Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Czy można samemu rozpoznać raka?

Doświadczone kobiety na ogół nie mają problemów z chodzeniem na wizyty kontrolne lub badania przesiewowe w kierunku chorób nowotworowych. Gdy tylko zauważą jakieś niepokojące symptomy, bez zwlekania udają się do gabinetu lekarskiego. Niestety, taka czujność rzadko dotyczy młodych kobiet, które ignorują objawy, sądząc, że rak to sprawa osób starszych. A przecież nowotwory atakują także młodych ludzi. Warto wiedzieć, jakie są objawy choroby. Jak więc rozpoznać raka? Poniżej podajemy 12 symptomów, które są często ignorowane przez kobiety.

Niespodziewany spadek wagi

Wiele kobiet ucieszyłoby się na ograniczenie wagi bez podejmowania żadnych starań. Jednak niespodziewana utrata kilogramów, np. 5 kg na miesiąc, niezwiązana z częstszymi ćwiczeniami ani ograniczeniem ilości spożywanej żywności, powinna zostać przeanalizowana przez lekarza. Oprócz raka, drastyczny spadek wagi może być spowodowany nadczynnością tarczycy. Poproś lekarza o testy na tarczycę oraz tomografię komputerową. Doktor musi wykluczyć wszsytskie potencjalne możliwości.

Wzdęcia brzucha

Wzdęcia wśród kobiet są tak częste, że większość z nas nauczyła się z tym żyć. Problem w tym, że taki stan może być objawem raka jajnika. Inne objawy tego nowotworu to: ból brzucha, ból miednicy, uczucie przepełnienia – nawet jeśli nie zjadłaś zbyt dużo, a także częste oddawanie moczu. Jeśli nabrzmienie występuje prawie codziennie i trwa więcej niż kilka tygodni, powinnaś skontaktować się z lekarzem. Lekarz powinien zalecić tomografię komputerową i testy krwi.

Zmiany na piersiach

Kobiety znają dobrze swoje piersi, nawet jeśli nie badają się często, dlatego bez problemu potrafią wybadać nowe guzki. Jednak guzy na piersiach to niejedyne objawy nowotworu. Na chorobę wskazują także zaczerwienienie i zgrubienie skóry na piersiach. Dodatkowo, przebadaj się, jeśli wystąpiła na piersiach wysypka, która utrzymuje się przez kilka tygodni. Podobnie, odwiedź lekarza, jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany na sutku lub z piersi będzie wydostawać się wydzielina. Na wizycie kontrolnej lekarz powinien dokładnie przebadać piersi, zalecić mammografię, ultradźwięki, rezonans magnetycznyoraz biopsję.

Krwawienie z pochwy

Kobiety przed menopauzą często ignorują krwawienia międzymiesiączkowe. Często mylą także krwawienie z układu pokarmowego z miesiączką. Tego typu krwawienia, szczególnie jeśli wcześniej nie występowały, wymagają od ciebie wizyty u lekarza. To samo tyczy się krwawienia po menopauzie, gdyż może ono sygnalizować raka endometrialnego. Krwawienie z układu pokarmowego może być sygnałem raka jelita grubego i odbytu. Jeśli występują u ciebie takie symptomy, twój lekarz powinien zalecić USGi biopsję.

Zmiany na skórze

Większość ludzi wie, że zmiany pieprzyków mogą sygnalizować raka skóry. Nie jest to jednak jedyny objaw tego nowotworu. Warto zwrócić także uwagę na zmiany w pigmentacji skóry. Dodatkowo, odwiedź lekarza, jeśli na skórze nieoczekiwanie pojawią się popękane naczynka lub zacznie się ona łuszczyć.

Problemy z połykaniem

Jeśli napotykasz problemy przy połykaniu, możliwe jest, że rozwija się u ciebie nowotwór układu pokarmowego. Gdy trudności będą się utrzymywać, udaj się do lekarza. Ten powinien zalecić ci prześwietlenie klatki piersiowej oraz badanie układu pokarmowego.

Krew w nieodpowiednim miejscu

Jeśli zauważysz krew w moczulub stolcu, nie myśl, że to muszą być hemoroidy. Takie objawy mogą dotyczyć także raka okrężnicy. Niezbędne badanie w tym wypadku to kolonoskopia. Krew w toalecie może być także objawem raka nerek lub pęcherza. Następnym symptomem nowotworu może być kaszlenie krwią. Czasem zdarza się, że krew występuje w nieoczekiwanym miejscu. Nie zawsze jest to objaw nowotworu. Jeśli jednak krwawienie nie będzie ustępować, skontaktuj się z lekarzem.

Niestrawność

Kobiety, które mają za sobą ciążę, na pewno pamiętają niestrawność nasilającą się w miarę przybierania na wadze. Niestrawność występująca bez powodu może być niepokojącym sygnałem. Może ona wskazywać na raka żołądka, gardła i przełyku. Przed postawieniem diagnozy lekarz powinien wypytać cię o problemy z trawieniem.

Zmiany w jamie ustnej

Palacze powinni być szczególnie wrażliwi na białe plamy występujące w jamie ustnej i na języku. Takie objawy wskazują na stan przedrakowy, zwany leukoplakią, który może przerodzić się w raka jamy ustnej. Poproś dentystę lub lekarza o przeglądnięcie jamy ustnej i porady dotyczące dalszego postępowania.

Odczuwany ból

Wraz z wiekiem ludzie coraz częściej narzekają na różnorodne bóle. Nie zawsze ból jest czymś naturalnym. Czasem może on sygnalizować rozwój nowotworu. Ból, który nie ustępuje i nie ma jasnej przyczyny, powinien doprowadzić cię do gabinetu lekarskiego. Doktor przeanalizuje symptomy i zaleci odpowiednie badania.

Zmiany w węzłach chłonnych

Jeśli wyczujesz guz lub opuchliznę na węzłach chłonnych pod pachą, na szyi lub w innych miejscach, skontaktuj się z lekarzem, szczególnie jeśli trwa to dłużej niż miesiąc. Specjalista weźmie pod uwagę inne czynniki, które mogły spowodować zmiany na węzłach, jak np. infekcje, i podejmie odpowiednie działania. Jeśli lekarz będzie miał wątpliwości, najprawdopodobniej zaleci biopsję.

Niepokojąca gorączka

Jeśli masz gorączkę, której nie można wytłumaczyć grypą lub infekcją, możliwe, że zaatakował cię nowotwór. Gorączka występuje, gdy nowotwór przemieszcza się. Podwyższona temperatura może także wskazywać na białaczkę i chłoniaka. Inne objawy mogą obejmować żółtaczkę lub zmianę koloru stolca. Jeśli cierpisz z powodu niewyjaśnionej gorączki, odwiedź lekarza. Ten powinien przebadać cię i zalecić prześwietlenie i tomografię komputerową.

Najważniejsze w walce z rakiem jest jak najszybsze zdiagnozowanie choroby. Jeśli guz zostanie szybko wykryty, o wiele łatwiej jest go zwalczyć. Ważne jest, aby znać objawy poszczególnych nowotworów. Dzięki temu dajemy sobie szansę na całkowite wyleczenie.

Natalia Świtalska,
Komentarze (7)
~Klaudia
~Klaudia

Witam! Dzisiaj jak bralam prysznic to zobaczylam ze mi wypadaja wlisy ale wiecej niz zawsze co to moze byc ?

Odpowiedz
~dinuś
~dinuś

pomóżcie mam bóle węzłów chłonnych pod pachami co mam robić trwa to 5 dni i ustępuje

Odpowiedz
~dinuś
~dinuś

pomóżcie mam bóle węzłów chłonnych pod pachami co mam robić trwa to 5 dni i ustępuje

Odpowiedz
~julka.13
~julka.13

serdecznie witam;) zawsze po tym, jak wezme prysznic i sie wycieram i mi skora schodzi... tak jest zawsze... pomozcie:(

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Diagnostyka raka piersi - najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Miesiączka

kopijekole • ostatni post 2 godziny temu

2
Artykuły Diagnostyka raka piersi
Diagnostyka raka piersi

Markery raka piersi

Markerem nowotworowym nazywamy substancję wielkocząsteczkową, której obecność we krwi chorego albo jej zmienny poziom w toku leczenia sugeruje obecność nowotworu. Pierwsze wzmianki na temat antygenów nowotworowych pojawiły się w literaturze medycznej...

Diagnostyka raka piersi

Rodzaje badań piersi

Badania piersi są bardzo ważnym elementem w walce z rakiem, na którego każdego roku choruje w Polsce ponad 11 tysięcy kobiet, a blisko 5 tysięcy traci życie z jego powodu. Najbardziej podstawową, najłatwiejszą i najbardziej dostępną metodą walki jest...

Diagnostyka raka piersi

Badania genetyczne w diagnostyce raka piersi

Rak piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy u kobiet, stanowiący około 20% wszystkich zachorowań na choroby nowotworowe. Każdego roku zapada na tę chorobę 11 tysięcy Polek, a ponad 5 tysięcy traci z jej powodu życie. Szczególnie ważną rolę w...

Diagnostyka alergii

Jak rozpoznać alergię?

Objawy alergii często od razu są zauważalne w postaci pokrzywki na skórze, kataru siennego czy alergicznej astmy. Mogą pojawić się niemal natychmiast po zadziałaniu alergenu. Nieki

Objawy astmy

Jak rozpoznać astmę?

Astma nazywana jest dychawicą. Jest to przewlekła i wieloletnia choroba, której dominującym objawem jest ostra duszność powiązana ze świszczącym oddechem. Poza okresami zaostrzeń,

Diagnostyka żylaków

Jak rozpoznać żylaki?

Uczucie ciężkości nóg, obrzęk, charakterystyczne „pajączki" na skórze nóg, to tylko niektóre z objawów rozwijającej się choroby żylnej kończyn dolnych. Dolegliwości te znaczn

Toczeń Rumieniowaty Układowy (TRU)

Jak rozpoznać reumatyzm?

Reumatyzm przywodzi na myśl bóle stawów i kości, jednak choroba o takiej nazwie nie istnieje. W obrębie reumatologii znajdują się bowiem choroby reumatyczne o bardziej złożonej def

Odporność organizmu

Jak opiekować się chorym dzieckiem, by samemu nie zachorować?

Jak opiekować się chorym dzieckiem, by samemu nie zachorować?

Infekcje u dzieci Przebywanie w dużych skupiskach, takich jak przedszkole czy szkoła, sprawia, że organizm dziecka jest bardziej podatny na działanie wirusów i bakterii, stąd częstsze infekcje dróg oddechowych. Gdy twoje dziecko choruje, wszyscy domownicy...