Psychologia w raku piersi
Rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet. Diagnoza raka i późniejsze życie z rakiem nie musi być pasmem udręk, jeśli kobieta otrzyma wsparcie psychiczne ze strony otoczenia. Istotne jest podejście do choroby - można patrzeć w przyszłość optymistycznie, nawet mimo tak poważnej choroby. Dla wielu kobiet pomocne okazują się kluby amazonek i grupy wsparcia w raku piersi.
1. Jak pomóc w raku piersi?
Diagnoza brzmiąca "rak piersi" może wywoływać u chorych kobiet skrajne emocje - od strachu, przez złość, po depresję i utratę sił. Dlatego wsparcie psychiczne w raku piersi jest takie ważne - pozwala ono na podzielenie się złymi emocjami z drugą osobą. Nie musisz przekonywać, że "wszystko będzie dobrze", wystarczy, że wysłuchasz obaw chorej osoby i z nią będziesz.
Jeśli choruje kobieta z którą mieszkasz - mama, siostra, partnerka - pamiętaj, że twoja pomoc w drobnych rzeczach może wiele dla niej znaczyć. Leczenie raka jest wyczerpujące psychicznie, ale i fizycznie. Możesz ułatwić życie z rakiem piersi nawet gotując czy sprzątając mieszkanie.
Z drugiej strony ważne jest, aby osoba cierpiąca na raka nie czuła się jak pacjentka we własnym domu. Na pewno ciągłe pytania "Czy dobrze się czujesz?" nie wpłyną na jej samopoczucie. Kobieta w takiej sytuacji zaakceptuje pomoc w raku piersi, jeśli nie będzie to pomoc ciągle przypominająca jej o chorobie.
Zaoferuj, że pójdziesz z nią na wizytę. Podczas rozmowy z lekarzem, osoba chora może być zbyt przerażona lub zestresowana, aby dokładnie zapamiętać, co mówi lekarz. Na wszelki wypadek weź ze sobą kartkę i długopis i zapisuj wszystko, co usłyszysz. Druga osoba to także wsparcie psychiczne dla chorej. Dzięki temu, że będziesz z drugą osobą przy wysłuchaniu wyników badań czy propozycji nowej terapii, możesz wyłowić pozytywne aspekty i uświadomić je chorej osobie.
Staraj się dowiedzieć jak najwięcej o chorobie i leczeniu raka piersi. Pomoże ci to zrozumieć bliską osobę i dać jej prawdziwe wsparcie psychiczne w raku piersi. Pamiętaj jednak, aby nie doradzać i nie narzucać swojego zdania - chyba, że osoba chora cię o to poprosi. Co być zrobił/zrobiła na jej miejscu? Twoja rola nie polega na mówieniu, co powinna lub nie powinna robić bliska ci kobieta. Brzmi to brutalnie, ale jest prawdziwe: możesz próbować przejść przez to z nią, ale to przecież nie ty masz raka.
Jeśli nie wiesz, jak wspomóc w raku piersi, po prostu zapytaj. Niewykluczone, że dzięki temu zaczniesz pomagać chorej osobie, dokładnie w tym, w czym potrzebuje twojej pomocy.
2. Grupy wsparcia w raku piersi
Jeśli twoja wsparcie nie wystarczy - może w tym przypadku potrzeba wsparcia duchowego w raku piersi. Do kościoła możesz wybrać się razem z nią. Rozmowa z zaufanym duchownym jest dla wielu chorych osób źródłem ulgi i radości. Uważaj jednak, jeśli chora na raka kobieta nigdy nie chodziła do kościoła, a ty także tego nie robisz - nie zmuszaj nikogo do zmiany. Kobieta chora na raka piersi może odebrać twoją nagłą chęć do pójścia do kościoła jako znak, że nie wierzysz w jej wyzdrowienie.
Kluby amazonek i inne grupy wsparcia w raku piersi mogą okazać się pomocne w zachowaniu zdrowia psychicznego kobiety. Dzięki spotkaniom w grupie, kobieta ma szansę skonfrontować swoje doświadczenia z doświadczeniami innych. Co więcej, osoby, które wygrały walkę z rakiem uczęszczające na takie spotkania, dają nadzieję na wyleczenie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.