Trwa ładowanie...

Zajęcza warga. Jak leczy się rozszczep wargi?

Wbrew pozorom zajęcza warga to nie tylko problem estetyczny. Rozszczepwargi i podniebienia to jedna z wrodzonych wad rozwojowych, która może doprowadzić do wielu zaburzeń. Zajęcza warga może być jednak zoperowana. Jakie efekty daje zabieg? Jakie są przyczyny zajęczej wargi?

spis treści

1. Zajęcza warga – przyczyny

Rozszczep wargi i podniebienia, potocznie nazywane zajęczą wargą, może być albo malo zauważalne, albo bardzo rozległe. Jest najczęstszą anomalią występującą w okolicy twarzy. Częściej dotyczy chłopców. W Polsce występuje raz na 500 urodzeń. Przyczyny zajęczej wargi są różne. Z jednej strony istotne okazują się być czynniki genetyczne, z drugiej – czynniki śrdodowiskowe. Zajęcza warga może wystąpić u dziecka, którego matka we wczesnym okresie ciąży nadużywała alkoholu, zażywała nartkotyki lub paliła papierosy, stosowała silnie działające leki, np. kortykosteroidy, miała kontakt z silnymi substancjami chemicznycznymi, była narażona na promieniowanie rentgenowskie. Istotne znczenie w zaburzeniu kształtowaniu się wargi i podniebienia ma też stres, nadwaga, infekcja (grypa, różyczka), niedobór kwasu foliowego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Warga zajęcza jest rozpoznawana najczęściej w chwili narodzin. Może się też zdarzyć, że lekarz zauważa ją już w czasie badania USG w ciąży.

2. Zajęcza warga – leczenie

Zajęcza warga u noworodka niemal od razu kwalifikuje dziecko do zabiegu chirurgicznego. To zresztą jedyny sposób leczenia. W trakcie operacji lekarz zszywa wargę, a w razie konieczności również podniebienie. Im wcześniej zabieg zostanie wykonany, tym większe szanse na pozytywne zakończenie leczenia. Zdarza sie jednak, że jedna operacja okazuje się niewystarczająca. Kolejne zabiegi mają najczęściej na celu poprawę kształtu nosa lub wargi.

3. Zajęcza warga – powikłania

Zajęcza warga to nie tylko problem estetyczny. Noworodki z rozszczepem mają często problemy z ssaniem piersi czy butelki. Konieczna jest też stała opieka laryngologa, logopedy, audiologa, stomatologa oraz ortodonty. Zajęcza warga u dzieci może powodować u nich problemy ze słuchem, wady wymowy oraz nieprawidłowy rozwój zębów. Jest to też częsta przyczyna odrącenia ze strony rówieśników, a czasem nawet zaburzeń emocjonalnych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Zajęcza warga to nie tylko problem estetyczny.
Zajęcza warga to nie tylko problem estetyczny. (123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza