Czy można samemu rozpoznać raka?

Doświadczone kobiety na ogół nie mają problemów z chodzeniem na wizyty kontrolne lub badania przesiewowe w kierunku chorób nowotworowych. Gdy tylko zauważą jakieś niepokojące symptomy, bez zwlekania udają się do gabinetu lekarskiego. Niestety, taka czujność rzadko dotyczy młodych kobiet, które ignorują objawy, sądząc, że rak to sprawa osób starszych. A przecież nowotwory atakują także młodych ludzi. Warto wiedzieć, jakie są objawy choroby. Jak więc rozpoznać raka? Poniżej podajemy 12 symptomów, które są często ignorowane przez kobiety.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Niespodziewany spadek wagi

Wiele kobiet ucieszyłoby się na ograniczenie wagi bez podejmowania żadnych starań. Jednak niespodziewana utrata kilogramów, np. 5 kg na miesiąc, niezwiązana z częstszymi ćwiczeniami ani ograniczeniem ilości spożywanej żywności, powinna zostać przeanalizowana przez lekarza. Oprócz raka, drastyczny spadek wagi może być spowodowany nadczynnością tarczycy. Poproś lekarza o testy na tarczycę oraz tomografię komputerową. Doktor musi wykluczyć wszsytskie potencjalne możliwości.

Wzdęcia brzucha

Wzdęcia wśród kobiet są tak częste, że większość z nas nauczyła się z tym żyć. Problem w tym, że taki stan może być objawem raka jajnika. Inne objawy tego nowotworu to: ból brzucha, ból miednicy, uczucie przepełnienia – nawet jeśli nie zjadłaś zbyt dużo, a także częste oddawanie moczu. Jeśli nabrzmienie występuje prawie codziennie i trwa więcej niż kilka tygodni, powinnaś skontaktować się z lekarzem. Lekarz powinien zalecić tomografię komputerową i testy krwi.

Zmiany na piersiach

Kobiety znają dobrze swoje piersi, nawet jeśli nie badają się często, dlatego bez problemu potrafią wybadać nowe guzki. Jednak guzy na piersiach to niejedyne objawy nowotworu. Na chorobę wskazują także zaczerwienienie i zgrubienie skóry na piersiach. Dodatkowo, przebadaj się, jeśli wystąpiła na piersiach wysypka, która utrzymuje się przez kilka tygodni. Podobnie, odwiedź lekarza, jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany na sutku lub z piersi będzie wydostawać się wydzielina. Na wizycie kontrolnej lekarz powinien dokładnie przebadać piersi, zalecić mammografię, ultradźwięki, rezonans magnetycznyoraz biopsję.

Krwawienie z pochwy

Kobiety przed menopauzą często ignorują krwawienia międzymiesiączkowe. Często mylą także krwawienie z układu pokarmowego z miesiączką. Tego typu krwawienia, szczególnie jeśli wcześniej nie występowały, wymagają od ciebie wizyty u lekarza. To samo tyczy się krwawienia po menopauzie, gdyż może ono sygnalizować raka endometrialnego. Krwawienie z układu pokarmowego może być sygnałem raka jelita grubego i odbytu. Jeśli występują u ciebie takie symptomy, twój lekarz powinien zalecić USGi biopsję.

Zmiany na skórze

Większość ludzi wie, że zmiany pieprzyków mogą sygnalizować raka skóry. Nie jest to jednak jedyny objaw tego nowotworu. Warto zwrócić także uwagę na zmiany w pigmentacji skóry. Dodatkowo, odwiedź lekarza, jeśli na skórze nieoczekiwanie pojawią się popękane naczynka lub zacznie się ona łuszczyć.

Problemy z połykaniem

Jeśli napotykasz problemy przy połykaniu, możliwe jest, że rozwija się u ciebie nowotwór układu pokarmowego. Gdy trudności będą się utrzymywać, udaj się do lekarza. Ten powinien zalecić ci prześwietlenie klatki piersiowej oraz badanie układu pokarmowego.

Krew w nieodpowiednim miejscu

Jeśli zauważysz krew w moczulub stolcu, nie myśl, że to muszą być hemoroidy. Takie objawy mogą dotyczyć także raka okrężnicy. Niezbędne badanie w tym wypadku to kolonoskopia. Krew w toalecie może być także objawem raka nerek lub pęcherza. Następnym symptomem nowotworu może być kaszlenie krwią. Czasem zdarza się, że krew występuje w nieoczekiwanym miejscu. Nie zawsze jest to objaw nowotworu. Jeśli jednak krwawienie nie będzie ustępować, skontaktuj się z lekarzem.

Niestrawność

Kobiety, które mają za sobą ciążę, na pewno pamiętają niestrawność nasilającą się w miarę przybierania na wadze. Niestrawność występująca bez powodu może być niepokojącym sygnałem. Może ona wskazywać na raka żołądka, gardła i przełyku. Przed postawieniem diagnozy lekarz powinien wypytać cię o problemy z trawieniem.

Zmiany w jamie ustnej

Palacze powinni być szczególnie wrażliwi na białe plamy występujące w jamie ustnej i na języku. Takie objawy wskazują na stan przedrakowy, zwany leukoplakią, który może przerodzić się w raka jamy ustnej. Poproś dentystę lub lekarza o przeglądnięcie jamy ustnej i porady dotyczące dalszego postępowania.

Odczuwany ból

Wraz z wiekiem ludzie coraz częściej narzekają na różnorodne bóle. Nie zawsze ból jest czymś naturalnym. Czasem może on sygnalizować rozwój nowotworu. Ból, który nie ustępuje i nie ma jasnej przyczyny, powinien doprowadzić cię do gabinetu lekarskiego. Doktor przeanalizuje symptomy i zaleci odpowiednie badania.

Zmiany w węzłach chłonnych

Jeśli wyczujesz guz lub opuchliznę na węzłach chłonnych pod pachą, na szyi lub w innych miejscach, skontaktuj się z lekarzem, szczególnie jeśli trwa to dłużej niż miesiąc. Specjalista weźmie pod uwagę inne czynniki, które mogły spowodować zmiany na węzłach, jak np. infekcje, i podejmie odpowiednie działania. Jeśli lekarz będzie miał wątpliwości, najprawdopodobniej zaleci biopsję.

Niepokojąca gorączka

Jeśli masz gorączkę, której nie można wytłumaczyć grypą lub infekcją, możliwe, że zaatakował cię nowotwór. Gorączka występuje, gdy nowotwór przemieszcza się. Podwyższona temperatura może także wskazywać na białaczkę i chłoniaka. Inne objawy mogą obejmować żółtaczkę lub zmianę koloru stolca. Jeśli cierpisz z powodu niewyjaśnionej gorączki, odwiedź lekarza. Ten powinien przebadać cię i zalecić prześwietlenie i tomografię komputerową.

Najważniejsze w walce z rakiem jest jak najszybsze zdiagnozowanie choroby. Jeśli guz zostanie szybko wykryty, o wiele łatwiej jest go zwalczyć. Ważne jest, aby znać objawy poszczególnych nowotworów. Dzięki temu dajemy sobie szansę na całkowite wyleczenie.

 

Komentarze (16)
~filemonica
~filemonica 8 miesięcy temu

ja uważam, że należy dbać o swoje zdrowie we własnym zakresie, wszelkimi dostęnymi sposobami , ja staram się najczęściej jak się da chodzić do lekarza, żeby wykonywać badania, badać się na własną rękę, ja tak zrobiłam w przypadku raka piersi, kupiłam specjalnie braster, ze by wykonywać regularne badania w domu, do tego psos się ruszam, zmieniłam dietę, robię wszystko aby życ zdrowo.

Odpowiedz
~@~Elena
~@~Elena ponad rok temu

@~krecik: jesteś nienormalna samobójstwo!!? to jest nienormlane co napisałaś lepiej żeby poszła do jakiegoś specjalisty niż samobójstwo!A może chciała się jeszcze spytać w necie dla pewności a nie że ty jej wciskać żeby popełniła samobójstwo. Jeśli je popełniła bo ja to piszę o wiele później to sprawcą tego jesteś TY!!!

Odpowiedz
~krecik
~krecik ponad rok temu

@ Klaudia - masz raka mozgu, dlatego wypadaja Ci wlosy @ Dinus - bol wezlow chlonnych to rak z przerzutami - kup trumne @julka.13 - rak skory jak w morde strzelil, jeszcze lika tygodni i stracisz ja bezpowrotnie @Ewa - proponuje samobojstwo - najlepiej cos szybkiego zebys sie dlugo nie meczyla. a na powaznie to jestescie zwyklymi debilkami ze zamiast szukac specjalistow wyplakujecie sie w necie majac nadzieje na odzyskanie zdrowia. kij wam w miejsce gdzie plecy traca swa szlachetna nazwe....

Odpowiedz
~Ewa
~Ewa ponad rok temu

Mnie od roku bolą kości. Lekarze twierdzą, że to zwykłe nerwobóle od kręgosłupa. Raz przez 3 tygodnie mój organizm odrzucał leki na zapalenie gardła.. jak się potem okazało, zapalenie gardła zamieniło się w zapalenie oskrzeli itd. Potem przez miesiąc musiałam brać leki na odporność, po tym jak siniaki same mi wychodziły oraz krew z nosa mi pociekiwała. Ponadto częste osłabienia itd. Lekarze do tej pory twierdzą, że nic mi nie jest.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Diagnostyka raka piersi
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Diagnostyka raka piersi
Diagnostyka raka piersi

Badania genetyczne w diagnostyce raka piersi

diagnostyka, gdzie istotne miejsce zajmują badania genetyczne. Ich rolą jest ocena ryzyka raka piersi, by odpowiednio wczesnie podjąć działania zapobiegawcze (...) piersi. Pacjentki,...

Diagnostyka raka piersi

Markery raka piersi

choroby. Podsumowując, niedoskonałość oznaczania stężenia antygenu CA 15-3 w diagnostyce raka piersi wiąże się głównie z niewielką wartością diagnostyczną w mało zaawansowanych stadiach raka...

Diagnostyka raka piersi

Niezwykłe umiejętności gołębi

Niezwykłe umiejętności gołębi

, jaką odpowiedź wybierały najczęściej. Okazało się, że grupa czterech gołębi miała aż 99-procentową skuteczność w wykrywaniu raka piersi. Ptakom (...) udało się też rozpoznawać zwapnienia charakterystyczne dla raka...

Diagnostyka raka piersi

Receptor HER2 (WIDEO)

Receptor HER2 (WIDEO) Odtwórz wideo

. Znajduje się na powierzchni każdej komórki. Dzięki temu receptorowi, komórki są w stanie prawidłowo się dzielić. W niektórych komórkach raka piersi (...) tego receptora jest zbyt dużo, więcej niż w typowej komórce...

Diagnostyka raka piersi

Rak piersi wykryty w mammografii

Rak piersi wykryty w mammografii

Na raka sutka zdecydowanie bardziej narażone są kobiety. U mężczyzn jest to niezwykle rzadki nowotwór.

Diagnostyka raka piersi

Diagnostyka i leczenie raka piersi „Falenty 2017"

POLSKIE TOWARZYSTWO DO BADAO NAD RAKIEM PIERSI zaprasza do wzięcia udziału w XI KONFERENCJI pt.: Diagnostyka i leczenie raka piersi „Falenty 2017 (...) , które na co dzieo spotykają się...