Trwa ładowanie...

Zmęczenie, oznaki przeziębienia i brak libido? To może być groźna choroba wątroby

 Karolina Rozmus
22.02.2022 11:04
Zmęczenie, oznaki przeziębienia i brak libido? To może być groźna choroba wątroby
Zmęczenie, oznaki przeziębienia i brak libido? To może być groźna choroba wątroby (Getty Images)

Chroniczne zmęczenie, bóle mięśniowe i poczucie ogólnego rozbicia. Nadmiar pracy czy rozwijająca się infekcja? Niekoniecznie. Jeśli zaniedbujesz zdrową dietę i nie stronisz od używek, to może być oznaka, że twoja wątroba szwankuje. Oto sygnały alarmujące, że wątroba potrzebuje pomocy.

spis treści

1. Co niszczy wątrobę?

Wątroba – to największy gruczoł w organizmie i jeden z najistotniejszych organów tworzących układ pokarmowy. Pełni cztery najważniejsze funkcje – filtracyjną, metaboliczną, magazynującą i detoksykacyjną.

To znaczy, że metabolizuje spożywane przez nas białka, tłuszcze czy węglowodany, ale też oczyszcza krew z toksyn, niszcząc szkodliwe substancje trafiające do naszego organizmu. Czyli alkohol, nikotynę, ale też substancje obecne w lekach, konserwanty z żywności czy pestycydy z uprawianych roślin. To nie wszystko – komórki wątroby filtrują także wirusy i bakterie, a nawet grzyby i pasożyty.

Zobacz film: "Detoks wątroby w prosty sposób. Oto 6 sprawdzonych metod"

Zarazem jest to organ wrażliwy i podatny na uszkodzenia powodowane właśnie przez trafiające do naszego organizmu substancje chemiczne i toksyny. Nieodwracalnie może ją uszkodzić nadmiar alkoholu lub alkohol w niewielkich dawkach pity przez lata, a także przetworzona żywność, nadmiar cukru w diecie, długotrwałe zażywanie leków czy palenie papierosów. Mogą one prowadzić do rozwoju alkoholowego stłuszczenia wątroby, które dotyka aż 90 proc. osób nadużywających trunków, lub niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD, ang. non-alcoholic liver disease)), które coraz częściej przyczynia się do konieczności przeszczepienia organu.

Nie tylko alkohol szkodzi wątrobie. Tłuszcze trans, żywność przetworzona czy nadmiar cukru w diecie może powodować choroby wątroby
Nie tylko alkohol szkodzi wątrobie. Tłuszcze trans, żywność przetworzona czy nadmiar cukru w diecie może powodować choroby wątroby (Getty Images)

Do uszkodzeń wątroby mogą prowadzić także wirusowe zakażenia. WZW spowodowane wirusami typu C o połowę zwiększa również ryzyko rozwoju choroby stłuszczeniowej wątroby. Zagrożeniem dla organu są także zakażenia wirusami typu A, B czy nawet D, E lub G. To coraz bardziej powszechny problem, a według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) schorzenia powiązane z WZW stanowią pod względem częstości ósmą przyczynę zgonów na całym świecie.

2. Stłuszczenie wątroby – mniej oczywiste objawy

Ból brzucha, obrzęk w okolicach wątroby, a także zażółcenie skóry oraz białek oczu czy wysoki poziom enzymów wątrobowych są najbardziej charakterystycznymi objawami chorej wątroby.

Są jednak symptomy znacznie bardziej subtelne. Jednak kiedy się pojawią, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

  • osłabienie organizmu i chroniczne zmęczenie,
  • objawy grypopodobne oraz gorączka i dreszcze – mogą wskazywać na WZW typu A,
  • jasny stolec i ciemny mocz – występują przy zakażeniach wirusowych wątroby oraz chorobach stłuszczeniowych wątroby,
  • obrzęk brzucha oraz nóg,
  • niewielkie czerwone linie na skórze powyżej talii,
  • spadek libido,
  • u kobiet mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania,
  • u mężczyzn – nadmiar tkanki w okolicach piersi, obrzęk moszny lub skurczenie jąder.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze