Cholesterol HDL

Cholesterol HDL, czyli lipoproteiny wysokiej gęstości (high-density lipoprotein) to frakcja cholesterolu mająca korzystny wpływ na organizm człowieka. Inna jego nazwa to alfa-lipoproteina. Potocznie zaś nazywa się ją dobrym cholesterolem. Wartość cholesterolu HDL mierzona jest podczas badania biochemii krwi, a podawana jest zazwyczaj razem z wartością cholesterolu całkowitego oraz LDL, czyli lipoprotein niskiej gęstości.

Spis treści:
  1. 1. Charakterystyka cholesterolu HDL
  2. 2. Badanie poziomu cholesterolu HDL
    1. 2.1. Normy poziomu cholesterolu HDL

1. Charakterystyka cholesterolu HDL

HDL, czyli tzw. dobry cholesterol, jest alfa-lipoproteiną o dużej gęstości. W rzeczywistości HDL nie jest rodzajem cholesterolu, a jedynie jego frakcją. Odpowiada za usuwanie cholesterolu z tkanek obwodowych, ze ścian naczyń oraz innych frakcji lipidowych (VLDL, chylomikrony), a tym samym zapobieganiu miażdżycy. Po usunięciu ze ścian naczyń cholesterol transportowany jest do wątroby, gdzie jest rozkładany, a następnie usuwany z organizmu w postaci żółci. Dla organizmu ludzkiego najkorzystniejszy jest wysoki poziom HDL przy jednoczesnym niskim poziomie LDL. Ryzyko miażdżycy, a także zawału i udaru, czyli jej najpoważniejszych następstw, lepiej określa stosunek HDL do LDL, niż wartość cholesterolu całkowitego. Inną ważną funkcją jest przechowywanie zapasu białek - apoprotein, które niezbędne są do przekazywania do tkanek cholesterolu, triglicerydów i fosfolipidów.

2. Badanie poziomu cholesterolu HDL

Aby zbadać stężenie cholesterolu HDL niezbędne jest pobranie próbki krwi poddawanej następnie analizie laboratoryjnej. Zazwyczaj krew pobierana jest z żyły łokciowej, ewentualnie z dłoni. Osoba poddająca się badaniu proszona jest zwykle o powstrzymanie się od przyjmowania pokarmów i płynów na 9 - 12 godzin przed pobraniem krwi. Dodatkowo lekarz może zalecić odstawienie przyjmowanych leków, aby ich działanie nie przekłamało wyników badania.

2.1. Normy poziomu cholesterolu HDL

Norma HDL jest różna dla obu płci. U mężczyzn wynosi od 35 do 70 mg/dl, czyli 0,9 - 1,8 mmol/l, a u kobiet 40 - 80 mg/dl (1,0 - 2,1 mmol/l). Podwyższony Cholesterol HDL jest wynikiem pozytywnym, gdyż im więcej tej frakcji cholesterolu w organizmie, tym lepiej. Spowodowane jest to tym, że wraz ze wzrostem HDL, spada ryzyko chorób wieńcowych.

Niski poziom HDL może wynikać z:

  • hiperlipidemii rodzinnej;
  • cukrzycy typu II;
  • przyjmowania niektórych leków, w tym sterydów anabolicznych, beta-blokerów, kortykosteroidów i inhibitorów proteazy.

Zbyt niski poziom HDL może oznaczać zwiększone ryzyko miażdżycy. Stężenie cholesterolu HDL poniżej 35 mg/dl zwiększa ryzyko pojawienia się choroby wieńcowej. Pożądany jest jak najwyższy poziom cholesterolu HDL, ze względu na jego ważną funkcję ochronną na serce.

Badanie poziomu cholesterolu HDL daje najwięcej informacji wówczas, gdy zestawimy go z wartościami cholesterolu całkowitego, LDL oraz triglicerydów. Jest to, tzw. lipidogram. Stosunek stężenia cholesterolu całkowitego do stężenia frakcji HDL cholesterolu powinien wynosić 4,5 lub mniej. Nieprawidłowe wyniki tego badania są wskazaniem do zmiany trybu życia, a przede wszystkim diety.

Bibliografia

  • Dembińska-Kieć A., Naskalski J.W., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-137-2
  • Hyla-Klekot L., Kokot F., Kokot S. Badania laboratoryjne - Zakres norm i interpretacja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, ISBN 978-83-200-4301-3
  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0

Źródła zewnętrzne

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze (2)

Wyloguj
~Maciek
~Maciek

Witam, niepokoję się wysokim poziomem cholesterolu HDL ma on 98,5. przeczytałem, że gdy HDL jest wysoki, a jednocześnie reszta w normie, to nie ma się czym przejmować. Czy to prawda? generalnie strasznie mało informacji an ten temat...

Odpowiedz

Porady ekspertów

Zbyt niski cholesterol HDL

cholesterol 110,8 hdl 30,0 glukoza 110 crp 12,01 wbc 9,0 rbc 5,36 hgb 15,1 hct46,2 plt...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Niskie stężenie cholesterolu HDL

Witam... Proszę o interpretację wyników badań: wynik (norma):...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 0 odpowiedzi Wynik cholesterolu u 40-latka ~:

mężczyzna 40l. badania krwi: Cholesterol całkowity 200mg/dl Cholesterol HDL 40mg/dl Cholesterol...

pokaż 5 następnych

Artykuły Cholesterol HDL

Miażdżyca Co to jest cholesterol?

Dyslipidemia to podwyższone stężenie cholesterolu i jego frakcji we krwi. Pacjenci nigdy nie...

Diety od A do Z Dieta na cholesterol

Wszyscy się go obawiają, bo gdy jest w nadmiarze, "zapycha" naczynia krwionośne i zagraża naszemu...

Miażdżyca Jak działa cholesterol?

Cholesterol jest związany z problemami układu krążenia. Jeśli w osoczu krwi zwiększa się tzw....

Tłuszcze Dobry cholesterol

Dobry cholesterol to substancja produkowana i wykorzystywana przez organizm, która pomaga...

Cholesterol w organizmie
Tłuszcze Cholesterol w organizmie

Cholesterol – coraz częściej budzi przerażenie. Jest główną przyczyną chorób...

Normy laboratoryjne Cholesterol LDL

Cholesterol LDL jest to cholesterol zawarty we frakcji lipoprotein LDL, czyli lipoprotein o...

Normy laboratoryjne Cholesterol całkowity

Cholesterol całkowity oznacza się podczas badania biochemicznego krwi. Jego nadmiar utożsamiany...

Jak obniżyć cholesterol?
Dieta na cholesterol Jak obniżyć cholesterol?

Dieta antycholesterolowa powinna być zdrowa i urozmaicona. Bardzo ważne jest to, co jadamy...

Warzywa Czy czosnek obniża cholesterol?

Coraz częściej słychać opinie, że spożywanie czosnku przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu. Czy czosnek naprawdę jest w stanie poprawić stan zdrowia człowieka?

Dobry i zły cholesterol
Dieta dla seniora Dobry i zły cholesterol

Obecność cholesterolu w organizmie jest nieunikniona. Nie chodzi o jego nadmierną ilość w produktach,...

Choroba Alzheimera Cholesterol LDL przyczyną Alzheimera?

Podwyższony poziom cholesterolu LDL zwiększa ryzyko choroby Alzheimera. Do tej pory cholesterol LDL był posądzany o choroby układu krążenia: miażdżycę, nadciśnienie tętnicze czy zawał serca.

Dieta na cholesterol Dieta obniżająca cholesterol

Dieta na cholesterol ma na celu obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Dieta w miażdżycy jest bogata we warzywa i owoce oraz kwasy omega 3, czyli ryby morskie.

Zdrowie w ciąży Palenie w ciąży zmniejsza dobry cholesterol

Palenie papierosów w ciąży powoduje spadek poziomu dobrego cholesterolu u dzieci. W przyszłości może to skutkować miażdżycą naczyń krwionośnych, a w najgorszych wypadkach – atakiem serca.

Stężenie poziomu cholesterolu HDL i LDL we krwi
Cholesterol całkowity Stężenie poziomu cholesterolu HDL i LDL we krwi

(...) ód do zmartwień, gdyż jest to wynik podwyższony. Poziom znacznie podwyższony to powyżej 240mg/dl. Poziom cholesterolu HDL Cholesterol HDL ... , ISBN 83-88322-18-4(wysoki poziom trójglicerydów we krwi, cholesterol dieta przepisy, cholesterol hdl podwyższony,...

Miażdżyca Co to jest cholesterol?

(...) Dobry cholesterol HDL Jak wiadomo, nie każdy cholesterol szkodzi. W organizmie człowieka występuje również frakcja ... ., Mantur M. (red.), Diagnostyka laboratoryjna, Urban & Partner, Wrocław 2010, ISBN 978-83-7609-264-5(cholesterol hdl...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij