Powiększone węzły chłonne - przyczyny, diagnostyka

Powiększone węzły chłonne powinny być przyczyną udania się do lekarza. Główną funkcją węzłów jest filtracja zawartej w niej limfy oraz udział w wytwarzaniu przeciwciał. Węzły chłonne likwidują drobnoustroje, stanowią więc ważny element układu immunologicznego. W węzłach chłonnych powstają struktury korzystne dla organizmu, ale niestety często rozwijają się w nich także przerzuty nowotworowe.

Powiększone węzły chłonne - przyczyny

Powiększone węzły chłonne mogą być miejscowe lub uogólnione.

Zobacz film: "Rola kampanii społecznych w profilaktyce przeciwnowotworowej"

Miejscowe powiększenie węzłów chłonnych wywołane jest przez:

 • bakteryjne zapalenie odogniskowe, któremu często towarzyszy zapalenie naczyń limfatycznych między ogniskiem zakażenia (czyrak, owrzodzenie), a powiększonym węzłem (węzłami);
 • swoiste zapalenie gruźlicze;
 • swoiste zapalenie promienicze;
 • przerzut nowotworowy (ognisko wtórne) z ogniska pierwotnego;
 • początkowe stadium (jeszcze przed uogólnieniem procesu) pierwotnego rozrostu nowotworowego w miejscowych węzłach chłonnych.

Uogólnione powiększenie węzłów chłonnych występują:

Węzły chłonne mogą także ulec powiększeniu samoistnie, bez wyraźnej przyczyny. Dzieje się tak przy mutacjach zachodzących w węzłach chłonnych, których przyczyną są nowotwory, tzw. chłoniaki. Powiększone węzły chłonne przy chorobach (np. infekcjach bakteryjnych czy wirusowych) jest procesem naturalnym. Węzły chłonne ulegają wówczas powiększeniu w wyniku pracy układu odpornościowego. Niepokój powinny budzić powiększone węzły chłonne w obrębie klatki piersiowej, zwłaszcza u dzieci i młodzieży, a także u osób w podeszłym wieku. U osób starszych powiększone węzły chłonne mogą bowiem oznaczać rozwój zmian nowotworowych w organizmie. Powiększonych węzłów chłonnych nie można bagatelizować. Zawsze należy się skonsultować z lekarzem.

Najczęściej ignorowane symptomy raka

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Cancer Research w Wielkiej Brytanii ponad połowa dorosłych doświadczyła w swoim życiu objawów sygnalizujących...

Powiększone węzły chłonne - diagnostyka

Czy węzły chłonne są powiększone, można zbadać na kilka sposobów. Część węzłów chłonnych, tzw. obwodowych, można zbadać palpacyjnie (karkowe, podżuchwowe, nadobojczykowe, szyjne, pachowe, łokciowe, pachwinowe i inne), część, tzw. głębokich, tylko za pomocą specjalistycznych badań (np. tomografii komputerowej).

Niepokojące zmiany w tym obrębie powinniśmy zgłosić lekarzowi. Jeżeli powiększone są węzły chłonne szyi, tworząc guzkowate skupiska, może to stanowić sygnał rozwoju choroby Hodgkina (ziarnicy złośliwej). Choroba jest niezwykle niebezpieczna dla życia. Lekarz podejrzewający wystąpienie nowotworu u pacjenta, kieruje go na badanie USG, tomografię, zleca także morfologię oraz badanie histopatologiczne.

Jeżeli zaś przyczyną powiększonych węzłów chłonnych jest infekcja bakteryjna, lekarz przepisuje pacjentowi antybiotyk. W infekcji wirusowej nie stosuje się antybiotyków. O poważnych chorobach świadczą powiększone węzły chłonne pod kolanami oraz, w tzw. dole łokciowym. Powiększenie węzłów chłonnych w tych miejscach może świadczyć o postępującej białaczce bądź ziarnicy. W takim przypadku lekarz zleca przeprowadzenie badania krwi, OB, USG oraz RTG.

Węzły chłonne mogą być powiększone u osób, które zakaziły się chorobą odzwierzęcą. Dlatego, gdy zgłosimy się do lekarza, przeprowadza on szczegółowy wywiad. Nie powinniśmy być zdziwieni, gdy zapyta nas o kontakty ze zwierzętami. Chłoniaki wykryte we wczesnym etapie rozwoju poddają się całkowitemu wyleczeniu. Nie możemy lekceważyć powiększonych węzłów chłonnych, ani tym bardziej podejmować się samodzielnego ich leczenia.

Małgorzata Kamińska, Angelika Ciuraj, 8 miesięcy temu

Bibliografia

 • Czech A., Tatoń J. Diagnostyka internistyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3156-7
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
 • Kokot F. Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-3295-6
 • Kokot F. (red.), Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3368-3

Pulmonologia

Komentarze (8)
~krystyna
~krystyna 11 miesięcy temu

@~Ja29: idz do lekarza i nie kombinuj w internetowych poradach. Jak wykryto u mnie czerniaka złośliwego to myślałam o śmierci czytając tu rewelacyjne wiadomości. jestem po resekcji i juz 1,5 roku spokój.

Odpowiedz
~kasia
~kasia ponad rok temu

Trzeba dobrać odpowiednią dietę, ćwiczyć, po drugie trzeba zmienić nawyki żywieniowe. Organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych każdego dnia. Ja znalazłam świetne rozwiązanie, nie muszę zastanawiać się co mam jeść, jem bardzo pożywne posiłki a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej. Do tego poleciła mi znajoma świetny program o którym możecie poczytać na (www.idealnafigura.com/gberes)

Odpowiedz
~ewa
~ewa ponad rok temu

@~doda: idz koniecznie na usg do dobrego lekarza tam stwierdza napewno czy jest ok . Nie zwlekaj z badaniami wiem co mowie moj synek wygral z ziarnica ... Lekarze czesto olewaja ten temat a to sa powazne sprawy . Napewno bedzie ok ale usg konieczne do poprawnej diabnozy . Glowa do gory .

Odpowiedz
~doda
~doda ponad rok temu

@~fwfwf: Powiększył mi się węzeł za lewym uchem,do tego boli i ciągnie. Do tego pojawiła mi się kulka troszkę wyżej i jeszcze jedna na środku tyłu głowy. Obie bolą i nie wiem co robić. Byłam u lekarza to przepisał Aulin i powiedział że przejdzie. Ale minął tydzień i nic.Co mam robić?

Odpowiedz
~Olos
~Olos ponad rok temu

Można się podkurować w domu, bo teraz poważne firmy zachodnie rekrutują na stanowiska do pracy zdalnej konsultantów z wielu krajów, w tym z Polski. Wystarczy wpisać w google frazę 'online jobs info' i znaleźć propozycję odpowiednią dla siebie. Mało osób o tym wie, ja korzystalem ponad rok, spokojna praca w domku i bez szefa nad głową, a zarobki na poziomie średniej krajowej za pół etatu, bez żadnych opłat ani inwestycji.

Odpowiedz
~fwfwf
~fwfwf ponad rok temu

Rok temu zakończono u mnie leczenie z chłoniaka Hodgkina. Brakowało mi wtedy informacji od innych pacjentów o przebiegu leczenia, szansach na powrót do kondycji, różnych bolączkach. Może ktoś teraz potrzebuje wsparcia czy jakichś odpowiedzi? Będę tu zaglądać. To się nieźle leczy. :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Powiększone węzły chłonne - przyczyny, diagnostyka
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Powiększone węzły chłonne - przyczyny, diagnostyka
Rak piersi - charakterystyka, przyczyny, profilaktyka

6 objawów raka piersi u mężczyzn

6 objawów raka piersi u mężczyzn

znakiem charakterystycznym są powiększone węzły chłonne. To charakterystyczne bolesne grudki pod pachą lub w jej okolicach. Chociaż rak piersi u mężczyzn (...) sutek, np. ubraniem. Zobacz także: Parlament...

Choroba Kawasaki - przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie, leczenie

Zdjęcia chorego chłopca na Facebooku

Zdjęcia chorego chłopca na Facebooku

Matka, dodając fotografię przedstawiającą objawy choroby, uratowała dziecku życie. Okazało się, że chłopiec cierpi na chorobę Kawasaki.

Ostre zapalenie węzłów chłonnych

Wuchereria bancrofti

Wuchereria bancrofti

Częstą przyczyną ostrego zapalenia węzłów chłonnych jest zakażenie filariozą wywołaną przez nicienia Wuchereria bancrofti.

Angina - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Mononukleoza zakaźna (prezentacja edukacyjna)

Mononukleoza zakaźna (prezentacja edukacyjna)

się bardziej dokuczliwe objawy, takie jak ból gardła, gorączka i powiększone węzły chłonne. Jak się diagnozuje mononukleozę? Diagnozę zazwyczaj stawia (...) , - objawy to: gorączka, ból gardła, powiększone...

Choroby i dolegliwości

Węzły chłonne pachwinowe - rola, choroby

zapalny i węzły powiększają się. W trakcie choroby węzły chłonne pachwinowe mogą być także bolesne. Jednak zdarza się, że nawet powiększone węzły (...) węzły...