Trwa ładowanie...

Chemioterapia i terapia celowana w walce z rakiem piersi z przerzutami do mózgu

Na 47 spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej przedstawiono wyniki badań, które potwierdzają, iż chemioterapia w połączeniu z terapią celowaną pomaga kobietom w walce z rakiem piersi z przerzutami do mózgu.

spis treści

1. Leczenie raka piersi

Około 20-25% wszystkich pacjentek z rakiem piersi to kobiety z rakiem HER2-dodatnim, u których występuje mutacja, której efektem jest nadmiar receptorów HER2. Receptory te prowadzą do szybkiego rozrostu guza. Z tego względu rak piersi HER2 dodatni daje złe rokowania i często prowadzi do przerzutów. U około 30-40% chorych występują przerzuty do mózgu. Obecnie w leczeniu tego typu nowotworów wykorzystuje się terapię celowaną, skierowaną na receptory HER2 i blokującą ich działanie, jednak w przypadku przerzutów do mózgu leczenie jest znacznie utrudnione. Jeśli guz mózgu jest pojedynczy, można go z powodzeniem usunąć. Bywa jednak, że przerzut ma formę rozsianą, a wtedy pozostają tylko naświetlania mózgu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Badania nad łączeniem terapii celowanej i chemioterapii

W badaniach nad skutecznością łączenia chemioterapii i terapii celowanej udział wzięło 45 kobiet u których rak piersi HER2 dodatni dał przerzuty do mózgu. Pacjentki te nie były wcześniej poddawane naświetlaniom. W ramach testów zastosowano u nich lek celowany oraz chemioterapię. Wyniki badań wskazują, iż u 70% pacjentek wystąpiła pozytywna reakcja na kombinację leków. Konieczność naświetlań opóźniła się średnio o 8 miesięcy, a do progresji raka doszło po około 5,5 miesiącach. Są to najlepsze wyniki, jakie do tej pory udało się uzyskać u kobiet z tym stadium zaawansowania raka piersi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Czerwone wino w terapii raka piersi
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza