Trwa ładowanie...

Badania mammograficzne prowadzą do niepotrzebnego leczenia niektórych nowotworów piersi

Jedna trzecia kobiet z rakiem piersi wykrytym przez badanie mammograficzne jest niepotrzebnie leczona, według duńskiego badania opublikowanego w "Annals of Internal Medicine", które odnowiło dyskusję na temat ważności wczesnej diagnozy.

Kobiety nie potrzebują leczenia, jak piszą badacze, ponieważ guzy w piersiach rosną w tak powolnym tempie, że są one praktyczne nieszkodliwe.

Badanie pokazuje niewygodną możliwość, mówiącą, że kobiety uważające, że ich życie uratowało badanie mammograficzne, w istocie poniosły szkody na zdrowiu w wyniku operacji, radioterapii, czy nawet chemioterapii, której nie potrzebowały.

Badacze coraz częściej zaznaczają, że nie wszystkie formy nowotworu piersi stanowią takie samo zagrożenie, nawet jeżeli wyglądają podobnie pod mikroskopem. Chociaż niektóre guzy mogą zamienić się w zabójcze nowotwory, inne zatrzymują rozrost a nawet kurczą się. Jednak zakładanie, że nawet małe nieprawidłowości w budowie piersi stanowią śmiertelne zagrożenie jest błędne.

Badania piersi mogą prowadzić do błędnej diagnozy i niebezpiecznego dla zdrowia leczenia nowotworu, który wcale nie wymaga interwencji
Badania piersi mogą prowadzić do błędnej diagnozy i niebezpiecznego dla zdrowia leczenia nowotworu, który wcale nie wymaga interwencji

"Lecząc wszystkie nowotwory, które udaje nam się dostrzec, z pewnością ratujemy niektóre życia. Poza tym jednak przeprowadzamy skomplikowane operacje na kobietach, które wcale ich nie potrzebują, i które ostatecznie okazują się dla nich szkodliwe." - mówi dr. Otis Brawley z American Cancer Society.

Chociaż eksperci tacy jak Brawley od dawna dyskutowali o ryzykach, które przynosi nieprawidłowa diagnoza, stosunkowo niewiele kobiet przechodzących badania w kierunku nowotworu jest w ogóle świadoma toczącej się debaty.

Amerykańskie Kolegium Radiologii, które silnie wspiera testy na raka piersi, przyznaje, że badania mammograficzne prowadzą do niepotrzebnego leczenia niektórych kobiet, ale twierdzi, że problem ten jest dużo mniej powszechny, niż sugeruje najnowsze badanie. Inne badanie przeprowadzone w Danii sugeruje, że odsetek nieprawidłowo zdiagnozowanych kobiet to jedynie 2,3 proc.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży.

zobacz galerię

"Ilość przypadków błędnej diagnozy jest marginalna. Takie artykuły nie są zbyt pomocne" - mówi Debra Monticciolo, przewodnicząca Komisji Badań Piersi Amerykańskiego Kolegium Radiologicznego. Według niej wyniki badań wprowadzają błędne informacje na temat badań piersi.

Mimo wszystko, leczenie kobiet niepotrzebujących leczenia może powodować zagrożenie dla zdrowia. Radioterapia może uszkodzić serce, a nawet przyczynić się do powstania nowych nowotworów, jak mówi Fran Visco, prezes Narodowego Stowarzyszenia Raka Piersi.

Visco zaznacza, że aktywistka Carolina Hinestrosa, wiceprezydent koalicji, sama zmarła w wieku 50 lat na nowotwór spowodowany promieniowaniem użytym do leczenia wcześnie zdiagnozowanego raka piersi.

Koniecznie przeczytaj

Ryzyko błędnej diagnozy i fałszywych wyników wskazujących na obecność groźnego raka piersi, które prowadzi do leczenia kobiet z niegroźnymi zmianami w piersiach za pomocą radioterapii lub chemioterapii sprawia, że niektórzy lekarze zmieniają swoje zdanie na temat wczesnych badań i diagnozowania raka piersi.

Kwestia staje się coraz bardziej skomplikowana, chociaż wciąż najwięcej nacisku kładzie się na wczesną diagnozę i natychmiastowe zapobieganie. Chociaż badania mammograficzne nie znajdują wszystkich guzów, zmniejszają ryzyko śmierci z powodu raka piersi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza