Trwa ładowanie...

Zdrowie w Twoich rękach – dezynfekcja powierzchni sposobem na koronawirusa

Avatar placeholder
08.02.2021 14:57
(Pixabay)

Z chwilą pojawienia się wirusa SARS-CoV-2 zaczęliśmy przywiązywać większą uwagę do czyszczenia i dezynfekcji rąk. Warto jednak pamiętać, że siedliskiem wielu drobnoustrojów, w tym wirusa wywołującego chorobę COVID-19, mogą być otaczające nas powierzchnie, które należy regularnie i skutecznie dezynfekować przeznaczonymi do tego preparatami.

Czyszczenie to za mało

Dezynfekcja powierzchni to nie to samo co jej czyszczenie. Czyszczenie polega na usuwaniu zanieczyszczeń i osadów widocznych na powierzchni, z kolei dopiero dezynfekcja pozwala usunąć to, co niewidoczne dla oka – zabić nadal obecne na powierzchni drobnoustroje.

Dezynfekcja jest bardzo ważna z tego względu, że nawet 80 proc. zarazków może przenosić się przez dotyk(1), w tym również poprzez kontakt z powierzchniami. Okazuje się, że drobnoustroje (również koronawirusy) mogą przetrwać poza organizmem człowieka - na przedmiotach, podłogach, czy blatach - od kilku do kilkunastu dni, a niektóre badania wskazują, że nawet do 28 dni!(2). Wirus wywołujący chorobę COVID-19 szczególnie „upodobał” sobie stal nierdzewną czy plastiki(3).

Z kropelek na powierzchnie

Jak dochodzi do transmisji koronawirusa? Ta zachodzi głównie drogą kropelkową, a więc przez kropelki wydychane przez człowieka. Dzieje się tak, gdy kaszlemy, kichamy, ale także, gdy po prostu mówimy.

Kropelki wydzieliny dróg oddechowych, na których utrzymuje się w powietrzu wirus wywołujący COVID-19, są stosunkowo ciężkie. To sprawia, że w efekcie kaszlnięcia czy kichnięcia, ale nawet mówienia, opadają one szybko na blat, stół czy inne otaczające nas powierzchnie płaskie, mogąc stać się potencjalnym źródłem zakażenia. Chcąc skutecznie przerwać łańcuch infekcji, ważne jest, by regularnie dezynfekować otaczające nas przedmioty i powierzchnie płaskie - mówi dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Regularna dezynfekcja

Groźne działanie drobnoustrojów i ich stosunkowo długa żywotność sprawiają, że poszukujemy rozwiązań, które pozwalają nam czuć się bezpiecznie we własnym domu. Poprzez dotykanie zanieczyszczonych powierzchni, a następnie ust czy nosa, zwiększamy ryzyko transmisji chorobotwórczych drobnoustrojów.

Dezynfekcja pozwala nam w istotny sposób ograniczyć ryzyko transmisji. Aby zachować bezpieczeństwo w obliczu pandemii COVID-19, Światowa Organizacja Zdrowia oraz amerykańskie Centers for Disease Control zalecają czyszczenie i dezynfekcję często dotykanych przedmiotów – klamek, włączników światła, domofonów czy powierzchni stołów i blatów kuchennych - przynajmniej raz dziennie(4).

Jak prawidłowo czyścić i dezynfekować?

1. Do czyszczenia i dezynfekcji noś rękawiczki jednorazowe, które po użyciu zawsze wyrzucaj. Możesz też korzystać z rękawic wielokrotnego użytku, ale używaj ich wtedy tylko i wyłączeniu w celu czyszczenia i dezynfekcji. Po zdjęciu rękawiczek myj ręce ciepłą wodą z mydłem.

2. Zabrudzone powierzchnie najpierw wyczyść mydłem i wodą, a dopiero potem zastosuj środek dezynfekujący.

3. Postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie środka dezynfekującego, aby zapewnić bezpieczne i skuteczne jego użycie. Zwróć uwagę m.in. na to, czy należy:

a. przez pewien czas utrzymać powierzchnię mokrą od zastosowanego środka dezynfekującego,

b. zachować środki ostrożności, takie jak noszenie rękawiczek i zapewnienie dobrej wentylacji podczas używania produktu.

4. Czyść lub pierz przedmioty zgodnie z instrukcjami producenta.

5. Często myj ręce mydłem i wodą przez przynajmniej 20 sekund.

6. Jeśli któryś z domowników jest chory, powinien przebywać w miarę możliwości w osobnej sypialni i korzystać z innej łazienki niż pozostali mieszkańcy.

Do dezynfekcji powierzchni najlepiej wybierać środki, które mają odpowiednie certyfikaty i potwierdzoną skuteczność działania np. antybakteryjne, wirusobójcze i drożdżakobójcze produkty Dettol. Marka ta działa już od blisko 80 lat, a jej produkty do dezynfekcji obecne są w 124 krajach świata. Spray antybakteryjny i chusteczki do czyszczenia powierzchni niszczą 99,9 proc. bakterii i wirusów, w tym również wirusa SARS CoV-2*.

Zostało to laboratoryjnie potwierdzone przez Microbac Laboratories, amerykańskie laboratorium analityczne, które jako jedno z niewielu na świecie posiada certyfikat CDC (Centrum Kontroli i Prewencji Chorób) na wykonywanie tego typu badań.

Co istotne, zarówno spray, jak i chusteczki Dettol mogą być stosowane również na przedmiotach, które mają kontakt z żywnością. Doskonale sprawdzają się więc nie tylko w czyszczeniu wanien, zaworów i desek sedesowych, ale również blatów kuchennych, desek do krojenia czy lodówek, nie zapominajmy też o dziecięcych krzesełkach. Co więcej nie zawierające wybielaczy chusteczki antybakteryjne Dettol skutecznie zwalczają również wirusa grypy H1N1, RSV, rotawirusa i koronawirusa BCV.

Nieświadomi zagrożenia

Jak zauważa Monika Schmidt, dyrektor ds. Medycznych i regulacji w Reckitt Benckiser, dezynfekcja powierzchni jest ważna ze względu na to, że po kontakcie z nimi często nieświadomie dotykamy również ust i nosa.

W ten sposób dochodzi do kontaktu pośredniego, który sprzyja rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Musimy mieć świadomość, że samo czyszczenie, czyli usuwanie brudu, kurzu i zanieczyszczeń widocznych gołym okiem nie wystarczy. Zdrowie bliskich jest w naszych rękach, a regularna dezynfekcja powierzchni certyfikowanymi preparatami to skuteczna metoda na ograniczenie ryzyka zakażenia wirusem choroby COVID-19 – podkreśla Monika Schmidt.

*Antybakteryjny spray do powierzchni Dettol (wersja original oraz o zapachu limonki z miętą) usuwa wirusa SARS-CoV-2; Dettol Chusteczki antybakteryjne Dettol (wersja original oraz o zapachu limonki z miętą) usuwają wirusa grypy H1N1, koronowirusa (BCV), RSV, rotawirusa, SARS-CoV-2.

Produktów biobójczych należy używać z zachowaniem środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy przeczytać etykietę i informacje dotyczące produktu.

  1. https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/aktualnosci/178852,80-zakazen-szpitalnych-przenoszonych-jest-przez-dotyk
  2. https://www.csiro.au/en/Research/Health/Infectious-diseases-coronavirus/Understanding-the-virus/how-long-the-virus-can-survive
  3. https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81235%2Ckoronawirus-woli-stal-i-plastik-od-miedzi.html
  4. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/disinfecting-your-home.html

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze