Trwa ładowanie...

Lek z gąbki morskiej na raka piersi

Czasopismo medyczne „Lancet” donosi o największym na przestrzeni ostatniej dekady przełomie w leczeniu przerzutowego nowotworu piersi. Odpowiada za to nowy lek, syntetyzowany z gąbki morskiej Halichondria Okadai.

spis treści

1. Badanie działania nowego leku na raka piersi

Substancją aktywną nowego leku na raka piersi jest związek chemiczny pozyskiwany z gąbek morskich występujących w wodach w okolicy Japonii. Działanie leku polega na atakowaniu komórek nowotworowych, blokowaniu ich podziału i tworzeniu związków o właściwościach toksycznych, skierowanych przeciw komórkom guza. Właściwości leku przetestowano na 762 uczestniczkach badań prowadzonych w 140 szpitalach w 20 krajach.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

2. Lek z gąbki morskiej a rak piersi

Wyniki badań wskazują, iż farmaceutyk o 20% zwiększa szanse przeżycia pacjentek cierpiących na przerzutowy nowotwór piersi. Jego zaletą jest również fakt, iż jest mniej toksyczny w stosunku do innych leków na raka. Skutki uboczne, jakie może wywoływać, to przede wszystkim uczucie zmęczenia i bóle mięśniowo-szkieletowe. W rzadszych przypadkach może powodować wypadanie włosów. Lek z gąbki morskiej został już wprowadzony do obrotu w Stanach Zjednoczonych, a teraz oczekuje na zatwierdzenie przez Europejską Agencję Leków.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Lumpektomia
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza