Trwa ładowanie...

ZAPAMIĘTAJ NA ZAWSZE piosenkę, która może uratować życie! CeZik podjął to wyzwanie

Materiał powstał przy współpracy z Kampanią STOP UDAROM
(materiały partnera)

Youtuber, wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista, aranżer. Ma potężne grono fanów i kilka hitów na koncie. Oby najnowszy utwór również poniósł się po świecie lotem błyskawicy i zapadł słuchaczom głęboko w pamięć. "ALERT UDAROWY" może bowiem uratować niejedno życie.

Twórca podjął współpracę z kampanią "STOP UDAROM", w ramach której skomponował i napisał krótki utwór, który ma pomóc nam przyswoić 4 proste, lecz niezwykle ważne sformułowania związane ze słowem UDAR. Jak przyzwyczaił nas już w swojej twórczości CeZik, utwór z marszu wpada w ucho, jest prosty, idealny do odśpiewania, rymowania, a przede wszystkim zapamiętania.

Skąd taki pomysł?

Jak co roku, 29 października obchodzimy Światowy Dzień Udaru Mózgu. Został on ustanowiony 15 lat temu przez Światową Organizację Udaru Mózgu (World Stroke Organization) w celu budowania świadomości choroby, która jest trzecią co do częstości przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałej niepełnosprawności osób dorosłych. Tego dnia na całym świecie specjaliści z dziedziny neurologii, rehabilitacji i innych obszarów medycyny nagłaśniają problem udaru podczas specjalnych akcji, happeningów, zjazdów i konferencji.

Można powiedzieć, że w tym roku dołączył do nich CeZik i w ramach trzeciej edycji „ALERTU UDAROWEGO” w ramach kampanii "STOP UDAROM" - największej i najdłużej trwającej inicjatywy edukacyjnej dotyczącej tematyki udaru mózgu w Polsce - wysyła mocny sygnał przypominający o tej chorobie, jej objawach, konsekwencjach, a przede wszystkim o tym, że chorym można pomóc, jeśli szybko wezwiemy pogotowie.

Udar mózgu może dotknąć każdego

Udar mózgu, czyli zaburzenie neurologiczne występujące wskutek nagłego zahamowania dopływu krwi do mózgu, może dotknąć każdego – niezależnie od wieku, miejsca i czasu. Liczby nie kłamią i są bezlitosne - co ok. 6,5 min. ktoś w naszym kraju doznaje udaru mózgu, a rocznie zabija on nawet ok. 30 000 Polaków.

  • Do naszego mózgu dociera ze wszystkich stron tysiące bodźców, zarówno akustycznych, jak i wzrokowych. XXI wiek zdeterminowany przez ekrany, wyświetlacze i słuchawki w pewnym sensie wymusił na nas formę tegorocznego "ALERTU". Zaprosiliśmy do jego stworzenia artystę, który w prosty i przyjazny dla ucha sposób zamknął w nim kluczowy przekaz, dotyczący objawów udaru i konieczności szybkiej reakcji na ich pojawienie – mówi dr Sebastian Szyper, Prezes Stowarzyszenia Udarowcy – Liczy się wsparcie. - Udar mózgu może przytrafić się każdemu. Powinniśmy wiedzieć jak reagować. Dlatego ten utwór trzeba zapamiętać na zawsze!

Wszyscy jednym głosem

ALERT UDAROWY to akcja, w której trzeba mówić jednym głosem - dodaje dr n.med. Włodzimierz Krzysztof Dłużyński, Prezes Zarządu Fundacji Udaru Mózgu. - Dziś jest to głos artysty, ale dzięki temu na pewno dotrze do szerszego grona odbiorców. Mamy nadzieję, że dzięki krótkiemu, ale wpadającemu w ucho utworowi skomponowanemu przez CeZika wiele osób zapamięta akronim słowa udar, w którym ujęte są hasłowo podstawowe objawy udaru (U – utrudniona mowa, D – dłoń opadająca, A – asymetria ust, R – reaguj natychmiast).

  • Fakt, że objawy udaru są sprytnie zawarte w kolejnych literach tego słowa bardzo mi się spodobał i sprawił, że melodia i słowa dość szybko zaczęły krążyć mi po głowie – mówi CeZik. - I wcale się nie plątały, jak podczas udaru mózgu, czego również dowiedziałem się z tego akronimu!

Artysta przyznaje , że temat udaru mózgu nie był mu zupełnie obcy, nie wiedział jednak wcześniej, jakie są jego objawy, ani nie zdawał sobie sprawy z tego, jak ważna jest błyskawiczna reakcja.

(stock.adobe.com)
  • Ja oczywiście utrwaliłem sobie ten tekst na tyle dobrze, że aktualnie nie mogę się od niego uwolnić, ale marzy mi się, żeby piosenka wpadła do głowy wielu odbiorcom i by byli na tyle wyczuleni na objawy udaru mózgu, żeby w razie potrzeby uratować życie sobie lub innym – mówi CeZik. – Zachęcam więc wszystkich do śpiewania i jak najczęstszego powtarzania tych słów:

Udarowy alert

Gdy mózg ogarnia zamęt

U jak utrudniona mowa

Język się trudzi, plączą się słowa

D jak dłoń, która opada

Ręka próbuje, lecz nie domaga

A jak asymetria ust

Jeden kącik leci w dół

Te objawy trzy to znak

Że to R - Reakcji czas!

112 w mig wykręcaj, dzwoń po pomoc i nie czekaj

W mózgu udar trzeba czuwać

Zobacz film: "Zobacz jak CeZik tworzył „ALERT UDAROWY”"

Utwór już dzisiaj można usłyszeć w radiu, znaleźć na stronie internetowej oraz profilu FB kampanii STOP UDAROM (https://stopudarom.pl/o-kampanii/alert-udarowy/ i www.facebook.com/StopUdarom/) a animację rysunkową zobaczyć na kanale YT: https://www.youtube.com/watch?v=wZxt-XEJ_C0

Zobacz film: "Alert Udarowy"

Materiał powstał przy współpracy z Kampanią STOP UDAROM
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza