Trwa ładowanie...

Zastrzyki antykoncepcyjne w Polsce

Zastrzyki antykoncepcyjne w Polsce
Zastrzyki antykoncepcyjne w Polsce (123RF)

Zastrzyki antykoncepcyjne to hormonalna metoda antykoncepcyjna przyjmowana w postaci zastrzyków domięśniowych w ramię lub pośladek. Jedna dawka zabezpiecza przed ciążą na 90 dni. Zawiera syntetyczny hormon, przypominający progesteron produkowany w drugiej połowie cyklu menstruacyjnego. Jego działanie polega na zahamowaniu owulacji. Utrudnia on także poruszanie się plemników przez zagęszczenie śluzu, nie przygotowuje błony śluzowej macicy do implantacji zapłodnionego jaja.

spis treści

1. Dostępność zastrzyków antykoncepcyjnych w Polsce

W Polsce jest dostępny jeden rodzaj zastrzyków antykoncepcyjnych. Wydaje się, że na polskim rynku to nadal nowość, mimo że dostępne są inne hormonalne metody antykoncepcji. Antykoncepcja w strzykawce jest u nas dostępna w aptekach tylko na receptę. Jedna dawka takich hormonów kosztuje ok. 40 zł i wystarcza na 90 dni, co oznacza, że dzienny koszt takiej formy antykoncepcji to ok. 40 groszy, czyli znacznie mniej niż koszt większości pigułek.

Zastrzyki antykoncepcyjne to jedna z bardziej skutecznych wśród odwracalnych metod kontroli urodzeń. Jej skuteczność wynosi ponad 99 proc. i zależy w dużym stopniu od tego, czy został zachowany systematyczny cykl przyjmowania iniekcji – co trzy miesiące. Kobieta jest zabezpieczona przed ciążą od razu po podaniu środka, jeśli został on zaaplikowany w ciągu pierwszych 5 dni cyklu, czyli w ciągu pierwszych 5 dni od rozpoczęcia miesiączki.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Przywrócenie płodności po zaprzestaniu stosowania tego środka jest zindywidualizowane, u większości kobiet następuje po około roku od ostatniej iniekcji, może trwać także 18 miesięcy.

2. Przeciwwskazania do stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych

Zastrzyków antykoncepcyjnych nie można stosować w przypadku podejrzenia ciąży, występowania niewyjaśnionych krwawień z dróg rodnych, przebytej choroby zakrzepowo-zatorowej, raka piersi lub narządu rodnego, poważnego upośledzenia funkcji wątroby. Wiele kobiet stosujących zastrzyki antykoncepcyjne nie odczuwa żadnych efektów ubocznych lub odczuwa je tylko w niewielkim stopniu. Niektóre panie mogą jednak doświadczać takich objawów, jak nieregularne plamienia lub krwawienia, zmiana intensywności krwawień miesięcznych, zanik miesiączki. Ten ostatni jest naturalną konsekwencją stosowania leku i nie należy się tym niepokoić.

Zastrzyki antykoncepcyjne są długofalową metodą antykoncepcji i po ich zastosowaniu skutki uboczne mogą trwać 3 miesiące, nie da się jej odstawić, tak jak w przypadku pigułki.

Należy mieć na uwadze, że środek ten przepisuje lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarskiego i badań ginekologicznych. Zastrzyki antykoncepcyjne zabezpieczają przed zajściem w ciąże, ale nie zabezpieczają przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego zalecane jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze