Trwa ładowanie...

Wypadanie włosów a łysienie. Jakie są różnice?

 Agnieszka Gotówka
21.06.2021 11:01
Płatna współpraca z marką Loxon
Loxon
Loxon (Materiały partnera)

Mocne, gęste i lśniące włosy są synonimem zdrowia. Mają też duży wpływ na naszą samoocenę i pewność siebie. Często jednak zdarza się, że fryzura ulega przerzedzeniu. Włosy wypadają, stają się cieńsze i matowe. Czy to oznaka łysienia? Jak temu zaradzić? I jak zatrzymać proces wypadania włosów?

Nadmierne wypadanie włosów to problem, który dotyka coraz większej liczby osób. I to niezależnie od płci i wieku. To nie tylko defekt kosmetyczny, ale też duże obciążenie psychiczne. Nic zatem dziwnego, że na wszystkie sposoby staramy się poprawić kondycję włosów. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to proste zadanie.

Dlaczego? Bo wypadanie włosów to nie tylko kwestia genetyki, ale niekiedy również stylu życia oraz stosowania nieodpowiedniego rodzaju kosmetyków[1]. Nierzadko też same zabiegi pielęgnacyjne, jeśli są niewłaściwie wykonywane, mogą się przyczynić do przerzedzenia fryzury.

Czy wypadanie włosów to już łysienie?

Mówiąc o wypadaniu włosów lub łysieniu, często stosujemy te określenia zamiennie. Czy słusznie? Na głowie znajduje się średnio ok. 100-150 tys. włosów. Każdego dnia wypada ich ok. 100. Nie powinno to budzić naszego niepokoju, bo na ich miejscu urosną nowe[2]. Problem pojawia się wtedy, gdy przez kilka tygodni włosów będzie wypadać znacznie więcej. Najłatwiej zaobserwować to podczas mycia i czesania. Z czasem mogą się pojawić przerzedzenia lub braki w owłosieniu, co wskazuje już na łysienie.

Dlaczego włosy wypadają?

Proces nadmiernego wypadania włosów, który poprzedza łysienie, powstaje wskutek zachwiania równowagi pomiędzy utratą włosów a ich odrastaniem. W 90 proc. winne są hormony. To one wywołują tzw. łysienie androgenowe.

W przypadku mężczyzn utrata włosów związana jest z przemianą testosteronu w dihydrotestosteron. Oddziałując na receptory androgenowe mieszka włosowego, osłabia go i powoduje jego stopniowy zanik[3]. Efekt? Włos staje się coraz słabszy.

Loxon
Loxon (Materiały partnera)

U kobiet o łysieniu androgenowym mówi się, gdy wybrane mieszki włosowe cechuje nadmierna wrażliwość na androgeny. Najczęściej dzieje się tak w trakcie menopauzy. Ale z wypadaniem włosów muszą też zmierzyć się kobiety, które niedawno urodziły dziecko. W trakcie ciąży estrogeny pobudzają wzrost włosów. Kiedy jednak 2-3 miesiące po porodzie poziom estrogenów spada, młode mamy zaczynają zauważać znaczną utratę włosów.

Za wypadanie włosów odpowiedzialny jest też silny stres, choroby endokrynologiczne (np. niedoczynność i nadczynność tarczycy), łojotokowe zapalenie skóry i grzybica, a także niektóre leki (np. przeciwzakrzepowe, immunosupresyjne) oraz nieodpowiednia dieta (np. uboga w źródła żelaza i cynku[4]). Nie bez znaczenia jest też pielęgnacja włosów. Agresywne i częste zabiegi fryzjerskie (np. prostowanie lub kręcenie) zamiast przysłużyć się urodzie, mogą prowadzić do przerzedzenia fryzury.

W przypadku łysienia androgenowego warto sięgnąć po produkty lecznicze stosowane miejscowo, zawierające minoksydyl. Nie tylko hamuje on wypadanie włosów, ale też stymuluje odrost nowych. Jak pielęgnować włosy, które nadmiernie wypadają?

Jeśli zauważysz u siebie problem nadmiernie wypadających włosów, warto od razu zacząć działać. Przyjrzyj się swojej diecie, postaraj się odpocząć i zregenerować siły. Niezwykle ważna jest też właściwa pielęgnacja włosów. Zwykły szampon nie wystarczy. Lepsze efekty da produkt, który nie tylko zadba o wygląd fryzury, ale też solidnie wzmocni włosy. Wybierz się po niego do apteki.

Jednym z polecanych preparatów jest Loxon Pro, w składzie którego znajdziesz:

• Baicapil 3%, który hamuje wypadanie włosów, stymuluje ich wzrost oraz działa bezpośrednio na mieszki włosowe,

• Zincidone – reguluje aktywność gruczołów łojowych i wydzielanie sebum,

• Kerestore 2.0 – intensywnie regeneruje zniszczoną strukturę włosa.

Szampon nadaje się do codziennej pielęgnacji. Może być stosowany zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Sprawdza się podczas kuracji przeciwko wypadaniu włosów.

Każdego dnia dbamy o swój wygląd. Zdrowe włosy to nasza wizytówka i gwarancja dobrego samopoczucia. Kiedy więc pojawią się pierwszy symptomy problemu, nie warto czekać. Trzeba działać!

LOX/ML/2021/504


[1] Jakubiak I., Wypadanie włosów, Beauty Forum 2008, 1–2: 41–43. [2] Jazienicka I., Chodorowska G., Budzyńska J., Włosy – fi zjologia i zaburzenia struktury, Dermatologia Estetyczna 2006, 2 (43): 90. [3] Wormer E. J., Włosy – pielęgnacja i zdrowie, Bauer–Weldbild Media, Warszawa 2007. [4] Markiewicz R., Socha K., Borawska M.H., Wpływ żywienia na stan włosów, Dermatologia Estetyczna 2007, 1 (48): 50–52.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Płatna współpraca z marką Loxon
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze