Trwa ładowanie...

Zastosowanie hipnozy i znieczulenia miejscowego w przygotowaniu do operacji

Avatar placeholder
23.07.2014 06:12
Zastosowanie hipnozy i znieczulenia miejscowego w przygotowaniu do operacji
Zastosowanie hipnozy i znieczulenia miejscowego w przygotowaniu do operacji

Anestezjolodzy wskazują, iż połączenie zastosowania hipnozy i znieczulenia miejscowego w przygotowaniu pacjentów do niektórych typów zabiegów chirurgicznych przyspiesza proces gojenia, zmniejsza konieczność stosowania leków i skraca czas spędzony w szpitalu.

spis treści

1. Badania nad skutecznością hipnozy w przygotowaniu do operacji raka piersi

Belgijscy naukowcy postanowili sprawdzić skuteczność hipnozy i znieczulenia miejscowego u osób poddawanych pewnym typom operacji raka piersi i operacjom częściowego lub całkowitego usunięcia tarczycy. W zabiegach tych możliwe jest zastosowanie wyłącznie znieczulenia miejscowego, jednak ta metoda w odosobnieniu nie zapewnia pacjentom wystarczającego komfortu. W trakcie badań u 18 z 78 pacjentek z rakiem piersi zastosowano hipnozę przed wieloma rodzajami zabiegów chirurgicznych: częściową mastektomią, biopsją węzła wartowniczego (pierwszego węzła chłonnego, jakiego dotykają przerzuty raka) oraz rozwarstwieniem pachy (zabiegiem przeprowadzanym w celu usunięcia węzła chłonnego). U pozostałych pacjentek podczas tych samych zabiegów zastosowano znieczulenie ogólne. Okazuje się, że u pierwszej grupy pacjentek znacznie mniejsze było zastosowanie leków opioidowych, jak również krótszy był czas powrotu do zdrowia i pobytu w szpitalu.

2. Badania nad skutecznością hipnozy w przygotowaniu do operacji tarczycy

Naukowcy porównali również wyniki 18 pacjentów poddanych hipnozie przed operacją usunięcia tarczycy z wynikami 36 chorych, u których podczas tego zabiegu zastosowano znieczulenie ogólne. Podobnie jak w przypadku operacji raka piersi, połączenie hipnozy ze znieczuleniem miejscowym skutkowało krótszym pobytem w szpitalu, przyspieszonym gojeniem i mniejszą koniecznością stosowania leków przeciwbólowych niż przy znieczuleniu ogólnym.

3. Działanie hipnozy

Kluczem do hipnozy jest skupienie wzroku, postępujące rozluźnianie mięśni i przywołanie miłego wspomnienia. Badanie rezonansu magnetycznego i tomografia komputerowa potwierdzają, iż hipnoza zmniejsza odczuwanie bólu. Naukowcom nie udało się dowieść, na czym dokładnie polega ten proces. Być może hipnoza uniemożliwia dotarcie niektórych informacji do odpowiadających za odczuwanie bólu wyższych regionów kory mózgowej. Inni naukowcy twierdzą, że dzięki niej skuteczniej aktywuje się szlaki blokujące uczucie bólu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze