Trwa ładowanie...

Apotemnofilia - przyczyny, objawy, leczenie, akrotomofilia

 Paula Jakubasik
29.03.2021 22:25
Apotemnofilia to niechęć do własnej kończyny.
Apotemnofilia to niechęć do własnej kończyny. (gettyimages)

Apotemnofilia to niechęć do własnej kończyny i pragnienie amputacji. Pacjenci zwykle narażają swoje zdrowie i życie, by ostatecznie operacja usunięcia kończyny była konieczna. Co warto wiedzieć o apotemnofilii?

spis treści

1. Co to jest apotemnofilia?

Apotemnofilia (Body Integrity Identity Disorder) to rzadka choroba, która charakteryzuje się niechęcią do własnej kończyny i rozpoznawaniem jej jako obcej, niepasującej do reszty ciała.

Osoby chore nie chcą mieć ręki lub nogi, pragną amputacji. Pierwsze naukowe opisy apotemnofilii pochodzą z 1977 roku, wówczas opisano dwa przypadki zaburzenia. Obecnie choroba jest zaliczana do zaburzeń z zakresu zaburzeń identyfikacji integralności cielesnej (BIID).

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

Apotemnofilia częściej rozpoznawana jest u mężczyzn. Współcześnie traktuje się ją jako formę masochizmu, a obsesyjne myśli częściej dotyczą kończyn dolnych niż górnych.

2. Przyczyny apotemnofilii

Do tej pory nie udało się określić przyczyn występowania apotemnofilii. Większość specjalistów jest zdania, że za zaburzenie odpowiadają problemy neurologiczne lub nieprawidłowe funkcjonowanie prawej półkuli mózgu. Źródłem problemu może być wadliwe przesyłanie impulsów nerwowych między daną kończyną, a ośrodkowym układem nerwowym.

3. Objawy apotemnofilii

Apotemnofilia to obsesyjna chęć utraty własnej kończyny. Osoby chore zwykle twierdzą, że dzięki temu poczują się lepiej lub uzyskają idealną budowę ciała. Pacjenci mogą dążyć do amputacji, poprzez ekstremalne sporty, nieleczenie cukrzycy, podejmowanie ryzyka czy samookaleczanie.

Jednocześnie mogą cierpieć na zaburzenia nastroju, od lekkiego obniżenia aż po poważne stany depresyjne. Najczęściej ich powodem jest brak wskazań do amputacji, mimo usilnych starań.

Zobacz także:

4. Leczenie apotemnofilii

Apotemnofilia jest problematyczna w leczeniu, ponieważ trudno rozważać amputację jako jedno z rozwiązań, ponieważ byłoby to okaleczenie zdrowego człowieka. Mimo to, zdarza się, że w niektórych krajach przeprowadza się tego typu operacje.

Zabieg wiąże się z ogromną ilością kontrowersji i dyskusjami, związanymi z etycznymi aspektami. W Polsce nie jest możliwa amputacja na własne życzenie ani amputacja po zdiagnozowaniu apotemnofilii. Pacjenci są kierowani jedynie na leczenie psychoterapeutyczne.

5. Apotemnofilia a akrotomofilia

Apotemnofilia to niechęć do własnej kończyny, natomiast akrotomofilia to jedno z zaburzeń preferencji seksualnych, które polega na odczuwaniu pożądania i pociągu seksualnego do osób, które nie posiadają ręki lub nogi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze