Wysocy chorują częściej!

Bycie wysokim ma swoje zalety zdrowotne. Ostatnie doniesienia naukowe dowodzą jednak, że osoby o wysokim wzroście są obarczone większym ryzykiem zachorowania na różne typy nowotworów. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego wskazują na większe prawdopodobieństwo wystąpienia u wysokich kobiet raka piersi, macicy, jajników, skóry i jelita. Badacze uważają, że taka sama zależność występuje u mężczyzn.

Wzrost a zachorowalność na raka

Wzrost a nowotwory

Najnowsze doniesienia naukowe dowodzą, że osoby o wysokim wzroście są obarczone większym ryzykiem zachorowania na różne typy nowotworów.

W celu określenia zależności między wzrostem a zachorowalnością na raka, naukowcy z Oksfordu poddali badaniom grupę 1,3 miliona kobiet w wieku średnim. U ponad 97 tys. kobiet z tej grupy wykryto różne rodzaje nowotworów. Poszerzono analizę także o wyniki 10 innych badań związanych z czynnikami ryzyka raka.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

W wyniku analiz stwierdzono, że wysoki wzrost rzeczywiście związany jest ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia 15 z 17 znanych typów nowotworów, m.in. raka okrężnicy, odbytu, czerniaka złośliwego, raka sutka, a także macicy, jajników, nerek oraz białaczki. Okazuje się, że najbardziej narażone na rozwój raka są osoby powyżej 1,70 m. U takich osób ryzyko raka zwiększa się do 37%. Po analizie dodatkowych źródeł dotyczących przypadków raka w innych krajach okazało się, że zależność ta nie dotyczy tylko kobiet, ale również mężczyzn. Podatność na raka wśród osób wysokich okazała się niezależna od sytuacji ekonomicznej lub stylu życia. Jedynym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia danego nowotworu było palenie papierosów.

Naukowcy odkryli, że na każde 10 cm wzrostu ryzyko wystąpienia raka zwiększało się o 16%. Można to porównać do skutku spalania jednego papierosa dziennie na zdrowie. Badacze nie są pewni co do przyczyny takiej zależności. Możliwe, że jest ona związana z większą liczbą komórek u osób wysokich. Duża powierzchnia ciała daje większe prawdopodobieństwo mutacji komórek i wystąpienia zmian rakowych. Dodatkową rolę w procesie mogą odgrywać hormony wzrostu. Potrzeba jednak dodatkowych badań, aby sprawdzić tę hipotezę.

Skutki związane z zależnością między wzrostem a ryzykiem raka

Wyniki badań mogą wyjaśniać zwiększoną liczbę nowotworów lub innych chorób w Europie w dwudziestym wieku. W tym czasie zachorowalność na raka wzrosła od 10 do 15%, co najprawdopodobniej było związane ze stopniowym zwiększaniem się przeciętnego wzrostu o 1 cm na każde 10 lat.

Rzeczą oczywistą jest, że wysocy ludzie nie mogą zmienić swojego wzrostu. Mimo takich wyników badań naukowcy twierdzą, że wysocy ludzie nie mają większych powodów do obaw. Wzrost większości ludzi jest unormowany, poza tym, chociaż ryzyko wystąpienia raka u wysokich ludzi jest zwiększone, prawdopodobieństwo nowotworu i tak jest bardzo niskie.

Mimo że nie potrafimy kontrolować wzrostu, możemy zmniejszyć ryzyko nowotworu, dokonując odpowiednich wyborów co do diety i sposobu życia. Wystarczy, że ograniczymy spożycie alkoholu, będziemy utrzymywać odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną, a znacznie zredukujemy ryzyko zachorowania.

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nowotwory jelit
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Nowotwory jelit
Nowotwory jelit

Kwas acetylosalicylowy w profilaktyce raka jelita

kwasu acetylosalicylowego przez pacjentów, którzy już zachorowali na raka jelita nie przynosi żadnych korzyści. Nowotwór jelita Rak jelita grubego (...) to nowotwór złośliwy, który każdego roku jest przyczyną 655...

Nowotwory jelit

Rak jelita grubego i odbytnicy (prezentacja edukacyjna)

Rak jelita grubego i odbytnicy (prezentacja edukacyjna)

Czym jest rak jelita grubego i odbytnicy? Rak ten jest trzecim najczęściej spotykanym u kobiet i mężczyzn nowotworem. Jest również drugim (...) pod względem śmiertelności rakiem w Stanach Zjednoczonych. Jednak przy wczesnym wykryciu...

Nowotwory jelit

Wzrost a nowotwory

Wzrost a nowotwory

Najnowsze doniesienia naukowe dowodzą, że osoby o wysokim wzroście są obarczone większym ryzykiem zachorowania na różne typy nowotworów.

Nowotwory jelit

Rak - czym jest, czynniki ryzyka, leczenie

Normalnym trybem rozrost wszystkich komórek powstających w organizmie jest pod pełną kontrolą. Gdy sygnały kontrolne jednej z komórek zaczynają działać niewłaściwie i cykl rozrostu komórki jest zakłócony dochodzi do niekontrolowanego wzrostu. W rezultacie...

Nowotwory jelit

Uwielbiany przysmak zwiększa ryzyko raka

Uwielbiany przysmak zwiększa ryzyko raka

się zwłaszcza zwiększone ryzyko rozwoju nowotworu jelita grubego. Tymczasem okazuje się, że zagrożenie chorobą wzrasta zdecydowanie bardziej za sprawą innego (...) nowotworu. Zespół wziął pod lupę około 170 produktów...

Rak jelita grubego - czynniki ryzyka, objawy i leczenie

Jakie symptomy daje rak jelita grubego?

Jakie symptomy daje rak jelita grubego?

? Pierwszym czynnikiem jest wiek. Na raka jelita grubego najczęściej chorują osoby powyżej 50 roku życia. Wpływ ma również dieta oraz styl życia. Ryzyko (...) zwiększa palenie papierosów, brak ruchu oraz dieta pełna...

Neurologia

8 faktów na temat fibromialgii

8 faktów na temat fibromialgii

chorują na fibromialgię, jednak nie wiadomo, dlaczego - twierdzi Kaiser. Mimo że dolegliwość może pojawić się w każdym wieku, najczęściej spotyka (...) Ludzie, którzy cierpią na chroniczne bóle, częściej...