Trwa ładowanie...

Czy w ciąży można korzystać z telefonu komórkowego i komputera?

Czy w ciąży można korzystać z telefonu komórkowego i komputera?
Czy w ciąży można korzystać z telefonu komórkowego i komputera? (Shutterstock)

Telefon komórkowy i komputer są obecnie dostępne i powszechne, tak że bez nich wiele osób nie wyobraża sobie normalnego funkcjonowania. Tymczasem kobiety w ciąży powinny ograniczyć korzystanie z urządzeń emitujących szkodliwe promienie. Istnieją przypuszczenia, że dzieci kobiet, które w czasie ciąży często używały komórki są nadpobudliwe. Kobiety ciężarne powinny zadbać o spokój i relaks, dlatego wskazane jest przebywanie na świeżym powietrzu, a nie częste siedzenie przed komputerem.

spis treści

1. Czy w ciąży można korzystać z telefonu komórkowego?

Nie istnieją badania, które jednoznacznie wskazywałyby na szkodliwość używania telefonów komórkowych w czasie ciąży. Prawdopodobnie istnieje zależność pomiędzy korzystaniem z „komórek” a nadpobudliwością u dzieci, jednak te wyniki nie są do końca potwierdzone. Być może problemy z zachowaniem dzieci mają podłoże w poświęcaniu mniejszej uwagi dzieciom przez matki często korzystające z telefonu.



Ciąża a komputer
Ciąża a komputer

Istnieją pogłoski, że kontakt z ekranem komputera zwiększa ryzyko poronienia lub powoduje wady rozwojowe

zobacz galerię
Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Telefony komórkowe emitują promieniowanie, podobnie jak telewizor, komputer i kuchenka mikrofalowa. Jednak eksperci są zgodni, że promieniowanie to najprawdopodobniej nie wpływa negatywnie na rozwój płodu. Poza tym telefony dopuszczone do sprzedaży muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa.

 Kobiety w ciąży, które nie potrafią zrezygnować z używania telefonów komórkowych, a jednocześnie nie chcą zaszkodzić dziecku, powinny ograniczyć czas rozmów, SMS-ować zamiast dzwonić, kontrolować długość rozmów i telefonować w miejscach, gdzie zasięg jest dobry.



2. Czy w ciąży można korzystać z komputera?

Istnieją jedynie pogłoski, że kontakt z ekranem komputera zwiększa ryzyko poronienia lub powoduje wady rozwojowe płodu, ponieważ zwykle siedzi się bliżej niego niż na przykład telewizora. Jednak żadne badania nie wykazały związku pomiędzy korzystaniem z komputera a poronieniem.

 Jednak wszyscy, nie tylko ciężarne, powinni pamiętać o tym, aby w trakcie korzystania z komputera robić przerwy – około 10 minut co godzinę – a także często badać wzrok. W czasie ciąży wiele kobiet czuje się niekomfortowo, nosząc soczewki kontaktowe, dlatego do pracy z komputerem zaleca się noszenie okularów.

 Chociaż nie potwierdzono negatywnego wpływu promieniowania emitowanego przez ekran komputera na płód, warto pamiętać, że nadmierne wystawianie się na promieniowanie może być szkodliwe dla każdego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze