Trwa ładowanie...

Zapalenie gardła objawy, leczenie

Objawy zapalenia gardła to głównie dolegliwości bólowe oraz trudności podczas połykania. Może im także towarzyszyć suchy kaszel. Leczenie zapalenia gardła  wymaga prawie zawsze konsultacji z lekarzem ale można także wspomagać się domowymi sposobami.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Objawy zapalenia gardła

Objawy zapalenia gardła są zależne od jego przyczyny. Najczęściej zapalenie gardła ma podłoże wirusowe lub bakteryjne. Jako, że infekcja jest przenoszona drogą kropelkową to objawy zapalenia gardła mogą pojawiać się 1-2 dni od momentu kontaktu z chorym. 

W przypadku infekcji o etiologii wirusowej objawy mogą być następujące: kaszel, chrypka, katar, bóle mięśniowe oraz stan podgorączkowy lub też niewielka gorączka. Czasami także pojawia się zapalenie spojówek lub ich przekrwienie oraz świąd.

Zapalenie gardła może mieć etiologię bakteryjną lub wirusową
Zapalenie gardła może mieć etiologię bakteryjną lub wirusową

Kiedy mamy doczynienia natomiast z zapaleniem gardła w przebiegu infekcji bakteryjnej to objawy jakie występują są znacznie bardziej nasilone oraz dokuczliwe. Najczęściej pojawia się silny ból gardła, utrudniający przełykanie. Może on promieniować do ucha a trwa około pięciu dni. Ponadto występuje bolesność i przekrwienie migdałków. Wówczas często obserwuje się obecność żółtej wydzieliny na ich powierzchni. Wysoka gorączka jest także często występującym objawem. Sięga ona wtedy 38-40 stopni Celsjusza. Węzły chłonne się powiększają i stają się bardzo tkliwe niekiedy powodując utrudnienia w poruszaniu szyją. Dodatkowo wydzielina, która zalega w drogach oddechowych może powodować występowanie wymiotów i nudności.

2. Leczenie zapalenia gardła

Leczenie objawów zapalenia gardła jest uzależnione od rodzaju infekcji.

Kiedy występuje infekcja o podłożu wirusowym to najczęściej leczenie przeciwzapalne jest wystarczające. Można stosować wówczas takie preparaty jak Ibuprofen. Ponadto warto jest także zadbać o odpowiednie odkażanie gardła. Obecnie jest na rynku dostępnych wiele preparatów, które z powodzeniem można wykorzystać np.: Septolete, Tantum Verde i wiele innych. Można używać także leków w aerozolu oraz wykonywać płukania gardła na przykład solą morską.

Objawy zapalenia gardła o etiologii bakteryjnej są znacznie trudniejsze do wyleczenia. Najczęściej wówczas stosowana jest terapia antybiotykiem. Niemniej jednak lekarz musi przyjąć odpowiednie kryteria do potwierdzenia lub wykluczenia anginy. Podczas leczenia antybiotykowego niezmiernie istotne jest też przyjmowanie probiotyków, które mają pozytywny wpływ na błonę śluzową żołądka. Leczenie objawów bakteryjnego zapalenia gardła powinno być podejmowane jak najszybciej ponieważ nieleczone może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji takich jak: zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego, ropień okołomigdałkowy czy gorączkę reumatyczną. 

Jeśli natomiast przyjęte leczenie jest nieskuteczne a objawy zapalenia gardła nie znikają to konieczne jest wykonanie posiewu bakteriologicznego z gardła, który pozwoli odpowiedzieć na pytanie jakie drobnoustroje wywołują infekcję.

Następny artykuł: Ból gardła

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.