Trwa ładowanie...

Żurawina – właściwości, działanie, zastosowanie, przeciwwskazania

 Katarzyna Kurek
24.10.2023 17:30
Żurawię można wykorzystać do przygotowania konfitury i dżemu
Żurawię można wykorzystać do przygotowania konfitury i dżemu (Adobe Stock)

Żurawina to roślina, która od wieków wykorzystywana jest zarówno w celach kulinarnych, jak i leczniczych. W drugim przypadku najczęściej sięga się po nią, by złagodzić objawy infekcji dróg moczowych. Jednak jej prozdrowotne działanie jest znacznie szersze. Jakie inne właściwości ma żurawina? Jak stosować roślinę?

spis treści

1. Co to jest żurawina?

Żurawina (Oxycoccus) to roślina należąca do rodziny wrzosowatych. Jest to wiecznie zielona krzewinka, która daje charakterystyczne czerwone, cierpkie owoce. Wyróżnia się wiele gatunków żurawiny. W Polsce jednak można spotkać przede wszystkim:

  • żurawinę wielkoowocową (Vaccinium macrocarpon),
  • żurawinę błotną (Vaccinium oxycoccus),
  • żurawinę drobnolistkową (Vaccinium microcarpon).
Zobacz film: "Żurawina pomoże pozbyć się bakterii"

Jak rośnie żurawina? Roślina ma płytki system korzeniowy, wytwarza pędy osiągające długość 40-100 cm. Najlepiej rośnie i owocuje w miejscach słonecznych. Roślina wytwarza pąki kwiatowe, a jej owocem są czerwone kuliste jagody.

Żurawina pochodzi z Ameryki Północnej, ale została rozprzestrzeniona w uprawie także na inne części świata. Gdzie w Polsce rośnie żurawina? W stanie dzikim często spotykana jest żurawina błotna. Występuje ona na torfowiskach i w borach bagiennych. Z kolei w ogródkach najczęściej uprawiana jest żurawina wielkoowocowa.

2. Właściwości żurawiny

W medycynie naturalnej surowcem leczniczym są przede wszystkim jagody żurawiny. Czasem wykorzystuje się także liście rośliny.

Żurawina zawiera błonnik, witaminy z grupy B, witaminę A, C i E, sole mineralne (m.in. miedź, żelazo, wapń), flawonoidy, kwasy fenolowe, cukry (fruktozę, galaktozę i sacharozę), pektyny, kwasy organiczne, garbniki, czy luteinę. Ponadto liście żurawiny zawierają glikozyd fenolowy – arbutynę. Co leczy żurawina?

Roślina wykazuje właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwmiażdżycowe oraz przeciwreumatyczne.

Na co żurawina? Wskazaniami do stosowania żurawiny mogą być m.in.:

Żurawina znajduje zastosowanie także w pielęgnacji urody. Poprawia stan skóry i włosów. Żurawina ma działanie liftingujące. Sprawia, że skóra staje się sprężysta i napięta. Z kolei płukanka z żurawiny zapobiega wypadaniu włosów i przyspiesza ich porost.

Liść bobrka – właściwości, wskazania, przeciwwskazania, napar z liści bobrka
Liść bobrka – właściwości, wskazania, przeciwwskazania, napar z liści bobrka

Liść bobrka stosowany jest wspomagająco do pobudzenia łaknienia w przypadku braku apetytu. Znaleźć go

przeczytaj artykuł

3. Jak stosować żurawinę?

Owoce żurawiny można wykorzystać w rozmaity sposób. Można przygotować z nich kisiel, konfitury, dżemy, sos, czy nalewkę. Dla zdrowia szczególnie cenny jest sok z żurawiny. W celach leczniczych zaleca się spożywać pół szklanki soku dziennie. Nie zaleca się jednak dosładzania napoju cukrem. Jako przekąska świetnie sprawdza się także suszona żurawina.

Właściwości rośliny sprawiają, że wykorzystywana jest także jako składnik leków i suplementów diety. Żurawina w tabletkach wspomaga funkcjonowanie dróg moczowych, pęcherza moczowego i nerek. Informacje o zalecanym dziennym spożyciu tego typu preparatów umieszczone są na opakowaniu produktu lub na dołączonej ulotce.

Nasiona żurawiny wykorzystuje się także do produkcji naturalnych olejów roślinnych o wysokiej aktywności antyoksydacyjnej. Ponadto roślina wykorzystywana jest także do produkcji innych kosmetyków, kremów, czy balsamów.

Owoce żurawiny można wykorzystać także do przygotowania domowych toników i maseczek do twarzy oraz płukanek do włosów.

4. Przeciwwskazania do stosowania żurawiny

Żurawina na ogół jest rośliną bezpieczną, jednak istnieją pewne ograniczenia w jej stosowaniu. Ostrożność w spożywaniu żurawiny powinny zachować przede wszystkim osoby, które mają problemy z krzepliwością krwi, czy stosujące leki przeciwzakrzepowe zawierające warfarynę.

Ponadto z uwagi na to, że żurawina zawiera szczawiany, jej spożywanie nie jest korzystne dla osób z osteoporozą i kamicą nerkową.

Na spożywanie soku z żurawiny powinny uważać także osoby cierpiące na refluks żołądkowo-przełykowy, gdyż może on przejściowo nasilić objawy choroby.

5. Gdzie kupić żurawinę?

Suszoną żurawinę oraz sok z żurawiny można kupić w większości sklepów spożywczych, sklepach zielarskich, ze zdrową żywnością oraz w niektórych aptekach.

Wybierając produkty z żurawiną, warto zwrócić uwagę na skład. Dobrze jest unikać produktów siarkowanych, zawierających sztuczne aromaty, konserwanty, czy duże ilości cukru.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze