Trwa ładowanie...

Kwas retinowy na raka piersi w początkowych stadiach

Naukowcy z Fox Chase Cancer Center przekonują, iż pochodna witaminy A, zawarta między innymi w marchewce, może okazać się kluczowa w zwalczaniu raka piersi w początkowej fazie.

spis treści

1. Kwas retinowy

Kwas retinowy to metabolit witaminy A. Wiąże się on z receptorami beta kwasu retinowego (RAR-beta) i to właśnie ten proces może pomóc w zwalczaniu guzów. Spadek poziomu RAR-beta w guzach wiąże się z progresją raka, natomiast jego wzrost towarzyszy pozytywnej odpowiedzi na leczenie. Zakłada się, że aktywacja receptorów ogranicza wzrost komórek rakowych poprzez regulację formuły genów, jednak proces ten nie jest jeszcze do końca poznany.

Zobacz film: "Czy rak piersi jest wyleczalny?"

2. Wpływ kwasu retinowego na komórki rakowe

Badacze z Fox Chase Cancer Center postanowili sprawdzić wpływ kwasu retinowego na cztery różne grupy komórek reprezentujące różne fazy raka: komórki raka piersi przypominające normalne komórki, komórki przekształcone, które pod wpływem czynników kancerogennych mogą przerodzić się w guzy, komórki inwazyjne, które mogą dawać przerzuty do innych tkanek i w pełni złośliwe komórki guza. Okazało się, iż gen RAR-beta aktywny był jedynie w pierwszych dwóch fazach raka, natomiast w pozostałych dwóch został stłumiony. Za zmianę tą odpowiada proces metylowania, czyli dołączania grupy metylowej do DNA. Naukowcy w trakcie eksperymentu zaobserwowali, iż kwas retinowy hamował progresję raka, jednak tylko na jego wcześniejszych etapach. W późniejszych fazach zmiany genetyczne były zbyt zaawansowane by móc na nie wpłynąć. Badania wskazują, iż na wczesnym etapie możliwe jest skuteczne zwalczanie raka przy pomocy leków aktywujących RAR-beta i hamujących proces metylowania DNA.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leczenie operacyjne raka piersi
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza