Chemioterapia i terapia celowana w walce z rakiem piersi z przerzutami do mózgu
Na 47 spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej przedstawiono wyniki badań, które potwierdzają, iż chemioterapia w połączeniu z terapią celowaną pomaga kobietom w walce z rakiem piersi z przerzutami do mózgu.
1. Leczenie raka piersi
Około 20-25% wszystkich pacjentek z rakiem piersi to kobiety z rakiem HER2-dodatnim, u których występuje mutacja, której efektem jest nadmiar receptorów HER2. Receptory te prowadzą do szybkiego rozrostu guza. Z tego względu rak piersi HER2 dodatni daje złe rokowania i często prowadzi do przerzutów. U około 30-40% chorych występują przerzuty do mózgu. Obecnie w leczeniu tego typu nowotworów wykorzystuje się terapię celowaną, skierowaną na receptory HER2 i blokującą ich działanie, jednak w przypadku przerzutów do mózgu leczenie jest znacznie utrudnione. Jeśli guz mózgu jest pojedynczy, można go z powodzeniem usunąć. Bywa jednak, że przerzut ma formę rozsianą, a wtedy pozostają tylko naświetlania mózgu.
2. Badania nad łączeniem terapii celowanej i chemioterapii
W badaniach nad skutecznością łączenia chemioterapii i terapii celowanej udział wzięło 45 kobiet u których rak piersi HER2 dodatni dał przerzuty do mózgu. Pacjentki te nie były wcześniej poddawane naświetlaniom. W ramach testów zastosowano u nich lek celowany oraz chemioterapię. Wyniki badań wskazują, iż u 70% pacjentek wystąpiła pozytywna reakcja na kombinację leków. Konieczność naświetlań opóźniła się średnio o 8 miesięcy, a do progresji raka doszło po około 5,5 miesiącach. Są to najlepsze wyniki, jakie do tej pory udało się uzyskać u kobiet z tym stadium zaawansowania raka piersi.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.