Antydepresanty

Leki przeciwdepresyjne znane są również pod nazwą tymoleptyków. Inne określenie dla leków przeciwdepresyjnych to antydepresanty. Leki na depresję zalicza się do tzw. leków psychotropowych. Substancje psychotropowe stosuje się od ponad pięćdziesięciu lat w przemyśle farmakologicznym w leczeniu zaburzeń psychicznych. Umożliwiają skuteczną terapię osób cierpiących na depresję, a także chorych dotkniętych zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi (nerwicą natręctw) czy zaburzeniami lękowymi i fobiami społecznymi.

Spis treści:
  1. 1. Działanie antydepresantów
  2. 2. Rodzaje antydepresantów

1. Działanie antydepresantów

Leki antydepresyjne korzystnie oddziałują na stan psychiczny i somatyczny osób cierpiących na depresję. Działanie tych substancji zmniejsza wszelkie objawy choroby. Antydepresanty łagodzą stany stresowe, zwalczają zaburzenia snu, a ponadto poprawiają ogólne samopoczucie chorego. Leki przeciwdepresyjne wpływają także na stężenie serotoniny i noradrenaliny, zapobiegają wychwytowi tych substancji ze szczeliny synaptycznej. Ponadto zmieniają wrażliwość receptorów umieszczonych na błonach komórkowych.

Leki przeciwdepresyjne mają także działanie przeciwlękowe, dlatego też są stosowane w leczeniu niektórych zaburzeń psychicznych, charakteryzujących się występowaniem stanów lękowych. Bardzo często farmaceutyki te stosuje się w leczeniu lęku społecznego oraz lęku panicznego. Niekiedy są włączane do terapii osób cierpiących na stany lęku uogólnionego. Antydepresanty skutecznie są wykorzystywane w leczeniu nerwicy natręctw. W tym celu stosuje się głównie środki serotoninergiczne. Leki antydepresyjne wpływają również na zmianę postrzegania własnej osoby, sprawiają, że chorzy na depresję czują się silniejsi i pewniejsi.

2. Rodzaje antydepresantów

Wśród leków przeciwdepresyjnych wyróżnia się trzy główne grupy:

  • inhibitory wychwytu zwrotnego monoamin (serotoniny, dopaminy, noradrenaliny),
  • leki o receptorowych mechanizmach działania,
  • inhibitory monoaminooksydazy.

Wśród pierwszej grupy leków na szczególną uwagę zasługują trójcykliczneleki przeciwdepresyjne (tzw. TLPD), ponieważ gwarantują skuteczne leczenie depresji, a ponadto stosowane są w terapii od wielu lat. Jednak środki te nie powinny być zażywane przez m.in. osoby cierpiące na choroby serca czy jaskrę. Dlatego też chorzy na depresję zawsze powinni informować prowadzącego terapię o dolegliwościach, na które cierpią.

Leki na depresję to także zaliczane do pierwszej grupy inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (tzw. SSRI). Substancje te są bezpieczniejsze w stosowaniu niż leki trójcykliczne, aczkolwiek ich działanie jest nieco słabsze. Skuteczność terapii, prowadzonej tymi preparatami, zależy od indywidualnego przypadku.

W leczeniu stanów depresyjnych stosuje się także neuroleptyki, związki magnezu oraz leki normotymiczne. Neuroleptyki głównie zalecane są w przypadku zaburzeń afektywnych, natomiast preparaty normotymiczne wskazane są osobom cierpiącym na stany lękowe.

Jak leczyć depresję? Istnieje ogromna grupa leków pomagająca zwalczać objawy choroby, jednak przed podjęciem terapii farmakologicznej niezbędna jest konsultacja psychiatryczna. Lekarz dobierze środki do indywidualnych potrzeb pacjenta i do jego stanu psychicznego.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
1
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Czy leki mogą już nie działać?

Czy jak mam myśli samobójcze coraz gorsze, to może być powiększenie depresji i leki...

lek. Agnieszka Jamroży Porady udziela lek. Agnieszka Jamroży psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Czy są leki przeciwdepresyjne, które wzmagają poczucie winy?

Chciałem się dowiedzieć, czy leki SSRI wzmagają bardzo poczucie winy na początku leczenia i...

lek. Paweł Gosek Porady udziela lek. Paweł Gosek psychiatra, pracuje na Oddziale Chorób Afektywnych II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

pokaż 5 następnych

Artykuły Antydepresanty

Antydepresanty Leki antydepresyjne

(...) że nie powodują innych skutków ubocznych.(leki na depresje na recepte, Leczenie depresji, antydepresanty bez...

Antydepresanty Wpływ antydepresantów na mózg

(...) efektywnych antydepresantów działających na hormony związane ze stresem.(antydepresanty bez recepty, leki...

Antydepresanty Antydepresanty a ciąża

Antydepresanty a ciąża – czy leki przeciwdepresyjne mają wpływ na ciążę? Niestety tak. Większość leków psychotropowych przenika przez łożysko do płodu, mogąc powodować wady rozwojowe u płodu, głównie wady serca. U noworodków występuje obniżona masa urodzeniowa, problemy z oddychaniem lub pojawia się noworodkowy zespół abstynencyjny. Nie wolno ... u kobiet ciężarnych. Antydepresanty przenikają przez łożysko do płodu, mogąc spowodować zaburzenia w rozwoju płodu. Lekarzom...

Antydepresanty Antydepresanty nowej generacji

Antydepresanty nowej generacji to tzw. atypowe leki przeciwdepresyjne. Różnią się od starszych grup – TLPD, SSRI, SNRI, inhibitory MAO – przede wszystkim mniejszymi skutkami ubocznymi, ze względu na złożony mechanizm działania, skierowany głównie na zwiększenie poziomu serotoniny i adrenaliny w mózgu. Nie są one jednak od nich wolne i są r ... antydepresanty nowej generacji? Wskazania do stosowania nowej generacji antydepresantów są różne. Mirtazapina i...

Skutki uboczne antydepresantów
Antydepresanty Skutki uboczne antydepresantów

Skutki uboczne antydepresantów są różne w poszczególnych grupach leków przeciwdepresyjnych. Jedne z nich działają bardziej toksycznie na organizm, drugie mniej. Działania niepożądane leków antydepresyjnych nie pojawiają...

Antydepresanty Antydepresanty a alkohol

Antydepresanty i alkohol – czy można je łączyć? Większość osób zażywających długotrwale takie leki psychotropowe zastanawiało się nad tym chociaż raz. Spożycie alkoholu etylowego w niewielkiej ilości przy stosowanej farmakologicznej ... alkohol i antydepresanty? Zarówno alkohol etylowy, jak i antydepresanty wpływają na funkcjonowanie ośrodkowego układu ... . Ze względu na to, że zarówno alkohol, jak i antydepresanty są metabolizowane przez niektóre enzymy w wątrobie,...

Antydepresanty Stosowanie leków przeciwdepresyjnych

Depresja to groźne dla chorego zaburzenia psychiczne. Nie należy jej bagatelizować. Jedną z metod walki z chorobą są leki przeciwdepresyjne. Niestety ich stosowanie może spowodować działania niepożądane. To powoduje, że nie wszyscy, którym dolega...

Ziołowe antydepresanty
Antydepresanty Ziołowe antydepresanty

Ziołowe antydepresanty to wyciągi z surowców roślin leczniczych, głównie z ziela dziurawca zwyczajnego oraz korzenia żeń-szenia. Oba zioła lecznicze wykazują szereg różnych działań, ale jedne z ich głównych właściwości to działania przeciwdepresyjne. Dostępne są w różnych postaciach farmaceutycznych: zioła do zaparzania, tzw. herbatki do zaparzania, nalewki lub oleje, tabletki ... i łagodna depresja, zaburzenia snu, nerwica, zaburzenia emocjonalne. Co to są ziołowe antydepresanty? Ziołowe środki...

Antydepresanty Antydepresanty a ciąża

Stosowanie antydepresantów w trakcie ciąży ma swój wpływ na rozwój dziecka. Leki przeciwdepresyjne mogą powodować wady wrodzone u noworodka oraz problemy w późniejszym rozwoju dziecka.

Antydepresanty Antydepresanty a alkohol

Antydepresanty i alkohol działają na OUN człowieka, dlatego też wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Niekiedy ich łączne stosowanie może być zagrożeniem dla życia człowieka.

Ziołowe antydepresanty
Antydepresanty Ziołowe antydepresanty

Ziołowe antydepresanty, to przede wszystkim preparaty zawierające żeń-szeń oraz dziurawiec. Łagodna i umiarkowana depresja, nerwica czy zaburzenia snu to podstawowe wskazania do ich stosowania.

Depresja i mania Antydepresanty przyczyną udaru!

Według ostatnich badań naukowych, depresja w połączeniu z zażywaniem antydepresantów może przyczynić się do zwiększenia ryzyka udaru mózgu. Stwierdzenie to dotyczy w szczególności kobiet.

Antydepresanty Antydepresanty nowej generacji

Antydepresanty nowej generacji to nowe leki stosowane w terapii depresji, ale także w innych zaburzeniach psychicznych. Są skuteczniejsze i wykazują one mniej działań niepożądanych od starszych leków.

Depresja i mania Środki antydepresyjne

(...) i zaburzenia dwubiegunowego. Antydepresanty, czyli leki przeciwdepresyjne, oraz stabilizatory nastroju nie mogą zapewnić wyleczenia ... ózgu? Rodzaje antydepresantów Antydepresanty to leki przeciwdepresyjne, które najczęściej wpływają na szlaki serotoninowe i ... dwóch tygodni, zanim antydepresanty zaczną spełniać swoją rolę. Ponadto wielu sceptyków lek ... seksualnej, impotencję, spadek libido. Trzeba pamiętać, że antydepresanty to środki sprzedawane wyłącznie z przepisu lekarza w...

Leczenie depresji Środek na zaburzenia rytmu dobowego w leczeniu depresji

Badania wskazują, iż stosowana przy zaburzeniach rytmu dobowego pochodna melatoniny może okazać się skuteczna w leczeniu depresji... Działanie antydepresantów Farmaceutyki stosowane w leczeniu depresji określane są mianem antydepresantów.

Depresja i mania Antydepresanty przyczyną udaru!

Depresja może być poważniejsza w skutkach niżby się wydawało. Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Harvardu wykazały, że kobiety, które cierpią z powodu depresji oraz te, które zażywają antydepresanty, są bardziej podatne na udar mózgu. Udowodniono także, że stosowanie środków na depresję może nie tylko podnieść ryzyko ... ólności kobiet, które zapadają na depresję 50% częściej niż mężczyźni. Czy warto zażywać antydepresanty? Według...

Przedwczesny wytrysk Środek przeciwbólowy na problemy z wytryskiem

Badania kliniczne dowodzą, iż tramadol, będący jednym z leków przeciwbólowych, może znaleźć zastosowanie w leczeniu zaburzeń wytrysku. Leczenie przedwczesnego wytrysku Przedwczesny wytrysk to problem dotykający około 23% mężczyzn w wieku od 23 do 75 lat. W jego leczeniu często stosuje się antydepresanty, a dokładnie preparaty wychwytu zwrotnego serotoniny. Problem z tego typu farmaceutykami polega na tym, że trzeba je przyjmować codziennie, co jest dość uciążliwe dla pacjentów.

Leczenie bezsenności Jak zwalczyć bezsenność?

(...) stadium leczenia bezsenności przepisać antydepresanty, szczególnie gdy pacjent był od czegoś uzależniony. Food and Drug ... przyczyniających się do bezsenności. Antydepresanty pomagają zachować równowagę chemiczną w mózgu, która...

Czy w ciąży można brać leki na depresję i środki przeciwbólowe?
Czy w ciąży mogę...? Czy w ciąży można brać leki na depresję i środki przeciwbólowe?

Kobiety w ciąży są narażone na różne dolegliwości, np. ból zęba, głowy. Niestety, przyszłym mamom odradza się przyjmowanie leków w ciąży. Środki farmaceutyczne mogą stanowić zagrożenie dla rozwoju dziecka. Problem pojawia się u kobiet w ciąży, które chorują na depresję. Antydepresanty mogą spowodować przedwczesny poród, zwiększają też ryzyko wad ... odbić się negatywnie na zdrowiu zarówno matki, jak i dziecka. Antydepresanty w ciąży stanowią, podobnie jak inne...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij