Trwa ładowanie...

Zmiany w oczach, które powinny zaniepokoić. Mogą świadczyć o wysokim cholesterolu

Niepozorna zmiana widoczna w oku może wskazywać na podwyższony poziom cholesterolu, a tym samym większe ryzyko chorób serca - ostrzegają amerykańscy naukowcy. Najlepiej od razu skonsultować to z lekarzem.

spis treści

1. Niepokojący łuk w oku

Jeśli zauważymy niebieskawy, szary lub biały łuk, widoczny nad i pod zewnętrzną częścią rogówki, nie powinniśmy go ignorować. Naukowcy ostrzegają, że ''arcus senilis'' może być wczesnym objawem wysokiego poziomu cholesterolu.

Zobacz film: "Cholesterol a mózg. Zobacz, jak na niego wpływa"

Jest to związane z hiperlipidemią czyli zaburzeniem matabolizmu lipidów i oznacza zwiększone ryzyko chorób serca. Zmianę obserwuje się częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Wysoki poziom cholesterolu to większe ryzyko chorób serca
Wysoki poziom cholesterolu to większe ryzyko chorób serca (Getty Images)

2. Zagrożenie rośnie z wiekiem

Wyniki badania, które opublikowano w National Library of Medicine wskazuje wyraźnie na związek pomiędzy łukiem rogówki a zaburzeniem metabolizmu lipidów.

Przebadano 500 osób w wieku powyżej 40 lat z uwzględnieniem wieku, płci, nawyków żywieniowych, pogrubienia tętnic obwodowych, ciśnienia krwi czy patologii zaćmy i dna oka. Zaobserwowano, że częstotliwość występowania łuku wiąże się z wiekiem.

Stwierdzono go u 45 proc. wszystkich pacjentów poddanych badaniu. Jednak w grupie osób powyżej 60. roku życia miało go już ponad 70 proc. pacjentów.

Naukowcy stwierdzili, że poziom trójglicerydów w surowicy, jeden z dokładnych wskaźników stanu metabolizmu lipidów, był podwyższony w 72 proc. przypadków. To wskazuje na silną korelację między upośledzeniem metabolizmu lipidów a występowaniem łuku rogówki.

3. Niebezpieczny cholesterol

Wysoki poziom cholesterolu może przyczyniać się do rozwoju zmian miażdżycowych w tętnicach. Powoduje też nadciśnienie i problemy z sercem. Dlatego warto regularnie badać poziom cholesterolu we krwi i mieć go pod kontrolą.

Główną przyczyną podwyższonego poziomu cholesterolu jest zła dieta, między innymi spożywanie nadmiernej ilości tłustych, wysokoprzetworzonych potraw. Dodatkowym czynnikiem jest unikanie aktywności fizycznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza