prowadzić do pęknięcia błony śluzowej przełyku. Choroba ta często dotyczy osób nadużywających alkoholu. Może też pojawić się po chemioterapii.

Krew w wymiocinach przypominająca fusy po kawie o brunatnym zabarwieniu może pochodzić z dwunastnicy lub żołądka, gdzie po dostaniu się pod wpływem stężonego kwasu solnego hemoglobina ulega konwersji do hematyny.

Wywołać je mogą takie choroby jak:

6 wczesnych objawów raka żołądka
6 wczesnych objawów raka żołądka [7 zdjęć]

To jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych. Na świecie notuje się blisko milion zachorowań

zobacz galerię

Z kolei krwawienie z przełyku jest najczęściej intensywne. Krew w treści pokarmowej jest dobrze widoczna – daje się zauważyć jej ciemnowiśniowe skrzepy.

Wymiotowanie krwią świadczyć może również o masywnym krwawieniu z żołądka. Nasuwa też podejrzenie połknięcia ostrego przedmiotu, która rani przełyk.

Jeśli krwi w treści pokarmowej jest niewiele, mogą one świadczyć o podrażnieniu błony śluzowej przełyku lub żołądka, np. w wyniku wcześniejszych wymiotów. Taka sytuacja może pojawić się u kobiet w I trymestrze ciąży. Pacjentka, która wymiotuje krwią w ciąży, powinna zasięgnąć konsultacji lekarskiej. Wskazaniem do wizyty w gabinecie lekarza są także nasilone wymioty ciążowe.

Trochę krwi w wymiotach u dziecka nie musi budzić niepokoju, natomiast jeśli sytuacja się powtarza lub ilość krwi jest znaczna, nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty.

5. Wymiotowanie krwią po alkoholu – co robić?

Wymioty krwią po alkoholu to objaw, który budzi niepokój u większości pacjentów. O czym świadczy czerwona lub brązowa wydzielina w wymiotach? Wymiotowanie bądź plucie krwią po alkoholu bardzo często związane jest z negatywnym działaniem napojów procentowych na błonę śluzową żołądka.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że krew w wymiocinach może świadczyć o znacznie poważniejszych problemach zdrowotnych. Czasami taki objaw stanowi efekt pęknięcia błony śluzowej przełyku, obecności wrzodów żołądka lub dwunastnicy.

Świeża, żywoczerwona krew w wymiotach po alkoholu jest niezwykle charakterystycznym objawem pęknięcia żylaków przełyku. W przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego, krwawe wymioty mogą wskazywać na choroby wątroby.

6. Wymiotowanie krwią – pierwsza pomoc

Zauważenie krwi w wymiocinach wymaga konsultacji z lekarzem. Pomoc musi przybyć natychmiast w sytuacji, gdy wymiotowanie krwią jest bardzo intensywne. Wówczas potrzebne może się okazać przetoczenie krwi. Intensywne krwiste wymiociny mogą wskazywać na pęknięcie przełyku. Taka sytuacja wymaga pomocy lekarskiej, podobnie jak intensywne wymioty krwią po alkoholu.

W określonych sytuacjach niezbędne jest wykonanie badania endoskopowego, które nie tylko pomaga ustalić przyczynę krwawienia, ale też pozwala na jego zatamowanie.

Natychmiastowej porady lekarskiej wymaga silne wymiotowanie krwią. Zauważając je, trzeba od razu kierować się na izbę przyjęć szpitala lub wezwać pogotowie ratunkowe.

7. Wymioty krwią – diagnostyka

Każda postać krwistych wymiotów wymaga konsultacji lekarskiej i dalszej diagnostyki. Jeśli pacjent zaobserwuje u siebie czarne wymioty fusowate, krwiste brązowe wymioty, powinien pilnie zgłosić się do lekarza gastroenterologa. Nie tylko wymiotowanie na czarno powinno skłonić pacjenta do wizyty u specjalisty.

Z konsultacją w poradni gastroenterologicznej nie należy zwlekać w przypadku pojawienia się czerwonych wymiotów. Intensywne wymiotowanie krwią po alkoholu może być efektem pęknięć błony śluzowej przełyku lub wrzodów żołądka lub dwunastnicy. Tego objawu także nie należy bagatelizować.

W trakie szczegółowego wywiadu specjalista powinien zapytać o charakter i kolor wymiocin. Czarne wymiotowanie czy skrzepy krwi w treści żołądkowej mogą mieć zupełnie inną przyczynę od fusowatych wymiotów. Ważne, by pacjent opowiedział również o objawach towarzyszących.

W rozpoznaniu przyczyny krwistych wymiotów wykorzystuje się badanie endoskopowe górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

8. Wymioty krwią – leczenie

Intensywne, krwawe wymioty wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Jeśli krwotok jest poważny, może być konieczne podjęcie szybkiej interwencji medycznej. Leczenie krwistych wymiotów zależy od przyczyny, która spowodowała ten objaw.

Lekarz przeprowadzi dokładne badanie i ustali diagnozę, aby ustalić, co powoduje krwawienie. W zależności od diagnozy, lekarz może zalecić różne metody leczenia, takie jak:

  • leki przeciwwymiotne lub przeciwzapalne – w przypadku chorób żołądka i jelit, leki te mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i łagodzeniu objawów.
  • zastosowanie zabiegów endoskopowych –w przypadku krwotoków z przewodu pokarmowego, lekarz może zastosować zabiegi endoskopowe, takie jak skleroterapia lub koagulacja, aby zatrzymać krwawienie
  • zabieg chirurgiczny – jeśli przyczyną krwistych wymiotów jest nowotwór lub wrzód trawienny, lekarz może zalecić wykonanie operacji chirurgicznej.

Należy pamiętać, że leczenie krwistych wymiotów zależy od diagnozy i powinno być przeprowadzone pod kontrolą lekarza.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze