Xyzal – skutki uboczne, zamiennik, dawkowanie i wskazania
Xyzal to lek, który działa przeciwalergicznie. Jest stosowany w celu złagodzenia objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz pokrzywki. Zawiera substancję czynną lewocetyryzyny dichlorowodorek. Ułatwia kontrolę reakcji alergicznej oraz jej objawów. Jak go stosować i dawkować?
1. Co to jest Xyzal?
Xyzal to lek przeciwhistaminowy o działaniu przeciwalergicznym, którego substancją czynną jest lewocetyryzyny dichlorowodorek. Stosuje się go w celu łagodzenia objawów związanych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa (także przewlekłym) oraz pokrzywką. Lek ułatwia kontrolę reakcji alergicznej oraz jej objawów.
Lek Xyzal jest dostępny jako:
- Xyzal roztwór doustny 0,5 mg/ml (opakowanie 200 ml),
- Xyzal tabletki powlekane 5 mg.
Dostępne są opakowania leku o różnej wielkości, które zawierają 7 tabletek, 14 tabletek, 21 tabletek, 28 tabletek i 100 tabletek. Lek jest wydawany na receptę, podlega refundacji.
Xyzal - zamiennik
Inne preparaty na rynku polskim zawierające lewocetyryzyna (dichlorowodorek lewocetyryzyny) to tabletki powlekane Alergimed, Cezera, Contrahist, Contrahist Allergy, Lirra, Lirra Gem, Nossin, Zenaro, Zyx oraz Zyx Bio, a także roztwór doustny Contrahist.
2. Skład leku Xyzal
Xyzal zawiera dichlorowodorek lewocetyryzyny oraz substancje pomocnicze. Jeden ml roztworu doustnego zawiera 0,5 mg lewocetyryzyny dichlorowodorku (Levocetirizini dihydrochloridum), zaś każda tabletka powlekana zawiera 5 mg lewocetyryzyny dichlorowodorku.
W tabletkach powlekanych obecna jest także celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu, hypromeloza, dwutlenek tytanu i makrogol.
Substancje pomocnicze w roztworze doustnym to octan trójwodny sodu, kwas octowy lodowaty, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu, glicerol, maltitol ciekły, sacharyna sodowa oraz aromat Tutti frutti (triacetyna, benzaldehyd, olejek pomarańczowy, wanilina, maślan etylu, koncentrat olejku pomarańczowego, octan izopentylu, kapronian allilu, gamma-undekalakton, cytral, geraniol, cytronellol, alfa-tokoferol) i woda oczyszczona.
3. Stosowanie i dawkowanie leku Xyzal
Jak stosować lek Xyzal? Zdecydowanie zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Można je przyjmować z pokarmem lub bez niego.
Zalecana dawka w przypadku tabletek powlekanych obejmuje jedną tabletkę na dobę (u dzieci od 6. roku życia i dorosłych). W przypadku stosowania roztworu doustnego, dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat powinni zażywać 10 ml płynu raz na dobę.
Dzieci w wieku od 2. do 6. roku życia - 2,5 ml roztworu dwa razy na dobę. Do opakowania dołączona jest strzykawka doustna. Można przyjmować roztwór nierozcieńczony lub rozcieńczony w szklance wody. Okres leczenia zależy od rodzaju, czasu trwania i nasilenia objawów choroby oraz jest ustalany przez lekarza.
4. Xyzal - skutki uboczne i przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowanie leku Xyzal jest uczulenie na dichlorowodorek lewocetyryzyny, cetyryzynę, hydroksyzynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, a także ciężkie zaburzenia czynności nerek.
W okresie ciąży można rozważyć zastosowanie lewocetyryzyny, jeżeli jest to konieczne. O włączeniu Xyzalu decyduje o tym lekarz. Należy zachować ostrożność, przepisując lewocetyryzynę kobietom karmiącym piersią.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią bądź przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się podawania tabletek powlekanych Xyzal dzieciom w wieku poniżej 6 lat, a roztworu doustnego niemowlętom i małym dzieciom w wieku poniżej 2 lat. Xyzal, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane.
Często obserwuje się zmęczenie, suchość w jamie ustnej, ból głowy, senność lub ospałość. Rzadziej pojawia się ból brzucha i poczucie wyczerpania.
Możliwe działania niepożądane to również napady drgawkowe, zawroty głowy, uczucie mrowienia, drętwienia, omdlenie, drżenia, kołatanie serca, zwiększona częstość rytmu serca, bolesne lub utrudnione oddawanie moczu, niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza moczowego, zaburzenia widzenia, niewyraźne widzenie, rotacyjne ruchy gałek ocznych czy zaburzenia smaku.
Należy pamiętać, że u niektórych pacjentów lek może powodować senność, zmęczenie i wyczerpanie. Aby bezpiecznie prowadzić pojazdy lub obsługiwać maszyny, należy n wcześniej poznać swoją reakcję na lek.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.