Zbadaj znamiona przed latem
Lato zbliża się wielkimi krokami. Powoli zaczynamy planować urlopy, a przed oczami pojawia się wizja dłuższego odpoczynku. Zanim wystawimy nasze ciało na działanie promieni słonecznych, warto przyjrzeć się własnej skórze i udać się do lekarza, który będzie mógł profesjonalnie ocenić jej stan.
1. Czym jest dermatoskopia?
Dermatoskopia to jedna z metod pozwalających ocenić zmiany skórne. Ma ogromne znaczenie w diagnostyce nowotworów skóry. Badanie to pozwala ocenić na ile zmiany skórne posiadają cechy wskazujące na ryzyko przekształcenia się w nowotwór.
Dermatoskop to rodzaj podświetlanej lupy (przeważnie powiększenie 20x) - pozwala to specjaliście na szczegółową ocenę charakteru zmiany skórnej i ew. zaproponowanie w uzasadnionych przypadkach profilaktycznego wycięcia zmiany. Rozpoznania w onkologii stawia jednak zawsze histopatolog po badaniu mikroskopowym pobranego przez chirurga wycinka zmiany; w przypadku skóry powinno być to pierwotne wycięcie całkowite z marginesem pierwotnym minimalnym zdrowych tkanek (ok. 1mm). Na podstawie uzyskanego wyniku badania histopatologicznego chirurg-onkolog wie, czy bliznę należy wyciąć, z odpowiednim do rodzaju i stopnia rozwoju ewentualnej choroby, marginesem należnym ostatecznym, czy też – jeśli zmiana nie była złośliwa – ten margines pierwszego wycięcia jest wystarczający.
Dermatoskopia to nieinwazyjny i bezbolesny zabieg, który jest dosyć łatwy do przeprowadzenia. Trudniejsza jest ocena, dlatego bardzo ważne jest to, aby udać się do specjalisty, który ma doświadczenie w wykonywaniu i ocenie tego badania.
Zobacz odpowiedzi eksperta
2. Kto powinien udać się na dermatoskopię?
Z badania dermatoskopowego powinny skorzystać wszystkie osoby, które chcą dbać o stan swojego zdrowia i zauważyły na swojej skórze zmiany, których wcześniej nie było , lub były, a obecnie zmieniły swój wygląd – wielkość, barwę, kształt.
Jeżeli lekarz wykonujący badanie zauważy niepokojącą zmianę, zaleci usunięcie chirurgiczne. Zmianę należy wyciąć w całości i wysłać do badania histopatologicznego - mówi dr Zbigniew Żurawski, chirurg-onkolog. Wspomina również, że rozpoznania w onkologii stawia histopatolog po wycięciu zmiany z marginesem 1 mm i zbadaniu pod mikroskopem. Badanie przez dermatoskop stawia jedynie podejrzenie.
Najważniejszą sprawą, o której musimy pamiętać jest jednak rozsądne opalanie się - niedoprowadzanie do oparzeń skóry - podkreśla dr Zbigniew Żurawski. Rozsądek i stosowanie filtrów pomoże nam zapobiec śmiertelnemu niebezpieczeństwu.
Dermatoskopia to badanie, które może być wielokrotnie powtarzane. Warto zatem udać się do lekarza z każdą zmianą budzącą niepokój. Jej ocena nie potrwa długo, a może uspokoić i pozwolić w pełni cieszyć się nadchodzącym latem.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.