Trwa ładowanie...

Żylaki w ciąży – czy można im zapobiec?

Avatar placeholder
16.10.2019 10:39
Żylaki w ciąży – czy można im zapobiec?
Żylaki w ciąży – czy można im zapobiec? (mat. prasowe)

Ciąża to wyjątkowy okres, jednak może wiązać się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Do takich zalicza się między innymi żylaki. Dowiedz się, które kobiety są na nie szczególnie narażone i sprawdź, czy można im skutecznie zapobiegać.

Statystyki pokazują, że żylaki w ciąży dotyczą nawet 40 proc. kobiet1. To poważny problem, którego nie można lekceważyć. Warto więc zastosować metody zapobiegania tej przypadłości – szczególnie jeśli ciężarna należy do grupy ryzyka. Aby jednak profilaktyka przyniosła oczekiwane efekty, trzeba dotrzeć do przyczyn żylaków oraz poznać charakterystyczne objawy.

1. Skąd się biorą żylaki w ciąży?

Żylaki w ciąży wywołane są przez wiele czynników. Wpływ na ich powstawanie mają między innymi zmiany hormonalne. Szczególną rolę przypisuje się progesteronowi – działa on rozkurczająco na mięśnie, co skutkuje zmniejszeniem napięcia żył i wzrostem ich przepuszczalności.

Hormony to jednak nie wszystko. Przyjmuje się, że na powstawanie żylaków w ciąży mają czynniki genetyczne oraz prowadzony przez kobietę styl życia. Ponadto badania naukowe pokazują, że ryzyko pojawienia się żylaków wzrasta wraz z wiekiem2.

Eksperci są zdania, że choroby żył (w tym żylaki) mogą pojawiać się już w pierwszym trymestrze – ma to związek ze wzmożonym wydzielaniem progesteronu3. Niekiedy jednak tego rodzaju przypadłość ujawnia się w okolicach 15. tygodnia ciąży i później. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji konkretnej ciężarnej.

2. Czy to żylaki?

Niezależnie od tego, czy żylaki pojawiają się ok. 15. tygodnia ciąży, czy później, związane są z wieloma charakterystycznymi objawami. Wśród nich można wymienić między innymi:

  • uczucie ciężkości nóg,
  • skurcze łydek,
  • symptom tzw. niespokojnych nóg,
  • trudności w chodzeniu,
  • siateczka uwidocznionych żyłek.

W przypadku zaawansowanego stadium choroby, widoczne jest znaczne pogrubienie żył, któremu może towarzyszyć jednostronny obrzęk.

3. Na czym polega profilaktyka żylaków?

Nawet jeśli ciężarna należy do grupy ryzyka, można zminimalizować prawdopodobieństwo pojawienia się tej przypadłości albo przynajmniej zmniejszyć jej uciążliwość.

Zadbaj o aktywność

Jeżeli nie istnieją żadne przeciwwskazania, w ciąży nie musisz prowadzić siedzącego trybu życia. Jest to wręcz niewskazane, jeśli chcesz zapobiec powstawaniu żylaków. Nie musisz jednak od razu wybierać intensywną aktywność – samo spacerowanie będzie wystarczające.

Zmień nawyki

Do tej pory często zdarzało Ci się siedzieć z nogą założoną na drugą nogę? Czas to zmienić, ponieważ taka pozycja sprzyja powstawaniu żylaków poprzez utrudnianie przepływu krwi. Jeżeli odpoczywasz, lepiej robić to w pozycji, w której nogi są uniesione4.

Wykonuj masaż łydek i stóp

Masaż pobudza krążenie, ułatwiając przepływ krwi. Jeśli będziesz systematycznie masować stopy i łydki, zmniejszysz ryzyko pojawienia się żylaków w ciąży. Pamiętaj, aby taki masaż wykonywać w odpowiednim kierunku: od stóp w górę.

Dbaj o odpowiednie przyrosty masy ciała

Optymalna waga w ciąży jest istotna nie tylko po to, aby po porodzie móc szybciej powrócić do formy po porodzie. Nadmierny przyrost masy ciała może skutkować nie tylko bólami kręgosłupa czy ryzykiem nadciśnienia tętniczego lub cukrzycy ciążowej. To także większe prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków.

Wygodnie się ubieraj

Jeżeli chcesz uniknąć żylaków w ciąży, zapomnij o noszeniu butów na wysokim obcasie i ze szpiczastym noskiem. Znacznie lepszym wyborem jest obuwie płaskie – najlepiej z zaokrąglonym noskiem.

Pamiętaj również, aby nie nosić obcisłych ubrań, które będą krępowały ruchy. I one są sprzymierzeńcem żylaków.

Noś specjalne rajstopy

W przypadku bardzo dużego ryzyka żylaków w ciąży, koniecznością będzie zakładanie specjalnych rajstop ściągających lub elastycznych pończoch.

Warto jednak mieć świadomość, że badania naukowe przeprowadzone u kobiet spodziewających się dziecka (do 12. tygodnia ciąży) wykazały, iż pończochy uciskowe nie zapobiegły pojawieniu się żylaków powierzchniowych, ale zmniejszyły ryzyko bardziej uciążliwych objawów u pań, które już na początku ciąży zmagały się z łagodnymi żylakami5.

Żylaki w ciąży wcale nie muszą się u Ciebie pojawić. Jeśli jednak wystąpią, nie lekceważ tego problemu – jak najszybciej skonsultuj się z ginekologiem. Lekarz zaleci konkretny sposób postępowania adekwatny do Twojego przypadku.

Materiał Partnera

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze