Trwa ładowanie...

Jest niesamowicie zdrowe, ale ludzie masowo przestają kupować awokado. Mają ważny powód

Avatar placeholder
06.03.2024 07:11
Choć niesamowicie zdrowe, wywołują wiele kontrowersji. Jak więc wybrać awokado?
Choć niesamowicie zdrowe, wywołują wiele kontrowersji. Jak więc wybrać awokado? (Getty Images)

Awokado zasługuje na miano jednego z najbardziej kalorycznych owoców. Nie jest to jednak powiązane z obecnością niezdrowych tłuszczów, wręcz przeciwnie - jest to wynikiem obfitości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezwykle korzystne dla naszego zdrowia. Dlaczego więc ludzie celowo rezygnują z jego spożycia?

spis treści

1. Dlaczego warto jeść awokado?

Badania opublikowane w ''Journal of American Heart Association'' wykazały, że spożywanie awokado każdego dnia może pomóc utrzymać w ryzach zły cholesterol. Awokado jest bogate w antyoksydant - glutation, który wspierają wątrobę oraz układ neurologiczny. Jedzone regularnie działa przeciwstarzeniowo i antynowotworowo na nasz organizm. Szczególnie chroni przed rakiem piersi oraz rakiem prostaty.

W tym cennym owocu znajdziemy także polifenole oraz flawonoidy, które wykazują działanie przeciwzapalne. Awokado można spożywać na wiele różnych sposobów. Wybór metody przygotowania zależy od naszych indywidualnych preferencji - czy wolimy pikantne potrawy, czy te o słodkim smaku, czy jesteśmy wielbicielami smaku awokado, czy raczej preferujemy go "ukryć" wśród innych składników.

2. Ruch avokadon’t

Zobacz film: "Pasta z awokado i łososia. Idealne smarowidło do kanapek"

Niestety, uprawa awokado jest otoczona pewnymi kontrowersjami, co prowadzi do powstania ruchu avokadon’t, który sprzeciwia się spożywaniu owocu. Dlaczego?

W sposób szczególny dotyczy to awokado pochodzącego z Meksyku czy Chile, które są największymi producentami tych owoców. Im większy jest popyt, tym większe jest zainteresowanie uprawą.

Dla zaspokojenia zapotrzebowanie milionów ludzi na całym świecie, wycina się kolejne lasy, aby zrobić miejsce dla nowych plantacji. W ten sposób niszczone są siedliska zwierząt, a gleba jest narażona na proces erozji.

Używa się ogromnej ilości pestycydów, które nie przenikają do awokado, ale dostają się do gleby, powietrza i wody, negatywnie wpływając na zdrowie rolników, mieszkańców okolicznych terenów, a także zwierząt i roślin.

3. Owoc pełen kontrowersji

Co ciekawe, w ostatnich latach uprawa awokado stała się nawet bardziej opłacalna niż produkcja kokainy. W rezultacie wiele meksykańskich plantacji awokado zostało przejętych przez kartele narkotykowe, co doprowadziło do ofiar wśród rolników, którzy nie chcieli się podporządkować. Warunki pracy na takich plantacjach są wręcz niewolnicze.

Ponadto produkcja 1 kg awokado wymaga nawet 600 litrów wody, podczas gdy do wyprodukowania 1 kg jabłek potrzeba tylko 1 litra. Coraz większa liczba plantacji awokado wyczerpuje naturalne zasoby wody, co jest szczególnie widoczne w Chile.

Mimo to, awokado to niezwykle zdrowe owoce, które powinny znaleźć się w naszej diecie. Aby jednak spożywać je z czystym sumieniem, powinniśmy zwracać uwagę na pochodzenie owoców. Jeśli mamy wybór, sięgajmy po awokado pochodzące z Hiszpanii lub Izraela, unikając tych z Chile czy Meksyku. To może być nasz mały wkład w budowę lepszego świata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze