Wysocy chorują częściej!
Bycie wysokim ma swoje zalety zdrowotne. Ostatnie doniesienia naukowe dowodzą jednak, że osoby o wysokim wzroście są obarczone większym ryzykiem zachorowania na różne typy nowotworów. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego wskazują na większe prawdopodobieństwo wystąpienia u wysokich kobiet raka piersi, macicy, jajników, skóry i jelita. Badacze uważają, że taka sama zależność występuje u mężczyzn.
1. Wzrost a zachorowalność na raka
W celu określenia zależności między wzrostem a zachorowalnością na raka, naukowcy z Oksfordu poddali badaniom grupę 1,3 miliona kobiet w wieku średnim. U ponad 97 tys. kobiet z tej grupy wykryto różne rodzaje nowotworów. Poszerzono analizę także o wyniki 10 innych badań związanych z czynnikami ryzyka raka.
W wyniku analiz stwierdzono, że wysoki wzrost rzeczywiście związany jest ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia 15 z 17 znanych typów nowotworów, m.in. raka okrężnicy, odbytu, czerniaka złośliwego, raka sutka, a także macicy, jajników, nerek oraz białaczki. Okazuje się, że najbardziej narażone na rozwój raka są osoby powyżej 1,70 m. U takich osób ryzyko raka zwiększa się do 37%. Po analizie dodatkowych źródeł dotyczących przypadków raka w innych krajach okazało się, że zależność ta nie dotyczy tylko kobiet, ale również mężczyzn. Podatność na raka wśród osób wysokich okazała się niezależna od sytuacji ekonomicznej lub stylu życia. Jedynym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia danego nowotworu było palenie papierosów.
Naukowcy odkryli, że na każde 10 cm wzrostu ryzyko wystąpienia raka zwiększało się o 16%. Można to porównać do skutku spalania jednego papierosa dziennie na zdrowie. Badacze nie są pewni co do przyczyny takiej zależności. Możliwe, że jest ona związana z większą liczbą komórek u osób wysokich. Duża powierzchnia ciała daje większe prawdopodobieństwo mutacji komórek i wystąpienia zmian rakowych. Dodatkową rolę w procesie mogą odgrywać hormony wzrostu. Potrzeba jednak dodatkowych badań, aby sprawdzić tę hipotezę.
2. Skutki związane z zależnością między wzrostem a ryzykiem raka
Wyniki badań mogą wyjaśniać zwiększoną liczbę nowotworów lub innych chorób w Europie w dwudziestym wieku. W tym czasie zachorowalność na raka wzrosła od 10 do 15%, co najprawdopodobniej było związane ze stopniowym zwiększaniem się przeciętnego wzrostu o 1 cm na każde 10 lat.
Rzeczą oczywistą jest, że wysocy ludzie nie mogą zmienić swojego wzrostu. Mimo takich wyników badań naukowcy twierdzą, że wysocy ludzie nie mają większych powodów do obaw. Wzrost większości ludzi jest unormowany, poza tym, chociaż ryzyko wystąpienia raka u wysokich ludzi jest zwiększone, prawdopodobieństwo nowotworu i tak jest bardzo niskie.
Mimo że nie potrafimy kontrolować wzrostu, możemy zmniejszyć ryzyko nowotworu, dokonując odpowiednich wyborów co do diety i sposobu życia. Wystarczy, że ograniczymy spożycie alkoholu, będziemy utrzymywać odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną, a znacznie zredukujemy ryzyko zachorowania.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.