Żyworódka – zastosowanie, właściwości lecznicze, maść, uprawa
Żyworódka jest rośliną o szerokim zastosowaniu leczniczym. Ma więcej właściwości leczniczych niż popularny aloes. Żyworódka jest źródłem witaminy C. Pomaga w leczeniu chorób dróg oddechowych, łagodzi bóle reumatyczne oraz leczy tradzik. Jakie jeszcze właściwości ma żyworódka?
Zobacz film: "Jakie właściowości ma żyworódka?"
- 1. Charakterystyka żyworódki
- 2. Zastosowanie żyworódki
- 3. Właściwości lecznicze żyworódki
- 4. Maść na skórę
- 5. Uprawa żyworódki
1. Charakterystyka żyworódki
Żyworódka jest nazywana grubolistem sprężystym albo płodnolistem kielichowym. Żyworódka jest wieloletnią rośliną pochodzącą z Madagaskaru. Posiada okrągłą, zdrewniałą łodygę, która dorasta nawet do metra wysokości.
Na pniu żyworódki na przemian wyrastają trójkątne, mięsiste, ząbkowane i długie liście. Liście żyworódki mogą mieć zielony lub szarozielony kolor, a od spodu są przyozdobione drobnymi, czarnymi cętkami. Liście żyworódki na brzegach mają czerwoną obwódkę. Żyworódka w momencie zakwitu wydaje dzwonkowate kwiatostany.
2. Zastosowanie żyworódki
Żyworódka może być wykorzystana, jako roślina lecznicza, ale także, jako roślina ozdobna. W naszym kraju zyskuje coraz większą popularność ze względu na liczne właściwości lecznicze. Żyworódka w fachowej literaturze opisywana jest, jako apteczka domowa. Jest nie tylko bogata w witaminę C, ale także w makro i mikro elementy.
Żyworódka to roślina, która posiada wiele różnorodnych właściwości w tym właściwości przeciwzapalne, regenerujące, immunostymulujące, a także grzybo i bakteriobójcze. W ostatnim czasie żyworódka stała się również źródłem związków o właściwościach, które mogą wspomóc terapię w kierunku zaleczania alergii.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy można pić płyn z żyworódki? - odpowiada lek. Dariusz Czubiński
- Czy sok z żyworódki pomoże na grzybicę pochwy? - odpowiada lek. Aleksander Ropielewski
- Jakie zioła można stosować w cąży? - odpowiada mgr Małgorzata Mazurek
3. Właściwości lecznicze żyworódki
Liście żyworódki mają zastosowanie lecznicze. Sok z żyworódki ma wysokie właściwości lecznicze. Sok z żyworódki produkuje się z liści tej rośliny. Liście żyworódki są również skuteczne do okładów. Żyworódka już na stałe zagościła na półkach sklepów zielarskich i można w nich kupić gotowe preparaty mogą to być środki do zastosowania wewnętrznego, ale także zewnętrznego przykładowo płyny, żele, kremy, maści.
W naturalnej medycynie żyworódka jest bardzo często stosowana do leczenia problemów skórnych, ponieważ związki zawarte w żyworódce przyspieszają nie tylko gojenie ran, ale także oczyszczają je przykładowo z martwej tkanki czy ropy. Żyworódka to idealne lekarstwo na trądzik, stany zapalne, kurzajki, liszaje, a nawet odleżyny.
Żyworódka jest stosowana przy stanach zapalnych nie tylko górnych dróg oddechowych, ale także przynosi ulgę w bólach reumatycznych, bólach głowy. Odkryto też skuteczne działanie żyworódki w stomatologii i tak żyworódka jest bardzo skuteczna w paradontozie. Żyworódka eliminuje przykry zapach z ust, pomaga przy nadwrażliwości dziąseł. Żyworódka to naprawdę szeroki wachlarz zastosowań.
4. Maść na skórę
Ogromną popularność zyskuje maść z żyworódki. Jest ona odpowiednia dla skóry suchej i normalnej. Dzięki żyworódce skóra staje się sprężysta i gładka. Maść zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie. Jeżeli borykamy się z problemem popękanej skóry dłoni czy rogowaciejącemu naskórkowi stóp maść z żyworódki może pomóc nam pozbyć się tych problemów.
Maść z żyworódki jest polecana także osobom, które cierpią na egzemę i łuszczycę. Maść z żyworódki pomoże także regenerować skórę po skaleczeniach i otarciach. Można ją stosować także do pielęgnacji blizn pooperacyjnych, na przykład po cięciu cesarskim.
5. Uprawa żyworódki
Żyworódka to rodzina roślin zwanych sukulentami. Bardzo dobrze żyworódka radzi sobie nawet z długimi okresami suchymi – żyworódka może nie być podlewana nawet miesiąc. Jest to możliwe dzięki temu, że żyworódka magazynuje wodę w liściach w dużych ilościach. Dlatego wystarczy podlewać żyworódkę tylko jeden raz w tygodniu.
Bardzo ważne jest także odpowiednie dobrane doniczki dla sadzonki żyworódki, która musi mieć otwór odpływowy. Warto też na dnie usypać około 2 cm warstwy drenażowej, dzięki której możliwe będzie regulowanie poziomu wody. Żyworódka wymaga delikatnie przepuszczalnego podłoża. Natomiast, jeśli chodzi o odpowiednie stanowisko dla żyworódki to musi być nie tylko jasne, ale też w odpowiedniej temperaturze.
Żyworódka wymaga przesadzania jedynie w momencie, kiedy tego wymaga sytuacja, ale tylko wczesną wiosną. Czasem wysoka łodyga żyworódki potrzebuje zastosowania podpórki.
Komentarze