Trwa ładowanie...

Życie z rakiem piersi

Avatar placeholder
17.03.2015 13:07
Życie z rakiem piersi
Życie z rakiem piersi

Życie z rakiem piersi nie musi przypominać czekania na wyrok. Medycyna jest obecnie na takim poziomie, że wczesne wykrycie umożliwia całkowite wyleczenie. Dlatego bardzo ważne jest, aby po tej trudnej diagnozie starać się żyć z rakiem, a także wierzyć w to, że da się go pokonać. Pomaga w tym wiedza na temat skuteczności leczenia, a także wsparcie ze strony otoczenia lub grupy wsparcia.

spis treści

1. Co to znaczy, że mam raka piersi?

Rak piersi oznacza, że komórki nowotworowe pojawiły się w tkance piersi. Te komórki tworzą guzki w piersiach, które można wyczuć podczas samokontroli piersi. Jeśli wyczuwasz w piersiach jakiekolwiek zgrubienie, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. To może uratować ci życie. Pamiętaj, że nowotworowe guzki na piersiach są zazwyczaj niebolesne, mogą też być niewielkie, dlatego samokontrola piersi nie zależy od twojego samopoczucia. Powinna być przeprowadzana regularnie.

2. Wyleczalność raka piersi

Wyleczalność raka piersi obecnie zależy od momentu jego wykrycia. Jeśli wykryty zostanie mały guzek we wczesnej postaci, oraz nie pojawią się przerzuty do węzłów chłonnych, wyleczalność raka jest prawie stuprocentowa. Zawsze jednak trzeba się liczyć z ryzykiem nawrotów. Najczęściej pojawiają się w ciągu pierwszych 5 lat po wyleczeniu raka. Zdarzają się przypadki nawrotów raka po tym czasie. Nie należy więc zaniedbywać profilaktyki i regularnych badań.

3. Co to jest psychoonkologia?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Życie z rakiem piersi bardzo często utrudnia nastawienie psychiczne chorej osoby. Utrata nadziei na wyleczenie bardzo często oznacza także pogorszenie się stanu zdrowia. Bardzo wiele osób z rakiem piersi, stara się radzić sobie z chorobą i… żyć.

  • Przede wszystkim dobrze jest dowiedzieć się jak najwięcej o zaawansowaniu raka i o sposobach jego leczenia. Pytaj lekarza o wszystko, co cię nurtuje - na przykład, jakie jest ryzyko nawrotu w twoim przypadku, w której grupie ryzyka jesteś.
  • Musisz wiedzieć, jak często robić badania kontrolne i samokontrole piersi. Nigdy o tym nie zapominaj!
  • Niektórym pomaga kontakt z innymi chorymi, lub osobami, które pokonały raka. Dzielenie się doświadczeniami ułatwia życie z rakiem piersi. Dobrze jest także mieć świadomość, że rak jest wyleczalny. W niektórych przypadkach nawet medycyna nie jest w stanie powiedzieć, jak wyzdrowienie było możliwe.
  • Pomoc psychologiczna i wsparcie psychiczne w raku piersi ze strony najbliższych jest ci potrzebne nie tylko zaraz po wykryciu choroby. Takie wsparcie potrzebne jest dłużej, ze względu na to, że rak może powrócić.
  • Życie z rakiem piersi jest dodatkowo utrudnione przez nieprzyjemne leczenie. Dowiedz się, jaka terapia jest najlepsza w twoim przypadku. Obserwuj reakcje swojego ciała na leczenie - zawsze mów o niepokojących cię objawach lekarzowi.

4. Dieta w walce z rakiem

Dieta bogata w antyoksydanty może pomóc w pokonaniu raka. Zdrowe żywienie i zdrowy styl życia na pewno wzmocni twój organizm wyczerpany terapią. Przeciwutleniacze w diecie zapobiegają utlenianiu, które może prowadzić do rozwoju zmian nowotworowych.

Mimo, że w sklepach dostępne są przeciwutleniacze w suplementach diety (witamina C, witamina E, beta-karoten) - najlepiej dostarczać je w diecie, gdyż badania na razie nie potwierdziły wpływu tabletek na rozwój raka. Niektóre z badań dotyczących wpływu beta-karotenu na rozwój raka u osób palących pokazały wręcz, że tabletki z beta-karotenem zwiększyły zachorowalność na raka.

W trakcie, a także po zakończeniu leczenia nie zapominaj o kilku rzeczach:

  • unikaj alkoholu i papierosów,
  • 5 lub więcej porcji owoców i warzyw dziennie jest niezbędna dla zdrowej diety, dodawaj je do każdego posiłku,
  • unikaj smażonych potraw (mogą zawierać tłuszcze trans),
  • zamień białe pieczywo na pieczywo pełnoziarniste,
  • unikaj słodzonych produktów,
  • jedz mięso w niewielkich porcjach i zawsze wybieraj to chude,
  • zamiast mięsa częściej wybieraj ryby.

5. Ćwiczenia dla chorych na raka

Aby utrzymać energię, możesz wykonywać nieobciążające ćwiczenia zalecane chorym na raka piersi. Ćwiczenia podnoszą poziom endorfin, więc sprawiają, że rozluźniasz się, otrzymujesz dodatkową dawkę energii i poprawia ci się nastrój.

Możesz rozpocząć ćwiczenia już 3 dni po zakończeniu terapii. Zacznij od najlżejszego tempa, stopniowo możesz je zwiększać.

  • Rozpocznij od spokojnego "wzruszania" ramionami, możesz też wykonywać krążenia ramion. Na początku wykonuj 2 razy po pięć takich ćwiczeń. Głębokie oddychanie także może poprawić twoją kondycję fizyczną i... psychiczną.
  • Kolejne ćwiczenie to delikatne rozruszanie ramion. Połóż się na plecach z dłońmi splecionymi za głową, łokciami wycelowanymi w sufit. Spokojnie i powoli spróbuj sięgnąć łokciami podłogi. Pamiętaj, że mogą minąć tygodnie zanim ci się to uda. Na razie wykonuj to ćwiczenie 5-7 razy w 7 seriach.
  • Po jakimś czasie będziesz w stanie wykonywać dalsze ćwiczenia, nie rezygnuj z ruchu. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na intensywniejsze ćwiczenia - skonsultuj się najpierw z twoim lekarzem.

Kobiety chore na raka piersi nie powinny rezygnować ze zdrowego trybu życia. Wartościowa dieta i lekkie ćwiczenia fizyczne mają bowiem bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu oraz samopoczucie pacjentki.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze