Trwa ładowanie...

Co na komary dla niemowląt?

Avatar placeholder
04.07.2020 22:53
Co na komary dla niemowląt?
Co na komary dla niemowląt? (Shutterstock)

Lato to czas, w którym uaktywniają się owady, ponieważ ich żywotności sprzyja klimat. Uciążliwie postrzegane przez około 90% populacji ludzi są komary. Komary są aktywne szczególnie w dni wilgotne, ale ciepłe. Samice komarów poszukują żywicieli wśród organizmów stałocieplnych, ponieważ ich krew jest im potrzebna do procesu rozrodczego. Ulubieńcami komarów są więc ludzie. Ukąszenie komara nie jest odczuwalne w momencie, kiedy ma to miejsce. Jednak w chwilę potem można zaobserwować widoczny ślad po ukłuciu.

I chociaż w polskich warunkach klimatycznych bliskie spotkanie z komarem nie niesie ze sobą niebezpiecznych dla zdrowia i życia skutków, to są rejony świata, gdzie komary przenoszą bardzo groźne choroby, takie jak malaria. Wrażliwość na ukąszenia komarów jest sprawą indywidualną i zależy od reakcji skóry po ukąszeniu. Ślina samicy komara zawiera substancję, która u niektórych osób powoduje duży obrzęk miejsca wkłucia i dotkliwy świąd. Zdarza się, że reakcja jest alergiczna i wystepuje stan podgorączkowy.

Co zrobić, jeśli twoje dziecko zostanie ukąszone przez komara?

1. Co przeciwko komarom dla maluchów?

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"
Komar
Komar

Komary są najbardziej aktywne o zachodzie i wschodzie słońca. Jeśli już wybierasz się w takie miejsca

zobacz galerię
  1. Dobrym sposobem na komary jest unikanie miejsc, gdzie jest ich dużo, czyli lasów, ogrodów, różnych zbiorników wodnych. Lepiej nie zabierać niemowlaka w takie miejsca. Ważna jest także pora dnia. Komary są najbardziej aktywne o zachodzie i wschodzie słońca.
  2. Jeśli już wybierasz się w takie miejsca na spacer z dzieckiem, ubierz je. Zadbaj o odpowiedni ubiór, który będzie chronił niemowlaka nie tylko przed zimnem, ale także przed ukąszeniami. Nawet jeśli jest ciepło, lepiej założyć dziecku ubranko z długimi nogawkami i rękawami. Jednak ubranie musi być wtedy przewiewne. Pamiętaj, że zasłonięte części ciała łatwiej uchronić przed ukąszeniem komarów.
  3. Pamiętaj, że nie wszystkie środki na komary dostępne na rynku są odpowiednie dla dzieci, a w szczególności dla niemowlaka. Preparaty na komary dla dzieci nie mogą mieć większego stężenia substancji chemicznej DEET niż 10%. Niestety, im słabsze stężenie substancji, tym mniej skuteczny środek. Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i jak wiadomo, nie można aplikować na nią silnych środków chemicznych. Lepszą opcją od smarowania skóry środkami chemicznymi będzie delikatne spryskanie ubranka preparatem n a komary. Przed zakupem odpowiedniego środka na komary przeczytaj uważnie informacje na etykiecie. Niektóre środki zawarte w rozpylaczach mogą źle oddziaływać na drogi oddechowe dziecka.
  4. Możesz też zainstalować moskietierę przeciwko owadom w miejscu, w którym leży dziecko. Kup specjalne siatki na komary. Siatka na komary może być założona na wózek dziecka lub łóżeczko. Będzie to także dodatkowa ochrona przed muchami i innymi insektami. Dobrym pomysłem jest także zamontowanie moskitier w oknach domu. Warto też zakupić środki zapachowe do podłączenia do kontaktu na noc, jeśli dziecko śpi przy uchylonym oknie. Wtedy można mieć pewność, że nocą żaden owad nie ukąsi śpiącego dziecka.
  5. Pamiętaj, aby niemowlak, który jest narażony na komary, miał krótkie paznokcie, by nie mógł rozdrapywać swędzących ukąszeń. Jeśli do ukąszenia dojdzie, delikatnie przemyj podrażniony fragment skóry ciepłą wodą z mydłem. Na obrzęk możesz zastosować kompres z 1 łyżeczki octu wymieszanego z 2 łyżeczkami wody.
  6. Wypróbuj naturalne środki, które odstraszają komary, np. ekstrakt z eukaliptusa lub olejek cytrynowy. Sprawdź jednak przed użyciem, czy ulotka produktu nie podaje informacji, że substancja nie może być stosowana w pielęgnacji niemowląt lub dzieci.

Środki na komary muszą być bezpieczne w użyciu i nie powodować podrażnień skóry. Skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa i nawet najmniejsze ukąszenie przez komara może powodować jej silne zaczerwienienie i obrzmienie w miejscu ukłucia komara.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze