Leczenie raka piersi
Wraz z postępem medycyny, sposoby leczenia raka piersi ulega ciągłym zmianom i uaktualnieniom. Naukowcy prowadzą wiele badań klinicznych szukając coraz lepszych metod i leków.
Istnieją dwa główne cele leczenia raka piersi:
- usunięcie nowotworu z organizmu,
- zapobieganie nawrotowi raka.
W leczeniu raka piersi stosuje się metody takie jak: zabieg chirurgiczny, chemioterapia, radioterapia oraz hormonoterapia raka piersi. Wybór postępowania uzależniony jest indywidualnie od rozmiaru i umiejscowienia guza, stadium choroby oraz jej rozległości – tzn. czy rak ograniczony jest tylko do piersi, czy doszło do przerzutów, czyli rozsiewu raka.
Istotną sprawą jest też wiek pacjentki, obecność dodatkowych chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca itp. W niektórych przypadkach jest także możliwość wzięcia pod uwagę indywidualnych preferencji pacjentki.
Sposoby leczenia nowotworu piersi możemy podzielić ogólnie na metody miejscowe oraz ogólne.
1. Leczenie miejscowe raka piersi
Leczenie miejscowe obejmuje dążenie do usunięcia guza lub jego pozostałości z konkretnego obszaru ciała.
Zabieg chirurgiczny– w zależności od stadium choroby można rozpatrywać albo usunięcie całej piersi wraz z węzłami chłonnymi z pachy (mastektomia) lub usunięcie samego guza z marginesem zdrowej tkanki piersi z/lub bez usunięcia węzłów chłonnych z pachy (tzw. BCT – z ang. Breast Conserving Therapy)
Radioterapia – ideą napromieniania jest zniszczenie komórek nowotworowych, które nie są widoczne gołym okiem dla chirurga w trakcie zabiegu i nie są wykrywalne za pomocą metod diagnostycznych takich jak np. mammografia lub USG. Leczenie rozpoczyna się zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu operacyjnym. Czasami rownocześnie z napormienianiem istnieje potrzeba podania pacjentce chemioterapii.
2. Leczenie ogólne raka piersi
- Chemioterapia – polega na podaniu leków, które mają na celu zniszczenie komórek nowotworowych.
- Hormonoterapia – polega na stosowaniu leków, które hamują działanie estrogenów (czyli głównych hormonów płciowych). Estrogeny wpływają na wzrost komórek nowotworowych, które mogły zostać w piersi po leczeniu operacyjnym. Zablokowanie ich działania powoduje jednocześnie zahamowanie wzrostu komórek i dalszemu rozwojowi nowotworu.
- Terapia biologiczna – polega na podanie leków, które wykorzystują system odpornościowy organizmu do niszczenia komórek nowotworowych.
Leczenie ogólne raka piersi może być stosowane zarówno przed operacją (wtedy jest to tzw. leczenie neoadjuwantowe) – ma wtedy na celu przygotowanie pacjentki do operacji, zmniejszenie wielkości guza i ewentualnych przerzutów w węzłach chłonnych, lub po operacji jako leczenie uzupełniające (tzw. leczenie adjuwantowe) zapobiegające rozsiewowi raka i zapobiegające nawrotowi
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.