Objaw widoczny na głowie. Może świadczyć o poważnej chorobie jelit
Czy wiesz, że dysfunkcje w pracy jelit mogą bezpośrednio wpływać na wygląd, strukturę i ogólne zdrowie naszych włosów? Oto pięć sygnałów, które mogą wskazywać na problemy z jelitami, mające potencjalny wpływ na stan włosów.
1. Zmiany w strukturze i wyglądzie włosów
Niedożywienie lub złe wchłanianie składników odżywczych mogą być spowodowane problemami jelitowymi. Objawia się to często pogorszeniem stanu włosów - stają się one matowe, łamliwe i suche. Jeśli zauważasz, że twoje włosy straciły swój naturalny blask i są bardziej podatne na uszkodzenia, może to być sygnał ostrzegawczy.
2. Nadmierne wypadanie włosów
Choć codzienne wypadanie pewnej ilości włosów jest naturalnym procesem, nadmierne ich wypadanie może wskazywać na zaburzenia jelitowe. Problemy z jelitami mogą prowadzić do niedoborów składników odżywczych niezbędnych dla zdrowego wzrostu włosów, takich jak żelazo, cynk czy witaminy z grupy B. W takim wypadku suplementacja nic nie wskóra!
Co więcej, problemy jelitowe często wiążą się ze stanem zapalnym w organizmie. Stan ten może mieć wpływ na cykl wzrostu włosów, przyspieszając fazę spoczynku i tym samym również przyczyniając się do nadmiernego wypadania włosów.
3. Problemy skórne
Stan skóry głowy jest często odzwierciedleniem zdrowia jelit. Problemy takie jak łupież, przetłuszczająca się skóra głowy czy stany zapalne mogą być powiązane z dysbiozą jelitową, czyli zaburzeniem równowagi mikroflory jelitowej.
4. Jak zadbać o zdrową mikroflorę jelitową?
Nie wszystkie problemy z jelitami rozwiążemy wyłącznie "naprawą" mikrobioty jelitowej i odpowiednią dietą. Warto jednak pamiętać, że zdrowa mikroflora jelitowa jest kluczowa dla ogólnego zdrowia, w tym dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, odpornościowego i psychicznego. Oto kilka kroków, które mogą uzdrowić naszą mikroflorę jelitową:
4.1. Zróżnicowana, bogata w błonnik dieta
Spożywanie dużej ilości błonnika, który jest obecny w owocach, warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych i roślinach strączkowych, stymuluje wzrost dobrych bakterii jelitowych.
4.2. Probiotyki
Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które, spożywane w odpowiednich ilościach, przynoszą korzyści zdrowotne. Są obecne w fermentowanych produktach takich jak jogurt, kefir, kiszona kapusta, kimchi czy miso. Suplementy probiotyczne również mogą być pomocne, zwłaszcza po antybiotykoterapii.
4.3. Prebiotyki
Prebiotyki to rodzaj błonnika, który służy jako pokarm dla dobrych bakterii jelitowych. Źródłem prebiotyków są cebula, czosnek, por, szparagi, banany oraz zboża.
Poza tym należy pamiętać o unikaniu niezdrowej i wysoko przetworzonej żywności.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.