Żyworódka – zastosowanie, właściwości lecznicze, uprawa

Żyworódka jest rośliną o szerokim zastosowaniu leczniczym. Ma więcej właściwości leczniczych niż popularny aloes. Żyworódka jest źródłem witaminy C. Żyworódka pomaga w leczeniu chodów dróg oddechowych, łagodzi bóle reumatyczne oraz leczy tradzik. Jakie jeszcze właściwości ma żyworódka?

Zobacz film: "Jakie właściowości ma żyworódka?"

1. Żyworódka – charaktersytka

Żyworódka jest nazywana grubolistem sprężystym albo płodnolistem kielichowym. Żyworódka jest wieloletnią rośliną pochodzącą z Madagaskaru. Żyworódka posiada okrągłą, zdrewniałą łodygę, która dorasta nawet do metra wysokości.

Na pniu żyworódki na przemian wyrastają trójkątne, mięsiste, ząbkowane i długie liście. Liście żyworódki mogą mieć zielony lub szarozielony kolor, a od spodu są przyozdobione drobnymi, czarnymi cętkami. Liście żyworódki na brzegach mają czerwoną obwódkę. Żyworódka w momencie zakwitu wydaje dzwonkowate kwiatostany.

2. Żyworódka – zastosowanie

Żyworódka może być wykorzystana, jako roślina lecznicza, ale także, jako roślina ozdobna. W naszym kraju żyworódka zyskuje coraz większą popularność ze względu na liczne właściwości lecznicze. Żyworódka w fachowej literaturze opisywana jest, jako apteczka domowa. Żyworódka jest nie tylko bogata w witaminę C, ale także w makro i mikro elementy.

Żyworódka to roślina, która posiada wiele różnorodnych właściwości w tym właściwości przeciwzapalne, regenerujące, immunostymulujące, a także grzybo i bakteriobójcze. W ostatnim czasie żyworódka stała się również źródłem związków o właściwościach, które mogą wspomóc terapię w kierunku zaleczania alergii.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Żyworódka - właściwości lecznicze

Liście żyworódki mają zastosowanie lecznicze. Sok z żyworódki ma wysokie właściwości lecznicze. Sok z żyworódki produkuje się z liści tej rośliny. Liście żyworódki są również skuteczne do okładów. Żyworódka już na stałe zagościła na półkach sklepów zielarskich i można w nich kupić gotowe preparaty mogą to być środki do zastosowania wewnętrznego, ale także zewnętrznego przykładowo płyny, żele, kremy, maści.

W naturalnej medycynie żyworódka jest bardzo często stosowana do leczenia problemów skórnych, ponieważ związki zawarte w żyworódce przyspieszają nie tylko gojenie ran, ale także oczyszczają je przykładowo z martwej tkanki czy ropy. Żyworódka to idealne lekarstwo na trądzik, stany zapalne, kurzajki, liszaje, a nawet odleżyny.

Zdrowe zioła, które warto włączyć do swojej diety
Zdrowe zioła, które warto włączyć do swojej diety [9 zdjęć]

Zgodnie z przeprowadzanymi badaniami, gotowanie czy grillowanie mięsa razem z rozmarynem zapobiega powstawaniu...

zobacz galerię

Żyworódka jest stosowana przy stanach zapalnych nie tylko górnych dróg oddechowych, ale także przynosi ulgę w bólach reumatycznych, bólach głowy. Odkryto też skuteczne działanie żyworódki w stomatologii i tak żyworódka jest bardzo skuteczna w paradontozie. Żyworódka eliminuje przykry zapach z ust, pomaga przy nadwrażliwości dziąseł. Żyworódka to naprawdę szeroki wachlarz zastosowań.

4. Żyworódka – uprawa

Żyworódka to rodzina roślin zwanych sukulentami. Bardzo dobrze żyworódka radzi sobie nawet z długimi okresami suchymi – żyworódka może nie być podlewana nawet miesiąc. Jest to możliwe dzięki temu, że żyworódka magazynuje wodę w liściach w dużych ilościach. Dlatego wystarczy podlewać żyworódkę tylko jeden raz w tygodniu.

Zobacz także:

Bardzo ważne jest także odpowiednie dobrane doniczki dla sadzonki żyworódki, która musi mieć otwór odpływowy. Warto też na dnie usypać około 2 cm warstwy drenażowej, dzięki której możliwe będzie regulowanie poziomu wody. Żyworódka wymaga delikatnie przepuszczalnego podłoża. Natomiast, jeśli chodzi o odpowiednie stanowisko dla żyworódki to musi być nie tylko jasne, ale też w odpowiedniej temperaturze.

Żyworódka wymaga przesadzania jedynie w momencie, kiedy tego wymaga sytuacja, ale tylko wczesną wiosną. Czasem wysoka łodyga żyworódki potrzebuje zastosowania podpórki.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy